בן כספית ואריה אלדד

גוטליב? "שיקול הדעת שהפעילה היה לקוי קצת"

ח"כ אביחי בוארון על סירוב חברת הכנסת למשוך את מועמדותה מהוועדה • טען: "אם לא נתחיל לקדם את החקיקה, זה אומר שבמושב הזה לא נעשה שום דבר"


"עשינו הכל להגיע להסכמות. הקפאנו הליכי חקיקה, הורדנו את הרגל מהגז, אנחנו מעל חודשיים בדיונים עם האופוזיציה כשיש לנו רוב מובהק של 64 מנדטים ואת כל הזכות המוסרית והדמוקרטית לתקן את מערכת המשפט, אין לזה שום תקדים, שקואליציה מבוססת ויציבה עוצרת תהליכים לטובת מו"מ עם האופוזיציה". 

כך כתב חבר הכנסת אביחי בוארון בחשבון הטוויטר שלו, זאת באשר למתרחש היום במהלך ההצבעה על נציגי הכנסת לוועדה לבחירת שופטים. בשיחתו עם בן כספית ואריה אלדד, הגיב לדברים. "הקואליציה הנוכחית מורכבת מ־64 אצבעות – 64 חברי כנסת. זו קואליציה יציבה ואיתנה, אין לזה שחר מימי ההיסטוריה של הפוליטיקה הישראלית ש־64 מנדטים הלכו למשא ומתן עם אופוזיציה על תהליכי עומק שהם מאמינים בהם".

הוא תקף: "הקואליציה עשתה את כל המחוות לאופוזיציה, מחוות לא רגילות, זה לא קרה באוסלו, זה לא קרה בהתנתקות. באה הקואליציה ואומרת 'אנחנו רוצים לשמור על הסולידריות הישראלית, חשוב לנו לשמור על שלום בית ישראלי'. ואז אנחנו עוצרים את התהליך, באים להידברות של חודשיים וחצי ולא משיגים שום דבר. אתם יודעים מה, השגנו תוצאות, התרקבנו מאוד בשתי רגליים של הרפורמה המשפטית, הרגל של הסבירות והרגל של הייעוץ המשפטי. ואז אנחנו אומרים לאופוזיציה 'בואו איתנו לדבר הזה, להסכמות האלה, נעביר את זה ואז נדבר הלאה', האופוזיציה לא מוכנה לזה. לא התקפלנו, אנחנו נמצאים חודש וחצי מסוף המושב הקרוב, אם אנחנו לא נתחיל עכשיו לקדם את החקיקה בשתי הרגליים האלה – זה אומר שבמושב הזה לא נעשה שום דבר, ונחזור הבייתה ריקים".

בהמשך, הודה כי "חשבנו שאפשר לעשות את זה בצורה א', ועכשיו אנחנו אומרים 'אוקיי, אתם צודקים - היה צריך לעשות הידברות, היה צריך לעשות את זה בצורה יותר רכה, יותר מתוכננת, יותר נכונה, אין בעיה.' באנו, עשינו, חודשיים וחצי אנחנו מדברים, מה האופויזציה רוצה? שנחזור הבייתה עם עגלה ריקה? באים אנשים שנתליתם בהם, כמו יולי אדלשטיין, אומרים 'אם אנחנו לא מגיעים עכשיו להסכמות אז צריך ללכת לחקיקה במעמד צד אחד, לפחות של היועמ"שים והסבירות', ואלה אנשים מתונים. אני אומר את זה בצער ובכאב - האופוזיציה רוצה למוסס את האירוע ולגרור אותנו עוד קצת ועוד קצת. אנחנו לא יכולים להרשות את זה לעצמינו, זה לגיטימי שנאמין שצריך להכניס תיקונים במערכת המשפט".

טלי גוטליב? "אני מכבד אותה ואני חושב שפה היא טעתה"

כשנשאל מדוע הקואליציה לא בחרה שני נציגי ועדה מטעמם, הבהיר: "יש מחויבות קואליציונית לעוצמה יהודית ורצו תמהיל מסוים של חברי כנסת. אני הגשתי מועמדות לוועדה כי חשבתי שבקונסטלציה מסוימת אני יכול להיבחר. כשבא ראש הממשלה ואמר לי, 'זה המתווה שאנחנו הולכים עליו כקואליציה' – השתכנעתי. טלי, שבאמת אני מעריך אותה כי היא אישה טובה עם לב טוב ובמקום הנכון, היא לוחמת גדולה והיא רצתה להיות בכיסא המאוד חשוב הזה, ואני חושב ששיקול הדעת שהיא הפעילה עכשיו היה לקוי קצת. אני מכבד אותה ואני חושב שפה היא טעתה, כי אנחנו בסופו של דבר שחקנים קבוצתיים וזה בסך הכול יותר חשוב מהפרטי".

לבסוף, סיכם: "יש לנו את כל הזכות המוסרית והדמוקרטית להעביר תיקונים רחבים במערכת המשפט. כמי שמאמין בשלום בית, בסולידריות ישראלית, כמי שמתפלל ומייחל שנגיע להסכמות איך צריך לעשות את הדבר הזה, הלוואי שנגיע להסכמות. אם לא הגענו להסכמות אנחנו מחויבים גם לציבור וגם למדינת ישראל ומערכת המשפט לתיקונים האלה. אני חושב שעדיין צריך לעשות אותם בצורה הוליסטית, אני מסתפק במושב הזה להעביר יועמ"שים וסבירות ולראות אם אפשר להמשיך להידבר למרות כל המחוות, על הוועדה למינוי שופטים. אבל גם את הועדה למינוי שופטים נצטרך לתקן".

עריכה: נויה חסון 

14/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביחי בוארון
אביחי בוארון  |  צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת
Paris