בן כספית ואריה אלדד

הדרמה במליאה: תמה ספירת הקולות

בקרוב יתברר האם ההצבעה באשר להרכב הוועדה לבחירת שופטים אכן תזוז חודש קדימה • אנה ברסקי ('מעריב'): "אם אף אחד מהמועמדים לא עובר, זה יידחה"


מה יעלה בגורל ההצבעה? יום סוער למדי נרשם במשכן הכנסת בעקבות ההצבעה על נציגי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. על פי הפרסומים, החליטה סיעת הליכוד להצביע נגד כל המועמדים בבחירות לוועדה, זאת על מנת להוביל לדחייה אוטומטית של הבחירות בשלושים יום. יתר על כן, במהלך השעה האחרונה הסתיימה ספירת הקולות. 

הכתבת הפוליטית אנה ברסקי ('מעריב') הביאה פרטים נוספים על המתרחש במליאה: "אני חושבת שראינו כאן שילוב של שני אירועים – בבוקר עשיתי סבב של בדיקות ועלה כי הרצון של נתניהו כן לתת נציג לאופוזיציה - היה לגמרי אותנטי. כלומר, מה ששמענו בתדרוכים אחרי הלילה הלבן, וכולם בעצם חזרו הביתה בתחושה מלאה שנתניהו כן נותן לקארין אלהרר לעבור".

היא סיפרה: "מה שקרה לאחר מכן, ככל הנראה, מצד אחד - כפי שהגדיר איש ליכוד בכיר את התופעה – 'קרתה אינתיפאדה בליכוד ובימין'. אני ראיתי צילומי מסך של כמה וכמה קבוצות בליכוד כאשר הם שמעו את הבשורות המרות, מבחינתם, על הוויתור של נתניהו - הם טענו טענות, קללות, 'נתניהו גמור'. נתניהו בהחלט ער למה שקרה וכמובן כשהוא התייעץ בבוקר עם ראשי הקואליציה, מי שייצג אותם בחדר זה גם בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר ובראש ובראשונה יריב לוין, שזה בהחלט פקטור".

"מצד שני, אני חושבת שהחשיפה הענקית שפתחה את השבוע שייכת לאביגדור ליברמן ומה שאמר במוצאי שבת על הדיל המסתמן (לחזרת דרעי לממשלה), מתברר שזוהי אמת לאמיתה. דרך אגב, אם שמתם לב – יוסי פוקס, מזכיר הממשלה, שבטח מכיר פרט או שניים, התראיין ל'כאן 11' ובעצם אישר את דבריו של ליברמן", טענה.

בהמשך, הסבירה ברסקי: "יצחק הרצוג עשה מעל ומעבר כדי למנוע פיצוץ, כדי שזה לא יקרה. אני מאמינה שגם במהלך היום הם עמלו קשה כדי לשכנע את ראשי האופוזיציה לא לפוצץ ולא להודיע על חזרה לרחוב קפלן. נתניהו, אם שמתם לב, בהצהרה שהוא נתן, הוא בעצם אמר 'אוקיי, אנחנו לא העברנו את שני נציגי הקואליציה, אנחנו בסך הכול השהינו את הבחירות לוועדה בחודש, ובחודש הזה אנחנו לא נבצע מהלך חד צדדי'. אם הצד השני נותן לזה יד, זאת אומרת שעד סוף כנס הקיץ אין אף חוק שמועבר באופן חד צדדי, לתשומת ליבו של יריב לוין. מצד שני, אם גנץ או לפיד חשים שהציבור שלהם לא יקבל את זה, אז יכול להיות שבערב אנחנו נשמע הודעה שהם יוצאים מההידברות".

עריכה: נויה חסון

14/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חברי האופוזיציה במליאה
חברי האופוזיציה במליאה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris