ארה"ב בקריאת כיוון?

ממשל ביידן קורא לרשויות בישראל לכבד את הזכות להפגנות לא אלימות • ברק רביד ('וואלה') עם הפרטים: "האמירה האמריקנית היא סוג של זרקור"


אתמול (ג') התייחס דובר מטעם הבית הלבן ליום ההפגנות הנרחב ברחבי הארץ נגד הרפורמה במערכת המשפט, והבהיר כי ממשל ביידן קורא לרשויות לכבד את הזכות לקיים הפגנות לא אלימות.

הפרשן המדיני ברק רביד ('וואלה') הביא פרטים נוספים על הידיעה: "הנוסח הזה הוא נוסח שלפחות לפי מיטב בדיקותיי הוא חסר תקדים בהיסטוריה של יחסי ישראל ארצות הברית והוא נוסח ששמור בדרך כלל למדינות שאינן דמוקרטיות כלל, או מדינות שהדמוקרטיה שלהן מתערערת ונשחקת".

עוד אמר: "אני חושב שהאמירה האמריקנית הזאת היא סוג של זרקור שפתאום מאיר עוד פינה ומראה לנו במבט מבחוץ - איך כל העולם, ובראשו המדינה החשובה והחזקה בעולם ארצות הברית, שהיא גם בת הברית הגדולה של ישראל ושמספקת לה כל שנה 4 מיליארד דולר לתקציב הביטחון, והגנה באו"ם, וסיוע צבאי וסיוע מודיעיני - מסתכלת כיום על ממשלת ישראל. אני חושב שזה מן שטף של מים קרים על הפנים שפתאום מראה לכולנו מה המצב האמיתי ואיך המאבק שמתחולל פה נמצא מבחוץ".

על הגעתו של המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין לישראל, סיפר: "הוא הגיע כדי לעדכן איפה נמצאים הדברים. צריך להגיד גם שהנושא המרכזי שבגללו הוא הגיע זו המתיחות בגבול עם לבנון. זה בדיוק אולי ההבדל בין ביקור הוכשטיין להודעת הבית הלבן. הודעת הבית הלבן עוסקת בחלק של היחסים בין ישראל לארצות הברית, שנוגע לערכים דמוקרטים משותפים. הביקור של עמוס הוכשטיין עוסק באינטרס האמריקאי למנוע מלחמה בין ישראל ללבנון בגבול לבנון. במציאות של היחסים בין ישראל לארצות הברית, לאורך השנים, היו לנו גם ערכים משותפים וגם אינטרסים משותפים".

לבסוף, הזהיר: "כל ישראלי שמקשיב עכשיו צריך לחשוב האם הוא מעוניין שנישאר רק עם האינטרסים המשותפים, זאת אומרת שהאמריקנים יבואו לפה רק כשצריך למנוע מלחמה עם לבנון, וכל הדברים האחרים - הטובים, החיוביים, הם לא יבואו. זה ההבדל בין ההודעה של הבית הלבן, לבין הביקור של עמוס הוכשטיין בישראל".

עריכה: נויה חסון 

12/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ג'ו ביידן בישראל - ארכיון. למצולם אין קשר לנאמר
ג'ו ביידן בישראל - ארכיון. למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: שריה דיאמנט/פלאש90
Paris