איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"זו הפוגה בשביל לבחון את הנתונים - לא סוף פסוק"

בנק ישראל הכריע - הריבית תישאר בשיעור של 4.75% • מנהלת האגף המוניטרי בחטיבת המחקר של בנק ישראל ד"ר סיגל ריבון הגיבה


לאחר המתנה מתוחה להחלטת הריבית ומספר העלאות ריבית רצופות במהלך התקופה האחרונה, ידיעה שפורסמה היום (ב') בשעות הצהריים חשפה כי בנק ישראל הודיע שהריבית תישאר בדיוק בשיעור בו הייתה - 4.75%.

יעל אילון, עורכת התוכנית 'איפה הכסף', הביאה פרטים נוספים על הידיעה. "זאת הייתה החלטה די צפויה", טענה. "בבנק ישראל אומרים שהאינפלציה מתמתנת". 

לשיחה הצטרפה ד"ר סיגל ריבון, מנהלת האגף המוניטרי בחטיבת המחקר של בנק ישראל, והתייחסה להחלטה הצפויה: "אני חושבת שגם מתוך הדברים שהוועדה כתבה וגם איך שמבינים את המצב זאת עצירה והפוגה לחודש הזה, כדי לבחון את הנתונים ולצורך בחינה של התפתחות גם מצד האינפלציה וגם מצד הפעילות. הוועדה כתבה שהיא רואה היתכנות לא מבוטלת להמשך העלאת הריבית בהחלטותיה הבאות. אז זה לא סוף פסוק, צריך לזכור אומנם האינפלציה מתמתנת אבל היא על 4.6 אחוזים שזה עדיין מעל יעד האינפלציה שהוא 1 עד 3 אחוזים".

לדבריה, "אני חושבת שקודם כל שני דברים הובילו להחלטה הזאת של הנגיד. האחד זה הסתכלות על הנתונים, התמתנות של קצב האינפלציה ובוודאי לא האצה של האינפלציה. יש הבדל בין להימצא ברמת ריבית מאוד נמוכה בתחילת התהליך, לבין מצב שאנחנו נמצאים ברמת ריבית שהיא גבוהה".

ריבון עוד הבהירה: "השינויים צריכים להיעשות בצורה יותר עדינה וזהירה ולכן זה גם חלק מהשיקולים שנכנסים להחלטות. אז זה גם איפה אנחנו נמצאים מצד האינפלציה והפעילות וגם איפה אנחנו נמצאים ברמת הריבית".

הוועדה המוניטרית חוזרת על האזהרה מפני הרפורמה המשפטית, ממה חוששים?
"אנחנו חוששים ממה שעלול לפגוע במשק גם על ידי גופים חיצוניים וגם בתחזית שחטיבת המחקר פרסמה באפריל. אנחנו חוששים ממצב שבו בגלל התפתחויות כאלה או אחרות בצד הפוליטי אנחנו נראה עלייה בפרמיית הסיכון, שאיתה יחד מגיע פיחות, תתאפשר פגיעה בייצוא, ירידה בהשקעות וכל הדברים האלה כמובן ישפיעו על האינפלציה".

ענף ההיי-טק וענף הדיור? "לא הייתי אומרת שהענפים האלה במשבר"

בהמשך, התייחסה לשאלה האם ישנה עצירה בענף ההייטק: "אני לא יודעת אם יש עצירה בענף הזה, אבל אני יודעת להגיד שהגיוסים ירדו מאוד בדומה למגמה בעולם. כנראה שבתקופה האחרונה רואים ירידה טיפ טיפה מעבר למה שרואים בעולם. בחודשים האחרונים בהחלט רואים סטייה של שער החליפין, איזשהו פיחות שכנראה קשור לתנאים המקומיים שאנחנו פה חווים במשק שלנו".

עוד הדגישה כי "לא הייתי אומרת שהענף הזה במשבר. צריך לזכור שהענף הזה היה במצב מאוד טוב עם פריחה מצוינת ומבורכת כמובן. יכול להיות שהוא חוזר לאיזה מצב יותר נורמלי, לא הייתי אומרת משבר אבל בהחלט רואים ירידה במשרות הפנויות בענף הזה וירידה בגיוסים. נצטרך להמשיך ולקוות באמת שהרעשים החיצוניים לא יפריעו להמשך הפעילות המבורכת והצמיחה החזקה של הענף הזה שהוא הקטר של המשק".

מעבר להעלאת או הורדת ריביות. יש עוד צעדים שבנק ישראל היה יכול לעשות ולא עשה?
"הריבית היא הכלי המרכזי וכרגע בהחלט אנחנו רואים שעשר ההעלאות שהוועדה החליטה עליהן, עושות את העבודה. לא סיימנו את המאבק אבל לפחות אנחנו בכיוון. לבנק ישראל יש כלים שונים, אבל בהחלט אפשר לומר שהריבית היא הכלי המרכזי. כרגע זה הכלי שהבנק משתמש בו להשגת היעדים שלו, יציבות מחירים תוך תמיכה בפעילות".

לסיום, נגעה במצב ענף הדיור והעלייה בסיכון: "אנחנו לא רואים עלייה משמעותית בסיכון ואנחנו לא יכולים לדבר על חשש משמעותי ליציבות. כמובן אנחנו בוחנים ולוקחים בחשבון את ההשפעה של הריבית גם על משקי הבית. אנחנו בהחלט רואים ירידה בהתחלות, אבל עדיין הרמה היא בהחלט סבירה ואנחנו לא רואים משהו כרגע שאפשר לדבר עליו במונחים של משבר גם בענף הדיור".

עריכה: שי איידלר

10/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנק ישראל
בנק ישראל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris