אראל סג"ל

"מה שיש שם בגבול, זו פשוט הפקרות"

יונתן, קצין מילואים ששירת בקו הגבול המצרי, שיתף באירועי עבר על הגדר: "ירו על הג'יפ שלי, המ"פ צעק לי בקשר לא להתקרב"


מחבל חדר לשטח ישראל בסוף השבוע בגבול מצרים, והרג שלושה לוחמים – ליה בן נון, אורי יצחק אילוז ואוהד דהן. יונתן, קצין מילואים ששירת לפני כשלוש שנים כמפקד צוות בגזרה סמוכה, שוחח על כך עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים ב־103fm.

"אני מסתובב עם סיפור כבר שלוש שנים, עשיתי שם קו מילואים בגזרה קצת יותר צפונית משם באזור מלכיה, ומה שיש שם בגבול זאת הפקרות גמורה", טען, והוסיף: "היינו שם שלושה שבועות, ניסינו למנוע את ההברחות. ביום האחרון היו 14 הברחות על הגדר, וירי של בערך 20-30 דקות רצוף של מקלעים, נשק קל – משהו מטורף", סיפר.

"זה היה בנקודה שלא ראינו אותה, אבל מהצד המצרי כנראה. אני הייתי בסיור, באתי לקפוץ לנקודה והפקודות היו שאתה לא מתקרב. זאת אומרת, יש עכשיו הברחה? זה פלילי. זה לא קשור לצבא. מעבר לזה, ירו ממש לפני הג'יפ שלי והמ"פ צעק עליי בקשר 'אתה לא מתקרב'. זה היה נראה לי משהו הזוי" הסביר יונתן.

טל לב-רם ('מעריב' ו־103fm) הצטרף לשיחה והשיב כי "הברחות הסמים הפכו להיות מאוד אלימות בצורה ששבטים בדואים מתנהגים כמו פלוגה צבאית וכתובת היעד המרכזית שלהם בדרך כלל היא השוטרים המצרים. הרבה מאוד שוטרים מצרים נהרגו מירי מבריחים". בתגובה לדברי לב-רם, אמר יונתן: "הצבא לא מממש את הריבונות שלו".

לכך השיב טל לב רם כי "הצבא אמר סמים זה לא העניין שלי, איפה המשטרה והסמכויות, האמת היא שבשנתיים האחרונות הצבא הציב את הסיפור של סמים והברחות כיעד שלו, לעומת שנים קודמות".

יונתן הדגיש כי לדעתו: "אני חושב שהצבא נמנע מלהיכנס לאירוע פלילי או לפחות הוא נכשל בביצוע. הם הורידו את התקציב מארבעה מיליארד לשני מיליארד בשנה לטיפול בהברחות. הצבא המצרי יכול לשים לזה סוף, כמו שבסיני השוטרים המצרים לא יורים להנאתם, אז אתה יודע שיש לך גזרה שכל הזמן יורים בה והצבא נמנע מלהתעסק בירי הזה, אז פתאום שיש ירי ונהרגים שני חיילים אז זה לא מפתיע".

זה באמת כזה דרמטי ההבדל בין שוטרים מצרים לחיילים מצרים ברמת היכולת או המסוכנות?
"אני לא חושב שזה האירוע בכלל, זה נכון שצריך לדרוש מהמצרים אבל הדבר הזה נתן זרקור לכל האזור שיש כאן הפקרות לא נורמלית וצריך לשים לזה סוף".

עריכה: שי איידלר

04/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: דובר צה"ל
Paris