ביידן עושה אובמה?

הקונסול הכללי בלוס אנג'לס לשעבר יקי דיין על המגעים לקראת הסכם הגרעין: "ביידן החליט להוריד את איראן מהשולחן כי רוצה להיבחר לקדנציה נוספת"


בטור שפרסם אתמול (ה'), טען יקי דיין, לשעבר כראש המטה של שרי החוץ סילבן שלום וציפי לבני, כיועץ מדיני בוושינגטון וכקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, כי "ביידן עושה אובמה ומכניס את הפוליטיקה להבנות עם איראן". בשיחה עם אריה אלדד ב־103fm, ביקש דיין להסביר את עמדתו בנושא. 

"אנחנו צריכים לזכור כמה דברים, מדובר בממשל דמוקרטי ידידותי לישראל עם כמה עקרונות שמבחינתו הם יהרג ובל יעבור, בטח בנושא יהודה ושומרון שזה עדיין החלום של שתי מדינות, הרצון להתקדם גם מול הפלסטינים", טען דיין בפתח השיחה, והוסיף: "כרגע, אנחנו רואים אם נצטרך במועצת הביטחון, אנחנו נקבל גיבוי אמריקאי, אבל הגיבוי הזה הוא לא ללא תנאי ולא מוגבל בזמן".

עוד הבהיר כי "קודם כל, הם רואים מה שקורה ביהודה ושומרון מבחינת ההתפרעויות של המתיישבים שם, מבחינתם אלו תמונות שלא עוברות וזה כבר מצר את הגיבוי האמריקאי שיינתן. דבר שני זה סוג הפעולה בסופו של דבר שצה"ל ינקוט, אבל מבחינתם יש גוון אחד משמעותי שלא עובר מבחינת האמריקאים - סמוטריץ' ובן גביר, מה שנתפס בעיניהם כממשלת ימין קיצונית. לזה הם לא יכולים לתת גיבוי".

באשר לבנייה ביהודה ושומרון, אמר: "אני חושב שהאמריקאים יפעלו אחרת לגמרי בין גינוי של שורת אישורי בנייה לבין פעולות בשטח. בסופו של דבר, כשאין שיח אינטימי בין ראש הממשלה לנשיא אי אפשר להגיד שהיחסים תקינים. אין תחליף לקשר אינטימי בין ראש ממשלה לנשיא".

בנוסף, ציין דיין כי "ביידן קיבל החלטה שהוא מוריד עכשיו את איראן מהשולחן כי הוא רוצה להיבחר לקדנציה נוספת, ומהבחינה הזו ישראל מרתיעה אותו. זה עלול לסכן לו היבחרות נוספת לכהונה נוספת, זה מאוד מזכיר את אובמה, שכל מה שהדאיג את אובמה ב־2012, וזה לא היה פשוט מבחינתנו, זה היה להכיל את ישראל, לוודא שלא יוצאת לפעולה צבאית. צריך לזכור שביידן היה סגנו והוא מבין פוליטיקה מצויין. כשאנחנו מסתכלים על ההסכם שמתגבש, הוא קודם כל ומעל הכול פוליטי. ביידן רוצה לנקות את זה מהשולחן כי הוא לא רוצה לראות משהו שעלול להפריע לו להיבחר מחדש".

"זו מוטיבציה מאוד בעייתי מבחינתנו, אבל צריך להפריד - העובדה שנתניהו עד היום לא קיבל הזמנה לבית הלבן, זה חסר תקדים. הרפורמה המשפטית, מבחינת האמריקאים הרפורמה נושא פנים אמריקאי בגלל יהדות ארה"ב. רוב רובה לוחץ על המחוקקים שלהם ואלה לוחצים בתורם על הנשיא, הם אומרים שמבחינתם זו בעיה קשה ולכן צריך להבין שהאמריקאים לא מתכוונים להוריד את זה מהשולחן", הסביר.

לסיום, הדגיש דיין כי "יכול להיות שאם היה היום שיח אינטימי בין ראש הממשלה לנשיא, שאין תחליף, אני לא אומר שזה היה עוצר את ביידן מלהגיע לאותו הסכמון עם איראן, כי המוטיבציה הפוליטית מאוד חזקה, אבל אין ספק שהיינו יכולים למקסם את זה אולי במקומות אחרים כמו נשק שאנחנו רוצים לקבל מהאמריקאים, כמו גיבוי מוחלט ללא חשש במועצת הביטחון. אסור לנו להתרגל לחיק החם של הרפובליקניים ולחכות שאולי יתחלף ממשל, אנחנו צריכים ללמוד לעבוד עם ממשלים דמוקרטיים. זה קריטי למדינת ישראל".

עריכה: שני רומנו

23/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה אלדד
אריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris