בן כספית ואריה אלדד

"נצטרך להסדיר את הביקורת השיפוטית"

יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ שמחה רוטמן הסביר על התקדמות הרפורמה המשפטית: "אנו מתקדמים לפי מה שהחליטו ראשי הקואליציה"


ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין ל'וול סטריט ג'ורנל' ואמר כי הוציא את פסקת ההתגברות מהרפורמה המשפטית. יו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) הגיב לכך בשיחה עם רוני בר־און ואריה אלדד ב־103fm. 

"אני חושב שאנחנו מתקדמים ברפורמה לפי התוכנית שראשי הקואליציה קבעו והחליטו. אנחנו מקבלים את עילת הסבירות. נושא ההתגברות כבר הונח על שולחן המליאה לקריאה ראשונה עוד לפני אותה עצירה. הוועדה בהרכבה הנוכחי, אין לה זכות קיום. אני מאוד מקווה שנעשה את עילת הסבירות וגם כפי שאמר נתניהו, נשנה את שיטת בחירת השופטים", אמר רוטמן. 

עוד הוסיף על זכות הקיום של הוועדה לבחירת שופטים: "יש לה זכות קיום רק אם היא תהיה ועדה בהרכב חדש, שיותר טוב מהמצב היום. אנחנו נצטרך להסדיר את הביקורת השיפוטית והביקורת על חוקים. נגיע אליהם בהדרגה, באחריות, בהסכמות. אם אין עם מי לעבוד צריך להגיע לזה באחריות ומתינות. בלי קשר לזה שאין עם מי לעבוד, אנחנו אחראים על לתקן את הבעיות. אין פה מחלוקת אמיתית, הם לוקחים משהו שהיה במצע של גדעון סער וצועקים 'קץ הדמוקרטיה'. אין פה באמת מחלוקת בשאלה מה צריך לעשות".

בהמשך, חידד רוטמן על המצב הקיים והאפשרות של מינוי מנכ"ל ללא כישורים מקצועיים למשרד ממשלתיים: "אני אגיד לך שוב. החשיבה כיום היא שיש רק דרך אחת לעשות ביקורת שיפוטית וזאת עילת הסבירות. אתם יודעים שזה לא המצב, הרי יש עשרות עילות שקיימות במשפט המנהלי. בכל הנוגע למינוי מנכ"לים יש חוקים, תקנות ונהלים וצריך להראות תנאי סף לקבלה לתפקיד".

"צריך להוריד את הוטו לשופטים, לגוון את בית המשפט ולייצר מנגנונים שימנעו השתלטות"

כשנשאל מה יישאר מעילת הסבירות לאחר הצמצום, השיב: "כל החלטה, גם החלטה של שר וגם של פקיד אפשר וצריך לעשות עליה ביקורת מנהלית. אף אחד לא מציע עכשיו לבטל את עילת הסבירות. הגרסה שעכשיו על השולחן היא צמצום".

לטענתו, "יריב (לוין) הציע בהתחלה לבטל את עילת הסבירות והוא צודק לחלוטין, מבחינה משפטית זה נכון יותר. מאחר ואנחנו מדברים, אז אנחנו אומרים בסדר לצמצום, אבל עד שזה מתנגש עם העיקרון הדמוקרטי ועם עיקרון הפרדת הרשויות, עד שבא בית המשפט ושם את עצמו בנעליו של ראש ממשלה, או של הממשלה, או של שר ואומר שהוא יודע יותר טוב מה סביר. הוא לא עומד אחר כך למבחן על הדבר הזה".

לקראת סיום השיחה, הגיב לאפשרות שבה הוועדה לבחירת שופטים תהיה פריטטית של חצי קואליציה וחצי אופוזיציה. "אנחנו הבנו, עוד לפני עצירת השיחות והמהומות, את הצורך בגיוון ואת הצורך והחשש במניעת השתלטות של צד פוליטי מסוים על בית המשפט. אנחנו מחויבים לשלושה דברים: לגוון את בית המשפט העליון, לא משנה אם הימין ניצח או לא ניצח בבחירות. צריך להוריד את הוטו לשופטים, צריך לגוון את בית המשפט וגם צריך לייצר מנגנונים שאני בעדם", טען.  

עריכה: שי איידלר

29/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שמחה רוטמן
שמחה רוטמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris