אודי סגל וענת דוידוב

"ציפיתי מגלנט להגיד 'מתנגד'"

דני יתום, ראש המוסד לשעבר, ביקר את הצבעתו של שר הביטחון בעילת הסבירות: "היה צריך לעשות את המעשה האמיץ - צריך להתפטר לטובתנו, לא לטובתו"


ראש המוסד דוד ברנע התבטא בפומביות על הרפורמה המשפטית, ואמר לתוכנית 'עובדה' כי במידה ויהיה משבר חוקתי באשר לרפורמה המשפטית הוא יהיה בצד הנכון. לאיזה צד התכוון ברנע? ומדוע החליט להתבטא דווקא לאחר החקיקה. סביב ידיעה זו שוחחו ענת דוידוב וגיא פלג עם אלוף (מיל') דני יתום, ראש המוסד לשעבר, אשר הביע את עמדתו בנושא. 

"אנחנו מאוד מוטרדים כמו חלק גדול מאוד מעם ישראל, זה לא מיעוט, זה רוב. אנשים, אזרחים ואזרחיות טובים שמוטרדים מאוד מהתוצאות של הדיון בכנסת וההצבעה", הסביר יתום בפתח השיחה. "מרגישים שהדמוקרטיה הולכת ומכרסמת מתחת לרגליים. זו הסיבה בגללה יצאנו, על מנת להבטיח שבמעלה הדרך נצליח לתקן חלק מהנזקים הנוראיים שהממשלה הזו בראשותו של נתניהו, שלידו מחזיקים את יד ימין ושמאל סמוטריץ' ובן גביר, לא תעשה עוד נזקים, ולהמשיך ולהילחם על עילת הסבירות. הכוונה של האזרחים במדינת ישראל, ובוודאי שלנו, קבוצת הגמלאים, זה להמשיך במאבק הזה עד שהדמוקרטיה בישראל תנצח".

באשר לדבריו של ראש המוסד, אמר: "אני יודע שראש המוסד מקיים פגישות מפעם לפעם עם עובדות ועובדי המוסד, יש לו מעט שאלות שהפקודים מבקשים לשמוע עליהם תשובות, דברים שנוגעים לאופי של המדינה שלתוכה עכשיו אולי הם נכנסים והיא שונה לגמרי מהמדינה בה גדלו. אני יודע ומכיר את המוסד, וכשראש המוסד אומר שבזמן משבר הוא יהיה בצד הנכון אני מאמין שהוא מתכוון לזה שהוא יהיה בצד של המערכת השיפוטית ולא הפיקודית".

"זה אומר שאם תהיה סתירה בין החלטת בית המשפט העליון לבין הממשלה אז הצד שצריך המוסד לקחת או הצד שהמוסד צריך לתמוך בו זה מערכת המשפט הישראלית שכולנו כפופים אליה, ולא גחמה של פוליטיקאי כזה או אחר", חידד, והוסיף: "הגופים הללו, לא השב"כ, לא המוסד, לא צה"ל, לא יוכלו לבצע את המשימות שלהם והפעילות שלהם תחת מערכת כל כך סוערת, גם בתוך המערכות הללו".

לדבריו, "מה שקורה ברחובות, לא רק שאנחנו עם קטן ומדינה בעלת גיאוגרפיה קטנה ומצומצמת, אנחנו חיים אלה בתוך אלה. למי שמשרתים במוסד יש משפחות, ואין ספק שהדבר מחלחל ומשפיע בשיח שמתנהל. מי שמשרתים ויש להם לא מעט שאלות ועל השאלות צריכים לתת להם תשובות ברורות וחד משמעיות. הדבר בולט בעיקר בצבא העם, המוסד כולו מתנדבים, השב"כ, הצבא הוא צבא של כולנו".

לסיום, הביע יתום את עמדתו בנוגע להתנהלותו של שר הביטחון יואב גלנט. "שר ביטחון איננו יכול לחיות עם פסקת ההתגברות, כיוון שהוא עצמו טוען, ובצדק, שמה שקורה עכשיו משפיע מאוד לרעה על צה"ל. לדעתי שר הביטחון, שאני מעריך את אומץ ליבו, היה צריך לעשות את המעשה האמיץ ביותר - להודיע שהוא מפסיק לשחק את המשחק הזה. שר הביטחון צריך להתפטר לטובתנו, לא לטובתו. אני ציפיתי מגלנט להגיד 'מתנגד'".

עריכה: שני רומנו

25/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ראש המוסד לשעבר דני יתום
ראש המוסד לשעבר דני יתום  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris