בן כספית ואריה אלדד

"אני בעד פיצול תפקיד היועמ"ש"

ח"כ אריאל קלנר ביקש לחזק את דבריו של השר דודי אמסלם נגד היועצת המשפטית לממשלה, וטען: "תפקידה הוא לסייע לממשלה למממש את מדיניותה"


בנאום על בימת הכנסת שעורר סערה, השר דודי אמסלם תקף הבוקר (ד') את היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה. לטענתו של השר, "היא הבן אדם הכי מסוכן היום במדינת ישראל - אנחנו צריכים להזיז אותה כבר אתמול". אריה אלדד ואיתן כבל דנו על כך ב־103fm עם חבר מפלגתו אריאל קלנר (הליכוד), אשר הגיב לדברים הקשים. 

בפתח דבריו אישר ח"כ קלנר אף הוא כי "תפקידה של היועמ"ש הוא לסייע לממשלה להגשים את מדיניותה בהתאם לחוק, לצערי היא רחוקה מלעשות את זה. אני חושב שלא היה יועמ"ש בישראל שדרדר כ"כ את האימון במוסד הזה, האכיפה הבררנית זועקת לשמיים".

בהמשך מתח ביקורת על תפקודה של בהרב-מיארה, וטען כי "בתפקיד הייעוץ המשפטי לממשלה – לעזור לממשלה להגשים את מדיניותה בהתאם לחוק, התחושה היא שהיא עושה כל מה שרק אפשר כדי שהממשלה לא תגשים את מדיניותה באלף ואחד תחומים. תוקעת מקלות בגלגלים כמה שרק ניתן".

"ובמקום שהיא עומדת, בראש מערכת האכיפה, המציאות הבלתי נסבלת הזאת שיש עבריינות, עבירות על החוק, קריאות להמרדה ולחוסר סדר, אנרכיה ברחובות, קטטות בין אלה שבעד או נגד המחאות - כל זה נובע מתוך אי האכיפה של החוק. הרי שאלתי בעצמי בוועדה 'מה אתם עושים עם אדם שאומר, 'במוצ"ש הולכים לסגור את איילון'? הרי לא צריך יחידת סייבר כדי למצוא מי הבן אדם. קוראים פה להפרות סדר על ימין ועל שמאל, חלקם אלו אנשים בכירים, רמטכ"לים וראשי ממשלה לשעבר. איפה רשות האכיפה?", הוסיף. 

לדבריו, "צריך להיות דין אחד לכולם. בתקופת העקירה מגוש קטיף, שי מלכה ואריאל ונגרובר רק חילקו פליירים בכנסים, ונעצרו והוחזקו במעצר עד תום ההליכים. רק על עצם הקריאה. מה קורה לחרדים, לאתיופים?".

למה אתם לא מקדמים את הצעת החוק לפיצול תפקידו של היועמ"ש?
"אתה שואל את האדם הלא נכון, לפחות בעניין הזה", השיב קלנר וטען: "כבר ב-2019 הגשתי את בקשת החוק הזאת. אענה לך בבדיחות, אם נגיש את ההצעה הזו, תהיה עבודה אצל גדעון סער למחוק זאת מהאתר שלו. זה לאו דווקא האדם אלא התפקיד עצמו. אני תומך נלהב של פיצול תפקיד היועמ"ש ולהסדיר את סמכותו בחוק. זה אחד הדברים שאמורים להיות מקודמים. אני בעד העניין הזה. גם הגשתי זאת בכנסת הזאת שוב פעם".

על מינוייה של היועמ"שית, הביע קלנר את דעתו ואמר: "מלכתחילה היא לא הייתה המועמדת המתאימה מבחינה מקצועית. הידע שלה במשפט פלילי הוא חסר ביותר. מהבחינה הזו עמדתי היא שבתפקיד כ"כ משמעותי צריך לתת לכל ממשלה לבחור בעצמה את התפקיד".

"תפקידו של היועמ"ש הוא לא לשרת את הממשל, אלא לשרת את הציבור", הדגיש כבל.

לכך השיב קלנר: "תפקידה של הממשלה הוא לשרת את הציבור, תפקיד היועמ"ש הוא לסייע".

 

עריכה: עינב אורגד

19/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריאל קלנר
אריאל קלנר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris