רון קופמן ואריה אלדד

"יש מקיר לקיר הבנה שצריך לחזק את ההתיישבות"

השרה אורית סטרוק שיבחה את תיקון החלטה 150: "החסמים המדיניים הוסרו כמעט לחלוטין - בשורה עצומה" • עוד התייחסה להתיישבות הכפרית בצפון הארץ


על פי פרסומו של יהודה שלזינגר, בחצי השנה האחרונה קודמו כ־13 אלף תהליכי אישורי בנייה. סביב סוגיית ההתיישבות ביהודה ושומרון, בנגב ובגליל, פרופ' אריה אלדד שוחח ב־103fm עם השרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק (הציונות הדתית) אשר שיבחה את פעולות הממשלה בנושא.

"השבוע היה קשה בגלל הפיגוע, אבל היו בו גם דברים טובים מאוד שקרו. נכון, הלב שלנו כואב מאוד ואתמול הייתי גם בניחומי אבלים, אבל יחד עם זאת בוא לא נשכח שהשבוע הזה נפתח בתיקון החלטה 150, החלטה שלאורך עשרות שנים כבלה את ידנו בפיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון", אמרה השרה סטרוק בפתח השיחה. "ברוך השם, החסמים המדיניים שעצרו אותנו בכל פעם שרצינו להעביר החלטה כלשהי במועצת התכנון והבנייה של יו"ש הוסרו כמעט לחלוטין וההחלטה המדינית הועברה לידיו של השר בצלאל סמוטריץ' - בשורה עצומה להתיישבות. זה פנטסטי בעיניי, בשורה גדולה מאוד. גם פרסמנו שבע"ה שבוע הבא נקדם את בנייתן של 4,500 יחידות דיור נוספות, חלק גדול מהן במקומות מאוד אסטרטגיים".

עוד התייחסה לפרסומו של שלזינגר בנוגע לקידום תהליכי אישורי הבנייה הרבים: "מה שמראה את מה שאנחנו טוענים כל השנים - כשיש בישראל ממשלה לאומית הדברים האלה ניכרים לא רק ביו"ש, הם ניכרים בנגב, בגליל. אנחנו מקדמים עכשיו גם בצוות מנכ"לים וגם בחקיקה בכנסת בשורות גדולות מאוד לנגב ולגליל. שנים אני משתתפת במאבק על הנושא של הנגב והסדרת הפזורה, מעולם לא ראיתי תוכנית כל כך רצינית, סדורה, וישיבת וועדת שרים כל כך נחושה ורצינית. רתימה של כל הכוחות להביא פה שינוי משמעותי. יש לשר שיקלי תוכנית בהחלט יפה. אנחנו מתקדמים הרבה בכל מה שקשור להתיישבות. התוכנית של השר שיקלי שאישרנו השבוע בהחלט ברמת ביצוע. אני מאוד אופטימית, ממש".

"אני חושבת שיש מקיר לקיר בממשלה הבנה שאנחנו חייבים לחזק את ההתיישבות בכל רחבי הארץ, במיוחד באזור העדיפות לאומית", הדגישה, "אנחנו מקדמים את היישובים בקו התפר, נכנסים אותם גם לתוך החוק של וועדות הקבלה, החלטת ממשלה על הורדת או הנחות בקרקע שיאפשרו להביא משפחות צעירות. יש לנו באזורי ההתיישבות הכפרית, בעיקר בגליל וגם בקו התפר, יש לנו מצב קשה מאוד של הידלדלות האוכלוסייה והזדקנותה. גם נציג השב"כ וגם נציג מג"ב אמרו דברים דומים מאוד, דברים מהדהדים - שניהם אמרו שיש צורך לאומי ביטחוני לחזק את ההתיישבות הכפרית באזורים האלה. הם אמרו 'אנחנו לא מביעים דעה לגבי החוק, אבל אנחנו בהחלט יכולים לומר שאם ההתיישבות הכפרית באזורים האלה של הגליל, גוש משגב וכו', תוסיף להיחלש זו תהיה פגיעה אנושה בביטחון הלאומי וחייבים לחזק ולהצעיר אותה'".

לדבריה של השרה, "בשביל לעשות את זה אנחנו זקוקים לצעדים עליהם אנחנו שוקדים. גם חוק וועדות הקבלה שיאפשר להרחיב את מספר התושבים בכל יישוב כפרי כזה, היום התקרה עומדת על 400 משפחות לאלף. תוך שכל יישוב שומר על מרקם החיים הספציפי שלו. יש לזה כמובן מגבלות, הוועדות הן לא בשליטה של היישובים, אבל תפקידן לוודא שהקהילה ביישוב תהיה מקור כוח לתושבים ולא חלילה מקור של מטרד או אי נעימות. כשאנחנו רוצים שתושבים יוכלו לגור באזורים כאלה שהם מאתגרים, מכל בחינה, אנחנו יודעים שבפריפריה הכול יותר קשה, אנחנו צריכים לתת להם את החוסן הקהילתי כדי שיוכלו לעמוד במשימה הזו. אנחנו נחושים לעשות את זה. לא רק הקואליציה תומכת בחקיקה הזו, גם חלקים באופוזיציה. אני מאמינה שאנחנו עושים את זה".

לסיום, סיפרה השרה סטרוק על הכיכר ברמלה אשר נחנכה לזכרו של דסטאו ביסט שנרצח לפני כשנתיים במאורעות שומר חומות. "אני עוסקת בהנצחתו של דסטאו ביסט, יהודי ממוצא אתיופי, שבפרעות שלפני שנתיים נרצח. רוצחיו מעולם לא נתפסו. לי יש הרגשה קשה שזה גם קשור למוצא שלו, לא התבצעה חקירה ראויה. המשפחה מאוד פגועה, מעבר לאבל הקשה, מזה שלא נעשה מאמץ מספיק כדי ללכוד את הרוצחים. לכל הפחות ננציח את שמו ובאמת ביום רביעי התקיים טקס מאוד מרגש של קריאת כיכר על שמו. הוא היה אדם שפעם רבות בקהילה האתיופית ברמלה. בע"ה אני אמשיך ללחוץ שתתבצע חקירה מחודשת בתיק המזעזע הזה".

עריכה: שני רומנו

23/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אורית סטרוק
אורית סטרוק  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris