בן כספית ואריה אלדד

"פוטנציאל רצחני ברחוב הערבי? ודאי - אני מפחד"

יו"ר רע"ם מנסור עבאס על הפשע הגובר בחברה הערבית: "הכתובת הייתה על הקיר" • על האפשרות להכנסת השב"כ לתמונה: "יעזור בנקודות ספציפיות, לא מעבר"


102 קורבנות בחברה הערבית איבדו את חייהם מתחילת השנה בעקבות האלימות הגואה במגזר, שניים מהם במהלך 24 השעות האחרונות. יו"ר רע"ם מנסור עבאס שוחח עם בן כספית ואריה אלדד והתייחס לדברים.

"אנחנו נמצאים באירוע בהחלט חריג, קטסטרופה בכל משמעות המילה", טען. "לא חשבנו שאנו יכולים להגיע לשם, אך הכתובת הייתה על הקיר. במשך לא פחות מעשור, ישנה עלייה מתמדת בפשיעה ובאלימות עצמה, ובמקביל לא נעשו צעדים כדי למגר את התופעה. בשנה שעברה, אין ספק שהממשלה שמה את הנושא על סדר העדיפויות הגבוה ביותר. מדי יום ראשון רה"מ היה מדבר על הנושא, נוצרה פלטפורמה מסוימת לעבודה משותפת של כל הגורמים הרלוונטיים וכולם התכנסו ליעד הזה. התקבלו החלטות בממשלה. השגנו תוצאה יפה של ירידה של 15 אחוזים בשנת 2022. מאז הראשון לינואר 2023 אנו באירוע אחר לגמרי". 

בהמשך, הוסיף: "תמיד שואלים אותי מה השתנה. אין ספק שהיום כנראה סדר העדיפויות הביא להחלשת המשטרה ביישובים הערבים. ארגוני הפשע מרגישים שהם יכולים לעשות מה שעולה על רוחם מבלי לשלם מחיר, והערבים הם אותם ערבים, המשטרה אותה משטרה, המפקדים אותם מפקדים, מה שהשתנה זו המדיניות והמנהיגות. היה מי שניהל את זה יום יום - יואב סגלוביץ, בנוסף לשר דאז בר־לב, המפכ"ל, היה אירוע רב משתתפים בו כל אחד עשה את המוטל עליו. האם יש פוטנציאל רצחני ברחוב הערבי? ודאי שיש, ארגוני הפשע התחזקו מיום ליום ומשתלטים לנו על החיים, הם יכולים להשתלט על יישוב יישוב כמו צבא שנכנס. זו התחושה. כולם מפחדים. גם אני מפחד, אני לא מתבייש. כל האנשים היום איבדו את תחושת הביטחון". 

"לא חושב שיש קוסם שיכול לעשות את העבודה"

האם על השב"כ להיכנס לתמונת מיגור הפשיעה? יו"ר רע"ם השיב: "השב"כ יעזור בנקודות ספציפיות פה ושם, לא מעבר. הצעתי לתת למשטרה את הכלים ואת היכולת להתמודד עם האירוע הזה. זה יותר מציאותי. אני לא חושב שיש קוסם שיכול לעשות את העבודה, אבל לפחות שנהפוך את המגמה. היינו במגמת ירידה ותיארתי לעצמי שתוך 3-4 שנים נגיע לרמות נורמליות במירכאות של פשיעה, כמו בכלל ישראל. אבל היום אנו באירוע מטורף לגמרי, צריך צעדים קשים. עכשיו נוצרו לנו טרגדיות בתוך היישובים, מה קורה עם המשפחות? מישהו צריך להסתכל על כל המכלול הזה". 

על רצח שרית אחמד בת ה־18, אמר: "רצח הוא רצח הוא רצח, לא חשוב מהי הסיבה. אסור לאף אחד לקחת את החיים של אדם אחר, לא אישה, לא גבר, זה נגמר. אולם יש לנו נורמות ודת, אך אנו נמצאים באירוע אזרחי. לאף אחד אסור לקחת את החוק לידיים, זה נחשב רצח נקודה. עמדתנו חד משמעית - לא לאלימות מכל סוג שהוא, ודאי שהיא מגיעה לרמה של לקיחת חיים". באשר לדיון של רה"מ עם ראשי המפלגות החרדיות, טען עבאס: "זאת הייתה הצגה אחת גדולה. גם ההדלפות שיצאו משם, זה מביש, גם לחברי הכנסת הערבים וגם לרה"מ. אמרתי ליועץ של רה"מ, 'תאמין לי שהצהרה של ראש הממשלה יכולה להציל חיים'". 

עריכה: מיכל קדוש 

11/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מנסור עבאס
מנסור עבאס  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris