רון קופמן ואריה אלדד

"מהומה גדולה אבל חסרת משמעות"

חיים רמון, שר המשפטים לשעבר, התייחס לסערה שהתחוללה השבוע בכנסת • באשר לשיחות בבית הנשיא: "אין הסכמות ולא תהיינה כי לאופוזיציה אין מנדט"


לאחר השבוע האחרון ובצל הסערה בעקבות ההצבעה לבחירת נציגים לוועדה למינוי שופטים, נראה כי הפלונטר הפוליטי והחברתי רחוק מלהיפתר. פרופ' אריה אלדד דן על המצב ב־103fm עם חיים רמון, לשעבר שר המשפטים, אשר הביע את עמדתו בנושא.

"על מה הייתה הדרמה השבוע?", שאל אלדד בפתח השיחה, ורמון הכריז: "זו הייתה מהומה גדולה אבל בסוף היא חסרת משמעות מכיוון שגם כרגע יש רוב לאופוזיציה בוועדה, אבל אין שום כוונה לכנס את הוועדה. שר המשפטים אמר שהוא לא יכנס את הוועדה בהרכבה הנוכחי והוא ינסה לשנות את הרכב הוועדה".

עוד טען רמון כי "ברור שבתקופה הקרובה היא לא תתכנס. זה כמעט דבר שגרתי כאשר יש עימותים, בעיקר בין שר המשפטים לבין השופטים בוועדה, הפתרון הוא לא לכנס. לכן אין שום סיכוי שהוועדה תתכנס, אבל המשמעות היא בעיקר פוליטית, אבל אין לה שום משמעות משפטית. די לבלבל את המוח על הסכמות, אין הסכמות, לא יהיו, לאופוזיציה שנמצאת בבית הנשיא אין מנדט. ראשי המחאה כבר מזמן עסוקים בלהפיל את הממשלה".

לדבריו, "צריכה הקואליציה להחליט מה היא רוצה, מבית הנשיא לא יצא כלום, לגנץ יש עניין שהשיחות ימשכו עד בלי די כי זה מחזק אותו. אני סבור שמה שצריכה לעשות הקואליציה - לחוקק מיד את הסבירות. אין מחלוקת בעניין סבירות על פי פשרת סולברג, שהיא פשרה שמקובלת על כל המשפטנים. להביא נוסח חוק של הסבירות".

באשר לחשש כי בעקבות פעולות מצד הקואליציה ראשי המחאה יובילו להשבתת המשק, אמר: "הממשלה חוששת שכל מה שהיא תעשה יהיו מהומות? אז שתתפטר ותעביר את השלטון למי שעושה מהומות. יום קודם אמרו 'אם לא תיבחר נציגת אופוזיציה נשרוף את המועדון', בחרה. עכשיו אומרים 'אם לא תכנסו, נשרוף', השלב הבא יהיה 'אם לא תבחרו את השופטים שאנחנו רוצים, נשרוף את המועדון'. דמוקרטיה של מהומות, זה מה שיקרה".

"תביאו בממשלה את מה שהבטחתם ואת מה שמתברר כפגיעה קשה בזכויות האזרח, ועדה לבדיקת הרוגלות. תקימו וועדה לבדיקת מח"ש שרציתם להקים, כי היום אם המשטרה באה אליך ועושה לך עוול אין לך למי להתלונן. הדבר השלישי - תתקנו מיד את החוק בנושא פיקוח על הנציבות הפרקליטות. איך אמר הנציב הקודם בעניין? אם לא מתקנים את החוק בצורה משמעותית שיש לו שיניים, ותוך כדי כך המושב הזה הוא קצר, תוך חודש וחצי נגמר, בפגרת הקיץ תבואו ותגידו מה באמת עומדים לשנות", הדגיש.

בנוסף, הסביר רמון כי "למשל הוועדה למינוי שופטים, כל ההצעות לא דומות להצעה שהציע שר המשפטים לפני ארבעה חודשים. לגבי שופטים מחוזיים ושלום מגבירים את כוחם של השופטים. אם רוצים לעשות מהומות, המהומות אומרות שגם אם מחר יגנזו הכול המהומות יימשכו. לכן זה מה שצריך לעשות במושב הזה, אפשר לעשות את זה מהר ואפשר לעשות מהלימון לימונדה שתפעל למען האזרח. האזרחים לא הבינו איך פסקת התגברות מסייעת להם. לעשות עכשיו, הרוב המכריע של הציבור יתמוך בממשלה בנושאים האלה".

עריכה: שני רומנו

16/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיים רמון
חיים רמון  |  צילום מסך 'ערוץ 20'
Paris