אודי סגל וענת דוידוב

"בעיתות מתיחות, אזרחים צריכים ללכת חמושים"

ירון בלום, בכיר לשעבר בשב"כ, על הפיגוע בת"א: "אין שוטר בכל מקום, המשטרה חלשה" • טען: "ראוי שבן גביר ידאג שהמשטרה תעצור שב"חים שנמצאים פה"


אסון במבצע בג'נין: רס"ל דוד יהודה יצחק, לוחם אגוז בקבע, נהרג אתמול (ג') במהלך חילופי הירי בג'נין, זאת כחלק מהמבצע במחנה הפליטים שנכנס ליומו השני. הדברים באים על רקע הפיגוע שאירע אתמול בשעות הצהריים בשכונת נאות אפקה בתל אביב, והוביל לפציעתם של תשעה בני אדם. 

ירון בלום, בכיר לשעבר בשב"כ, התייחס לדברים: "מה שצריך לעשות זה לסכל כמה שיותר פיגועים. 85 אחוז מהפיגועים מסוכלים. אבל אותו מחבל בודד, אותו אחד שביצע הפיגוע ברמת החייל – גם בו צריכים לטפל. בעיתות של מתיחות, אזרחים מיומנים צריכים ללכת חמושים ולהגיב אם קורה אירוע כזה".

בהמשך, התייחס לסוגיית כניסת השוהים הבלתי חוקיים: "אני חושב שקו התפר צריך להיות סגור הרמטית. מעבר לזה, צריך להגביל את המכסה גם של השוהים שבאים לעבוד או ללינה. אני לא מדבר על בעלי העסקים, אבל אני חושב שצריכים להסדיר את נושא ההיתרים החוקיים לתושבי יהודה ושומרון. עצימת העין הזאת זאת שערורייה".

הוא הדגיש: "איתמר בן גביר צריך לדאוג לכלוא שב"חים לא לשחרר אותם אחרי כמה שעות. לצערי קו התפר לא סגור – זה היעדר משילות".

"אם לא נאפשר לשלטון אבו מאזן להתחזק - אנחנו נקבל פה חמאס"

על שיתוף הפעולה עם הרשות הפלסטינית, טען: "הוא הכרחי. אם לא נאפשר לשלטון אבו מאזן להתחזק ונתחזק את הקשרים, אנחנו נקבל פה חמאס. מי שלא מבין את זה, לא יודע לאן אנחנו הולכים. חבורת פרחחים מנהלים את מחנה הפליטים בג'נין. חמאס מנצל אירועים חמורים כמו אירועים שצה"ל נכנס לג'נין ומהאירוע הזה הם יוצאים למחאות הפגנה. אנחנו צריכים לעזור לרשות הפלסטינית ולטפל גם במסיתים ומפגינים".

לסיכום, נגע בנושא המעצרים המנהליים: "יש שישה עצורים לפחות שחלקם נכנסו למעצר מנהלי. באמצעות המעצר המנהלי אתה לא שורף ראיות, או לא זקוק להן. אני חושב שגם שב"כ וגם משטרת ישראל מטפלים בנושא הזה, בטח מודיעינית. וצריכים בהחלט לבצע עוד מעצרים. חלק מחברי הממשלה תומכים באלה שמחוללים אירועים לאומנים. צריך לגנות את הטרור היהודי בדיוק כמו הפלסטיני – אבל עיקר הבעיה היא הטרור הפלסטיני".

עריכה: שי איידלר

05/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ירון בלום
ירון בלום  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris