מעיין אדם

"להט"בים רוצים בסך הכול לחיות בביטחון"

עו"ד מיכל עדן, שותפה במשרד המתמחה בזכויות קהילת הלהט"ב, על האפליה שעדיין קיימת בישראל: "אנו לא שווי זכויות, אחרת לא היינו יוצאים להפגין"


מצעד הגאווה 2023 התקיים אתמול (ה') בתל אביב בהשתתפותם של כ־150 אלף בני אדם לציון 25 שנה למצעד הראשון ובקריאה לשוויון לכל המגדרים. מעיין אדם שוחחה ב־103fm עם עו"ד מיכל עדן, שותפה במשרד המתמחה בזכויות קהילת הלהט"ב, אשר הסבירה האם באמת עדיין קיימת אפליה במדינת ישראל. 

"כמובן שאנחנו לא שווי זכויות, אחרת לא היינו יוצאים להפגין וצועקים שאנחנו מעוניינים בשוויון", טענה עורכת הדין בפתח השיחה. "להט"בים רוצים בסה"כ לחיות בביטחון אישי ומשפחתי כדי שיום אחד לא יבואו ויקחו לנו את הזכויות שכבר השגנו. אנשים מסוימים בממשלה הזו מאיימים לקחת לנו את הזכויות".

עוד הסבירה עו"ד עדן כי "במישור המשפטי להט"בים לא שווים, הם לא יכולים להתחתן, המשפחות שלנו, הילדים שלנו גם חשופים לפגיעה. הבת שלי נולדה, אפילו תעודת לידה אין לנו. אצלנו, רק האימא שילדה תירשם בתעודת לידה. אנחנו לא מבינים מדוע מדינת ישראל מתנגדת לרשום את שתי האימהות. בחדר לידה לא מוכנים להכיר באימא השנייה, בטח שלא בזמן ההיריון. אז אם חלילה קורה אסון - הילדה נשארת עם הורה אחד".

בנוסף, הדגישה עורכת הדין פערים נוספים: "צריך לתקן את חוק האימוץ, בהורות משותפת - אין הגנה על ההורה השלישי. אין מגבלה בחוק שיהיו לילד מקסימום שני הורים. מדינת ישראל אומרת שהיא דואגת לטובת הילדים, אבל למעשה הילדים שלנו בסכנה. ירושה? אם לא עשיתי חלילה ירושה, החוק אומר 'איש ואישה', הרכוש מתחלק בהתאם לחוק וההתייחסות לידועים בציבור הם לאיש ואישה, אין התייחסות לבני זוג מאותו המין".

"טרנסג'נדרים - הקבוצה הכי מוחלשת"

באשר לאוכלוסיית הטרנסג'נדרים, הכריזה עו"ד עדן כי "טרנסג'נדרים, הקבוצה הכי מוחלשת, אין להם הגנות. שלא לדבר על זה שכל טרנסג'נדר שני חווה חוויה של אובדנות. יש להם בעיה בתעסוקה, דיור, נגישות. הם הכי זקוקים להגנה ואני לא שומעת את המדינה מגינה עליהם".

"יש גם את המישור הלא משפטי", ציינה, ופירטה: "אבי מעוז קיבל תקציב ענקי כדי לנהל מעקב אחרי מנהלי בתי הספר - מי הכניס הרצאה בנושא מגדר. הוא גורם כבר עכשיו לאיזה פחד, צנזורה עצמית. אם את מנהלת, את תפחדי להיכנס לרשימות השחורות של אבי מעוז. לזה קוראים צנזורה עצמית וזה רע מאוד. הוא מטיל פחד על אנשי החינוך במקום לתמוך בילדים. הילדים האלה זקוקים קודם כל לאהבה ותמיכה, לא מתווכחים עם רגשות של ילד".

כמו כן, כאשר נשאלה מה מפחיד את הקהילה הגאה במצב כיום, הסבירה עו"ד עדן: "אותנו מפחיד קודם כל לאבד את ההכרה בילדים. אנחנו דואגים לחסרי הישע, ילדים. כל ההגנות על ההורות הלהט"בית לא קיימות בישראל. אם באמת רוצים לעשות הפיכה ולהחליש את בתי המשפט, למנות שופטים שיהיו כפופים לממשלה, ללהט"בים זה אסון. יש להט"בים שמתקשרים אליי למשרד ורוצים לבדוק אופציה להגר מישראל. פגיעה או החלשה של בית המשפט - חד משמעית מסכנת להט"בים ועוד ציבורים כמו נשים וערבים".

לגבי הפוליטיקאים, סיפרה: "יש חברי כנסת להט"בים שהם מאוד מגויסים, עידן רול, יוראי הרצנו, ויש חברי כנסת להט"בים שהם בכלל לא מגויסים. לא שמעתי איך יו"ר הכנסת דואג להגן על הילדים שלנו. המגמה של הרפורמה הזו תפגע אנושות בילדים שלנו".

לסיום, סיפרה עורכת הדין: "אני רוצה שהבת שלי תגדל פה במדינה. אתמול במצעד מה שריגש זה שראו קבוצה חדשה שקמה של הילדים בישראל שנולדו ללהט"בים, מעל גיל 18".

עריכה: שני רומנו

09/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מצעד הגאווה - ארכיון
מצעד הגאווה - ארכיון  |  צילום: גילי יערי/פלאש90
Paris