ינון מגל ובן כספית

"יש בג'נין אנשים שלא משלימים עם קיומנו"

הכתב והפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על המבצע שבעיצומו: "יש אינתיפאדה בכל השטח ונוהגים כמו בימיה הראשונים שלך אוסלו"


הכתב והפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם ינון מגל וחיים לוינסון ב־103fm והביא את כל העדכונים מהמבצע הצבאי במחנה הפליטים בג'נין שהחל הלילה (ב') והביא לחיסולם של שישה מחבלים על ידי תקיפה אווירית של כוחות צה"ל. 

"בג'נין יש מבצע צבאי, עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. מה שקורה בג'נין קורה כבר הרבה שנים, 20 שנה. המבצע הזה לא ישנה את דעתם של הפליטים, לא ישנה את עניין הרשות הפלסטינית, לא ישנה שום דבר במשוואה רק ייתן לנו טיפה זמן", הכריז יחזקאלי בפתח השיחה. "אני מציע להכיר בבעיה - הבעיה שיש לך כרגע יישות פלסטינית, רשות פלסטינית ויישות חמאסית ביו"ש, אבל אתה לא מכיר בבעיה שיש כלפיך אינתיפאדה בכל השטח ואתה נוהג כאילו אתה בימיה הראשונים של אוסלו. אחר כך, לא משנה איך תפתור את זה אבל תכיר בבעיה. יש בג'נין אנשים שלא משלימים עם הקיום שלך. הם לא מכירים במדינת ישראל והם מכריזים עליה ג'יהאד בכל הזדמנות".

לאור אמירותיו תהה לוינסון מהו ההבדל בינו לבין הפלסטינים, זאת בטענה כי גם הוא אינו מכיר בקיומם. יחזקאלי השיב בנחרצות: "אני מכיר בקיום של כולם, השאלה לא קיום אלא זכות, הם לא מכירים בקיום שלך בכלל ולא בזכות שלך. אני מכיר את מחנה פליטים ג'נין, לפני 22 שנים גרתי אצל זבדיה חודשים בבית. אלו ילדים בני פליטים שרוצים לחזור למקומות שההורים שלהם פלטו בתוך תחומים 48'. אני יכול לקחת את הזכות לחלום? זה החלום שלו והם עושים שם את הג'יהאד הזה. אנחנו בתור צבא, מדינה, לא שמים לב מה קורה לנו מתחת לאף 20 שנה. אז עכשיו יש מבצע וזה יפה".

"אז מה הפתרון?", שאל מגל, ויחזקאלי הבהיר: "אני לא מדבר פתרונות. אני לא חושב שיש פתרונות קסם לסוגייה הפלסטינית, ואני לא חושב שהסוגייה פתירה. אני לא חושב שזה משהו פתיר. אני כן חושב שאתה תחיה עם זה הרבה שנים ומה שיקבע את אופי הקיום שלך זה לפי איך שתתנהג. אתה לא מתנהג כחזק, בין אם זה שני אוהלים של חיזבאללה ובין אם זה אתה עכשיו בג'נין, זה לא מצמצם את הבעיה זה רק מכין אותה לגדול בדיוק כמו בעזה. אני מציע להתעורר מהשינה ולהבין שיש לנו פה מלחמה. אנחנו לא במוד מלחמה, גם לא הצבא".

עריכה: שני רומנו

03/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/פלאש90
Paris