אודי סגל וענת דוידוב

"הדרוזים בישראל נאמנים למדינה יותר מהיהודים"

ראש עיריית דלית אל־כרמל רפיק חלבי על הנחיית רה"מ להקפיא את בניית הטורבינות ברמת הגולן • ותקף את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר


ראש הממשלה החליט להקפיא את בניית הטורבינות בגולן עד לאחר חג הקורבן. רפיק חלבי, ראש עיריית דלית אל־כרמל תמך בהחלטה, ובשיחה עם ענת דוידוב וניסים משעל ב־103fm, הסביר את תחושותיו. 

הוא אמר כי "זו החלטה נבונה, ואני חושב שראש הממשלה קיבל את המלצות גורמי הביטחון כדי לבדוק מה קרה שם, אני חושב שבסופו של דבר יגיעו לפשרה בעניין הטורבינות בגולן".

בהמשך התייחס למחאה של העדה הדרוזית, והבהיר: "הייתה מחאה קשה, נכון היא הייתה אלימה. במבחן התוצאה היא הביאה לנו תוצאות מסיבה אחת פשוטה מאוד - הדרוזים בישראל יותר נאמנים למדינה מהיהודים. אין עוד עדה כל כך נאמנה ומסורה למדינה ולמה שהיא מסמלת".

במהלך שבוע שעבר, צייץ רפיק חלבי בטוויטר נגד השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, וקרא לו: "אל תתעסק איתנו, אל תנסה להתגרות בנו". בעקבות החלטת נתניהו, אמר בן גביר כי "לא צריך להיכנע לאיומים".

לדברי חלבי, "לבוא עכשיו ולפגוע במלח הארץ, כשהוא (בן גביר) בעצמו הולך לאביתר ואומר להם 'תעלו על הגבעות', כשהוא רואה מה שקורה שם... זאת לא אלימות שם? אז קודם כל שבן גביר לא ילמד אותנו דרך ארץ".

"אנחנו נאמנים למדינה הזאת, זאת מדינה שלנו, ואנחנו נמשיך להגן עליה ולדאוג לביטחון שלה ולבנות אותה, אבל אי אפשר לבוא ולהגיד כניעה לאלימות. הוא מדבר על אלימות?" תהה. 

"אין כסף ואין תקצוב ואין התקדמות בנושא התכנון"

הוא גם ביקש להתייחס לקנסות הרבים שמקבלים חברי העדה בשל בנייה בשטחם: "עניין הטורבינות הוא חשוב, גם הסיפור של כל התכנון בחברה הדרוזית הישראלית הוא חשוב מאין כמוהו, לא נופל מהטורבינות, ואפילו במקרים מסוימים קשה יותר".

לדבריו, "אין כסף ואין תקצוב ואין התקדמות בנושא התכנון. מטבע הדברים, החיילים המשוחררים והצעירים בונים בלי תוכניות מפורטות, ואז נכנסות רשויות האכיפה ומתחילות להטיל קנסות של 300 ו־400 אלף שקל בלי בית משפט, וצווי הריסה, והשטח מבעבע. צריך קודם כל לעשות פסק זמן ולהגיד 'בוא ניכנס לתכנון, בוא נעזור למגזר הזה לתכנן את האדמות שלו'. אי אפשר לאכוף בלי לתכנן".

25/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רפיק חלבי
רפיק חלבי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris