בן כספית ואריה אלדד

"איראן חשה שדברים מסתדרים לה בחודשים האחרונים"

פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין באוני' ת"א, בתגובה לדברי חמינאי שטען כי המערב לא היה יכול לעצור רצון איראני בפיתוח נשק גרעיני


עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, טען היום (א') כי במידה והשלטונות האיראניים היו שואפים לפתח נשק גרעיני, המערב לא היה יכול לעצור זאת. פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין באוניברסיטת תל אביב, התייחס לסוגיה. 

"זה משקף מצב מנטלי פסיכולוגי של איראן שמרגישה שהרבה דברים מסתדרים לה בחודשים האחרונים", טען. "אני חושב שגם ההנהגה האיראנית מבינה את המורכבות של המצב האמריקני. זה סוג של הסכם ביניים שאומר מה שאמר חמינאי - כל עוד לא נוגעים במה שיש להם, זה דבר שאפשר לחיות איתו. אני חושב שאנו רואים משהו שמבטא את המפץ הגיאו־פוליטי במזרח התיכון. ארה"ב הולכת לאיזשהי הבנה עם איראן".

בהמשך, הדגיש: "הבנות כאלה לעניות דעתי לא כובלות את ידי ישראל באופן מוחלט כמו שההסכם כובל. יש כאן משהו שמאוד מתאים לממשל האמריקני, ואני חושב שנראה הסכם ביניים שיש בו בסופו של דבר משהו מאוד שטחי, אך הוא יקנה סוג של יציבות יחסית. אני חושב שאנחנו במשחק אחר, הנפיצות גבוהה. זה מזרח תיכון אחר לחלוטין, דברים יכולים להתפתח גם לטובה". 

עריכה: מיכל קדוש 

11/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איראן - צילום ארכיון
איראן - צילום ארכיון  |  צילום: Emmanuel Dunand/AFP
Paris