בן כספית ואריה אלדד

"כרגע אנחנו במצב של השהיה, מקווה שנחזור"

ח"כ חילי טרופר על הקפאת השיחות בבית הנשיא: "סוכם שייבחר נציג קואליציה ותיבחר נציגת אופוזיציה ונוכל להמשיך בשיחות - לצערנו נתניהו בחר אחרת"


חברת הכנסת קארין אלהרר נבחרה אתמול (ד') לוועדה לבחירת שופטים מטעם האופוזיציה. ההצבעה החשאית העלתה כי ארבעה חברי כנסת מטעם הקואליציה מרדו ובחרו בה, ולא בטלי גוטליב שהייתה מועמדת מולה ולא נבחרה. בעקבות הידיעה ביקשו חברי צוות התוכנית לשוחח עם חבר הכנסת חילי טרופר (המחנה הממלכתי) שהעניק את נקודת המבט הייחודית שלו על היום הסוער בכנסת.

"אתמול הייתה יופי של תמונה בטלוויזיה. יולי אדלשטיין מחליף חצי קריצה עם גנץ, ואילו גנץ אומר לך 'בוא' ואתם מתלחששים. אני בטוח שיולי אמר לו 'עמדתי בדברי', וגנץ מיהר להגיד לך את זה. זה נכון? אני טועה? מה היה שם?", נשאל חבר הכנסת טרופר. הוא אמר שהוא לא נכנס לשיחות, אבל הסביר שאדלשטיין ניסה לדבר איתם בכדי שלא יעזבו את בית הנשיא. "לצערנו נתניהו בחר אחרת, אנחנו במצב של השהיה, ואני מקווה שנחזור", אמר.

"אני לא כל כך יודע מה נתניהו רוצה"

"עושה רושם שלמרות שנתניהו נכשל הוא עדיין השיג מה שהוא רצה – יש דחייה של חודש", אמר אלדד. טרופר האזין לדברים ברוב קשב, ואמר: "אני לא כל כך יודע מה נתניהו רוצה. אני שומע הרבה פרשנויות, ואני חושב שזה חלק מהבעיה. הוא לא קיבל באמת החלטה האם הוא הולך על שיקולים לאומיים או שיקולים פוליטיים. אני די משוכנע שהוא לעצמו מבין שהדבר הלאומי הנכון זה לעזוב את הרפורמה הזו בצד ולחזק את הכלכלה, קצת להרגיע את הקרע בתוך העם, לחזק את היחסים המדיניים, להחזיר את הצבא לתלם – אני חושב שהוא מבין שזה הדבר הנכון לעשות. בתוך הקואליציה שלו, בעיקר יריב לוין, מובילים קו קיצוני וזה השיקול הפוליטי. בינתיים, כל פעם שהוא בחר בשיקול הפוליטי הוא התרסק. אני רוצה לקוות שיגיע הרגע שהוא יבין שמה שצריך עכשיו זה להרגיע את העניינים, ולייצב אותם, כי מה שקרה אתמול לא הרגיע", הסביר חבר הכנסת טרופר.

"היום הזה התחיל בתרגיל של נתניהו, וזה נגמר בקצת פחות רעש ממה שתכננו"

עוד הוסיף: "אתמול היו לי כמה שיחות עם אנשים בקואליציה, ובחוויה שלהם הם הצביעו כמו שנתניהו רצה להצביע. בחוויה שלהם, עד אתמול בבוקר כולם חשבו שזה מה שנתניהו מתכוון לעשות. היה להם גם שיקול של אחריות לאומית והבינו שזה יכול לשבור את הקרע. יכול להיות שהצטרפו לזה שיקולים פוליטיים, אבל השיחות היו ענייניות וטובות. הם באמת דאגו ורצו לדעת שהם לא לבד. אמרתי להם שיש עוד חמישה אנשים. פנינו ליותר ואני אמרתי אחר הצהריים לבני שלדעתי יש חמישה. בסוף מאחורי הפרגוד – לך תדע. לא היינו שאננים אבל אמרתי לו שאם כל מי שאמר שיצביע להם יעשה את זה אנחנו בסדר גמור. כשזו הצבעה חשאית תמיד יש הפתעות, אבל אתמול זה היה לטובתנו. אתמול היום הזה התחיל בתרגיל של נתניהו, וזה נגמר בקצת פחות רעש ממה שתכננו".

רגע לפני סיום, ביקש להחזיר את הזרקור לנתניהו, ואמר: "בסוף איך שלא תסובב את זה – בסוף זה חוזר לנתניהו שצריך להחליט, והוא לא אוהב להחליט כנראה. הוא משך את זה עד הרגע האחרון, ומצא סעיף פתלתל. גם עכשיו אפשר לחזור לשיחות ועדה לא יכולה להתקיים אחרי ה־30 יום, אלא בתוך ה־30. זה בידיים שלו, ואם הוא רוצה אפשר להגיע לשיחות ולדבר".

כשנשאל מה דעתו על התקשורת בתוך האופוזיציה אמר שהיחסים ענייניים. "המשימה היא גדולה מדי בכדי להתעסק ביריבויות אישיות. רוב הזמן אנחנו מאוד מתואמים. נכון שהיה חיכוך קטן, אני לא מנסה ליפות את המצב יותר מדי. בסוף מדובר על אנשים אחראיים. לכן, האנשים טובים ועניינים ואני מקווה שנמשיך לעבוד יחד", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי

15/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חילי טרופר
חילי טרופר  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris