אודי סגל וענת דוידוב

"אם חוקקו חוקים בלתי חוקיים, חובתנו לא לציית"

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון תקף את הממשלה, וטען: "לא היה צריך להיכנס לשיחות הפשרה" • על רה"מ: "במקום לזוז - שורף את המדינה"


על רקע ניסיונותיהם של חברי הקואליציה להמשיך ולקדם את הרפורמה המשפטית, כ־150 אנשי מילואים מיחידת שלדג ואף מאות רופאי מילואים הודיעו כי יפסיקו לשרת במידה ותחל שוב חקיקת סעיפי התמורות המשפטיות. הדברים באים על רקע הידיעה שחשפה כי נבחנת חקירה נגד אמירותיהם של רה"מ לשעבר אהוד ברק ואלוף (מיל') יאיר גולן, שקראו למרי אזרחי. הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון שוחח עם ענת דוידוב וגיא פלג והגיב לדברים.

"אני חושב שאנחנו נמצאים במשבר שלא היה כמותו מקום המדינה, ולעומת זאת, מחאה אדירה שלא הייתה כמותה, שאליה מתגייסים מטובי בנינו, המשרתים, העובדים, משלמי המיסים, אל מול ממשלה הזויה שנבנתה כדי לרסק את בג"ץ", טען יעלון.

לדבריו, "השלטון יכול לחוקק חוקים בלי חוקים בעליל, אני מכיר את ההוראה על חיילים לגבי פקודה בלתי חוקית בעליל – חובתם לא לציית, וזה מה שהממשלה הזאת עושה. אם אלה שאחראים על החוק, חוקקו חוקים בלתי חוקיים, חובתנו לא לציית".

עוד אמר: "הם אמנם ממשלה שנבחרה באופן חוקי אבל הם הפכו את עצמם ללא לגיטימיים, בחצי שנה הם הרסו פה הכול. אני לא זוכר שבמערכת הבחירות הם דיברו על זה שיהפכו את מדינת ישראל לדיקטטורה, על זה האידאולוגיה של סמוטריץ', בן גביר וסטרוק - עליונות יהודית, כלומר מותר לעשות הכול נגד הערבים, גם נגד הדרוזים, הם פורמים את התפר שבינינו לבין העדה הדרוזית".

"איך מפקד יוכל להסתכל בעיניים היום על חייל דרוזי? גם על רקע מה שהם עשו קודם – שהוציאו את ליבת מגילת העצמאות מחוק הלאום, ביטלו את השוויון כדי שליהודים תהיה עליונות. על כל הדברים הללו, אני לא מצפה מאנשים שיהיו אדישים, לכן אני קורא לכל מי שחרד לזה", הוסיף.

"אני מקווה שהם יידעו להסביר, שמעתי את יאיר גולן מסביר אתמול על זה שהוא מתכוון לפקודות או חוקים בלתי חוקיים, אם בן גביר מחוקק חוקים, אני גם אפר אותם. אם אלה החוקים. אני דוגל במדינה יהודית, דמוקרטית, על פי מגילת העצמאות - הוא דוגל בדיקטטורה פשיסטית, גזענית, משיחית, אני אלחם נגד זה. ברור לחלוטין שלא מדובר פה בפעולה אלימה, לא מדובר פה בהפרת חוק קביל, אלא בחוק בלתי חוקי בעליל", הסביר יעלון. 

"לא ניתן שישראל תהיה דיקטטורה"

בהמשך התייחס לפרעות היהודים בשטחים פלסטיניים, אמר יעלון: "אלה נערי גבעות שהם פוגרומיסטים, טרור לאומני, תוקפים מח"ט. כל העניין הוא שאנחנו מדינה במשבר שירדה מהמסילה כתוצאה מהסתבכותו של איש אחד שרוצה לרסק את בג"ץ כדי להתחמק מאימת הדין. מי חלם על זה? שמיר וכל הליכוד היו יוצאים מהמליאה כשהכהניסטים דיברו, עכשיו הם בלב קבלת ההחלטות, הם חברי קבינט. הם מובילים את המדינה, מי שמאפשר להם את זה הוא האחראי, וזה בנימין נתניהו. שבמקום לזוז הצידה ולתת לאחרים להוביל, הוא שורף את המדינה".

לגבי הטענה, לפיה, מי שאחראים על המצב במדינה הם מפלגות המרכז באופוזיציה שפסלו את נתניהו, טען יעלון: "נתניהו, לבד, מתוך אחריות לאומית ודאגה למדינה, היה צריך לסור מהדרך".

הוא הדגיש: "אם יש לי טענה לאופוזיציה זה על זה שהם בכלל נכנסו לשיחות ההידברות, מה זה הדבר הזה? אומר נשיא המדינה על חקיקה שמגדירה אותה נשיאת בית המשפט העליון 'בלתי חוקית', כי זאת חקיקה דיקטטורית. (נתניהו) אומר 'תעצרו', צוחקים לו בפנים, אומר לו יריב לוין 'אפילו לא לדקה'. לא היה צריך להיכנס לשם, עכשיו מה מציע הנשיא? מתווה פשרה עם רוטמן ולוין? פשרה על דיקטטורה? על דמוקרטיה?"

"נתניהו רוצה להרוויח זמן, הוא צריך את השיחות הללו כדי להתכונן יותר טוב לגל (המחאה) הבא, שהוא עכשיו מתחיל - ולכן גם תהיה עליית מדרגה במחאה. במקום בליץ חקיקה בשיטה הונגרית שהמחאה גרמה להפסקתה, אז עכשיו הוא הולך לשיטת הסלמי, לכן המחאה לא תתן לזה לקרות, אנשים פה מבינים את גודל השעה, וזה הרוב - המשרת, העובד, משלם המיסים, ולא ניתן שישראל תהיה דיקטטורה", סיכם. 

עריכה: נויה חסון

28/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה (בוגי) יעלון
משה (בוגי) יעלון  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris