אודי סגל וענת דוידוב

משה לדור? "כאחרון הטוקבקיסטים"

השופטת בדימוס שרה חביב, לשעבר שופטת בימ"ש השלום ב"ש, גינתה את דברי פרקליט המדינה לשעבר על תיק 4000: "עשה פיגוע לא פחות חמור לפרקליטות"


במהלך אירוע שבתרבות בבאר שבע אתמול (ש'), התייחס פרקליט המדינה לשעבר משה לדור לטענת השופטים בתיק 4000 כי יהיה קשה להוכיח את עבירת השוחד במסגרתו, וטען, כי "מדובר בתקלה חסרת תקדים שאירעה בבית המשפט. זה ממש פיגוע". השופטת בדימוס שרה חביב, לשעבר שופטת בית משפט השלום באר שבע, חוותה את דעתה על הסוגיה.

"ההתבטאות מאוד חריפה, נוקבת, ואני מצטערת לומר, שזה אמנם בשפה יחסית גבוהה, אבל כאחרון הטוקבקיסטים וזה מאוד לא מתאים לו במובן הזה. אני יכולה רק להצטער, כי ככל שלטענתו הם (השופטים) עשו פיגוע, הוא עשה פיגוע לא פחות חמור, גם מבחינה ציבורית, לפרקליטות", טענה חביב.

לדבריה, "מותר לבקר את בית המשפט ולא להסכים איתו ולמתוח ביקורת. אני לא חושבת שבית המשפט חסין מביקורת, להפך. אחרי כל זה, כשאתה פרקליט מדינה לשעבר ואתה מתראיין כפרקליט מדינה לשעבר ואתה מנסה להגן על העמדה המקצועית של הפרקליטות, כשאתה משתמש בשפה כזאת ובטונים האלה - זה לא משרת את המסר".

עוד אמרה: "אני גם חושבת שהשופטים עשו טעות באותו דיון סגור. אפשר להתווכח כמה זה היה חכם או לא חכם בתיק הזה שהוא מתנהל בתקשורת, לא פחות מאשר בתוך האולם. מה לדור אומר בעצם? 'אנחנו, טובי המשפטנים בפרקליטות והחוקרים במשטרה וגיבשנו תיק שוחד, לא יכול להיות שאנחנו לא משכנעים אתכם'? אז אתם לא משכנעים אותם".

"יכול להיות שנתניהו גם יזוכה משוחד בסוף"

היא הדגישה בקשר להחלטת השופטים כי "יכול להיות שנתניהו גם יזוכה משוחד בסוף, זה בסדר גמור. אבל לצפות שעכשיו הצדדים אחרי אמירה כזאת יתכנסו למשא ומתן וינסו להגיע להסדר בתיק 4000, הם (השופטים) רק הרחיקו אותם בעיניי".

"יש צדק במה שלדור אומר ש'יש עוד עדים שיכולים עדיין להטות את הכף, עוד לא שמעתם אותם', לכן האמירה הזאת היא לכאורית, שנכונה לאותה נקודת זמן, מבחינה משפטית. בית המשפט נוהג ככה גם בתיקים אחרים. זה לא איזשהו דיון תקדימי שנערך", הוסיף.

בהמשך ציינה: "יש איזושהי שחצנות בפרקליטות ביחס לעמדות מקצועיות שהם מביאים לבית המשפט. השחצנות המקצועית הזו באה לידי ביטוי בדברים של לדור. התיק הזה הוא תקדימי, הם טוענים שהוא תקדימי, הם מבינים את זה".

"יש פה מסלול משפטי שצריך לעבור כדי לשכנע את בית המשפט לצקת תוכן נוסף או חדש או יוצא דופן לתוך עבירת השוחד או לתוך עבירה של מרמה והפרת אמונים. הסיקור האוהד הוא בעייתי, זו טענה קשה, גם עובדתית וגם משפטית", הדגישה.

"התנהלות קלאסית של עד שלא רוצה להרגיז את החבר שלו"

לקראת סיום השיחה, התייחסה גם לעדות ארנון מילצ'ן. "ההתנהלות שלו היא התנהלות קלאסית של עד שלא רוצה להרגיז את החבר שלו, השותף לעבירה. ב(חקירה) ראשית הוא נתן לבן ארי את מה שהיא ביקשה בסופו של דבר. לחדד, הוא נותן את מה שהוא מבין שחדד רוצה. עכשיו יש לנו חקירה חוזרת, ובאופן פרדוקסלי זו תהיה החקירה הכי מעניינת של מילצ'ן", אמרה.

יש אופציה שהוא יוכרז כעד עוין.
"יש אופציה כזאת. הסטטיסטיקות מלמדות שבסופו של דבר, אם מוגשות האמירות במשטרה או בחקירה, יש נטייה להעדיף אותן כשהעד מזגזג בבית המשפט. יש יוצא דופן".

כלומר, מילצ'ן ביסס את טענות הפרקליטות בכתב האישום.
"בראשית, אנחנו עוד לא סיימנו את הנגדית, אנחנו צריכים להיזהר. בסוף, שאלת הכמויות היא כן שאלה שנתקלת בבעיה יותר חמורה עם עדות כזו. הן לא קריטיות לשאלת ההרשעה, הן רלוונטיות לשאלת העונש".

עריכה: אמיתי דואק

02/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה לדור
משה לדור  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris