אודי סגל וענת דוידוב

"מגיעים מכל הארץ ומכתימים ציבור שלם"

עשרות מעשי נקם התרחשו בתורמוסעיא כתגובה לפיגוע בעלי • ישראל גנץ, ראש מועצת בנימין, טען כי לא מדובר בתושבי שילה, אלא בנוער שוליים כהגדרתו


עשרות ישראלים ביצעו מעשי נקם בתורמוסעיא ביהודה ושומרון, לאחר הפיגוע בעלי בו נרצחו ארבעה ישראלים. ישראל גנץ, ראש מועצת בנימין, הגיב לכך בשיחה עם ניסים משעל וטל שלו ב־103fm.

"דעתי היא ברורה וחד משמעית, אני אומר אותה בכל מקום ובפה מלא ומעל כל במה, לאף אחד אין סמכות, אישור, לא חוקי ולא מוסרי, לפגוע בחפים מפשע. הדבר הזה לא מקובל, אסור שייעשה", הבהיר גנץ, והוסיף: "האמירה שמדובר במתיישבים היא פשוט לא נכונה. מגיעים אנשים מכל הארץ ומכתימים שם של ציבור שלם. להגיד מתיישבים, זו פשוט אמירה לא נכונה".

"המתיישבים שעליהם אנחנו מדברים איבדו ארבעה אחים יקרים שלהם", ציין. "המראות של התושבים שלי שותתי דם, כשאני רואה את הגופות, את הפצועים, המראות המחרידים האלה - נותנים לנו לרצות להמשיך לבנות ולנטוע. אבל לא בגלל שפגעו בנו - פוגעים באחרים. הגישה שלנו היא שבכל מקום שבו הורגים יהודים, אנחנו נרחיב את ההתיישבות, אנחנו נבנה וזאת בעיניי התשובה האמיתית", הדגיש.

"כשיש אירוע בתל אביב של פורעי חוק, אתה לא אומר 'התל אביבים לא בסדר'. יש פשיעה בכל מדינת ישראל לצערי. אני האחרון שמתעלם. הלשכה של ראש המועצה הועברה למקום הפיגוע. סמוך אליה, חפ"ק המשטרה עובד בשיתוף פעולה עם צה"ל. כל גורמי הביטחון עובדים בצורה הדוקה. כולנו ביחד מנסים לעשות שתי פעולות - למנוע פגיעה בכל מי שעובר בכבישים ולהגן על ביטחונו, ולשמור על החוק. כל אמירה אחרת היא פשוט לא נכונה עובדתית", אמר.

מי אלה האנשים שבאים להשתולל?
"יש נוער שוליים. יש להם פנים, אתם יכולים לראות אותם. אתם מבינים שאם משטרת ישראל הייתה שמה יד על מישהו שגר פה, אפשר להגיע אליו בשנייה ולעצור אותו. אף אחד לא מעוניין בזה. המשטרה לא מעוניינת בהפקרות, הצבא לא מעוניין בהפקרות, וההתיישבות לא מעוניינת בהפקרות. בסוף אנחנו חיים פה. גם כשהבלגן הולך, אנחנו נשארים לחיות פה, אנחנו חיים פה ונמצאים פה על הכבישים".

לדבריו, "ברור שהאינטרס שלנו כהתיישבות הוא להגדיל את אותה ולא לפתוח פה מלחמת עולם שלישית בין אנשים שגרים בכביש. השתתפתי בשלוש מתוך ארבע הלוויות (של הנרצחים בפיגוע בעלי), וראיתי את הכאב והזעם, וגם כשיש חבר'ה שלא יודעים איך להביע את הכאב על אובדן חבר קרוב, אז אנחנו צריכים לעזור להם להבין איך מנהלים כאב ומה לא עושים, אבל זאת המציאות".

"לא יכול להיות שחיילים נכנסים למעצר ופותחים עליהם באש תופת"

עוד הוסיף: "הדרישה שלנו בנושא הביטחוני היא מאוד ברורה. כמו שמדינת ישראל יודעת להתגנונן מפני איראן ועיראק, מדינת ישראל יודעת להתגונן מפני אויב, היא רק צריכה להיות נחושה הרבה יותר ולתת לצבא לעבוד בכלים שלו. כמו שלא נקבל 'טפטופים' מעזה, לא נקבל רציחות, לא משכם ולא מג'נין".

צה"ל לא פועל כבר כמה וכמה חודשים במבצע נרחב בגדה המערבית אל מול הטרור?
"את מבינה שאם היו טילים על תל אביב, והצבא היה פועל, אבל כל יומיים היה מגיע טיל - אז היינו אומרים, 'אתה פועל, זה יפה מאוד, אבל בתוצאה אתה נכשל, אז תפעל אחרת'. אני לא מתערב לצבא באיך, אבל העובדות הן פשוטות, הדם שלנו נשפך ברחובות. לא יכול להיות שחיילים נכנסים למעצר ופותחים עליהם באש תופת מדי יום והם ניצלים בנס".

"אסור למדינה לאפשר דבר כזה. לנו אסור לסכן את החיילים. צריך לפעול אחרת, איך פועלים אחרת? זאת דרישה של אזרח שאומר לרה"מ ולשר הביטחון ולרמטכ"ל - 'עובדתית זה לא עובד, תפעלו אחרת'", סיכם. 

22/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל גנץ
ישראל גנץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris