בן כספית ואריה אלדד

"לגיטימי להפגין, אבל יש כללים"

ח"כ דני דנון תקף את המפגינים שחסמו בגדר תיל את דלת ביתו ברעננה: "ברגע שאנשים באים להפגין בנושא צדק וחוק, ובעצמם עוברים על החוק - זה בעייתי"


אריה אלדד ובן כספית שוחחו ב־103fm עם חבר הכנסת דני דנון, יושב ראש הליכוד העולמי, אשר ביקש להגיב לאותם המפגינים שחסמו בגדר תיל את דלת ביתו ברעננה. זאת, על רקע הרפורמה המשפטית שמובילה הממשלה בימים אלה. 

לדבריו, "ברגע שאנשים באים להפגין בנושא משפט, חוק וסדר ובעצמם עוברים על החוק, זה בעייתי בעיניי. לגיטימי להפגין ולמחות, יש כללים ויש הנחיות ברורות איפה ניתן לעמוד ולא לעמוד ואיפה ניתן להרעיש, וליבי עם שכניי שהתעוררו לקול של רמקולים, מגפונים וצעקות. אז אני קודם כל מתנצל בפני השכנים, אבל בעיניי זה דבר שלא יכול להיות מקובל, עם כל הכבוד. גם, שמו גדרות תיל בפתח ביתי, הם צריכים להבין שאני לא יוצא בשעות האלה מהבית".

עוד ציין כי "חושב שצריך לנסות להשאיר את בני המשפחה מחוץ לאירוע, נכון שזה מפתה, אבל זה לא נכון. אני חושב שזה גם פוגע במטרה של המפגינים, כי אם בתחילת הדרך, לפני שלושה חודשים, עוד הייתה לי אמפתיה והייתי מקשיב, יוצא ומדבר, ברגע שהתחילו לצעוק לבנותיי והתחילו לעשות דברים שגובלים בהפרות חוק, אז כבר אין לך סבלנות ואמפתיה ואתה פשוט מתעלם מהם ויוצא לדרכך. הזכות להפגין היא חשובה והיא זכות יסוד, אבל מי שחוצה את הקו צריך לנקוט נגדו באמצעים. דרך אגב, בוא נשווה כמה אנשים עוכבו, נחקרו, נעצרו, בתקופה האחרונה, לעומת המחאה שהייתה בתקופת הגירוש לפני ח"י שנים, אנחנו נופתע. ברגע שאתה מבין שהפעם לא עשו שום דבר, לא הוגש שום כתב אישום כמעט, אתה מבין שיש פה עניין בעייתי".

"אם מחר בבוקר יגיעו נוער גבעות לנתב"ג עם הפאות הארוכות שלהם והכיפות הגדולות, ויעצרו את הכביש ולא יתנו לאנשים להגיע לטרמינל, אתה תבין שהיו עוצרים אותם תוך חמש דקות ומכניסים אותם לתאי מעצר, ברור לנו שזה לא יקרה מחר. רוב המפגינים שומרי חוק, אבל המיעוט הקיצוני שמנסה למתוח את הגבולות, המשטרה בוחרת להתעלם מכך, וזו טעות", טען.

"האתגר שלנו זה ההתחמשות של חיזבאללה בכלי נשק מתוחכמים שישנו את המאזן"

בהמשך, התייחס חבר הכנסת דנון למצב הביטחוני המתוח וטען כי "יש מקום למבצע משמעותי בשומרון ולפי דעתי ראש הממשלה ילך לשם, זו ההערכה שלי וזה הדבר הנכון לעשות. לגבי העניין של לבנון, אני חושב שכשאתה לא מגיב מיד, אתה מגיע לאיזה סחרור שקשה מאוד לצאת ממנו. אנחנו באיזה מסע למרחב הפעולה שלנו, תוקפים מטרות בזירה הצפונית ובעיקר האתגר שלנו זה ההתחמשות של חיזבאללה בכלי נשק מתוחכמים שישנו את המאזן ויאיימו עלינו. כולם יודעים שיש טילים ורקטות לחיזבאללה, אבל צריך להבין שאם פרויקט הדיוק שהם עוסקים בו יצליח, הם יוכלו לכוון את זה לרמת הבניין, הכביש, ברמת מסלול ההמראה או הנחיתה בנתב"ג, וזו יכולת מסוכנת, לכן אנחנו נאבקים בה".

לבסוף, התייחס לעתידה של הרפורמה המשפטית: "אני חושב שבסתיו, בנושא של הוועדה לבחירת שופטים, הכיוון המסתמן זה כיוון שאני תומך בו – בחירה של נבחרי ציבור מהאופוזיציה והקואליציה, ובהמשך, נושא ההתגברות, שם צריך לראות אם זה יגיע, לא יגיע, איך יגיע, זה גם מבחינתי נושא שהוא חשוב. אני חושב שלבית המשפט תהיה יכולת להתערב, ושופטי בית המשפט העליון הם אנשים חכמים ויצירתיים ויש עילות רבות בחוק שיאפשרו להם להתערב ולפסול החלטות כאלה ואחרות של הממשלה. אבל יצטרכו למצוא משהו שהוא משמעותי ולא 'לא נראה לנו'. היו מקרים רבים שבית המשפט התערב וטוב שכך, והיו מקרים שהוא התערב והציג את שיקול דעתו". 

עריכה: נויה חסון

02/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דנון
דני דנון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris