אודי סגל וענת דוידוב

"הייעוץ המשפטי לממשלה פועל כבר שנים בלי מעמד חוקי"

ח"כ עמית הלוי טען בנוגע לפיטוריה האפשריים של היועצת המשפטית לממשלה: "הצעד הראשון שיש לעשות הוא להגדיר בחוק את תפקידה"


היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה קראה לבטל את התיקון לחוק הנבצרות בעקבות "שימוש לרעה בסמכות הכנסת למען נתניהו", כך לטענתה. חבר הכנסת עמית הלוי (הליכוד) שוחח על כך עם ענת דוידוב וניסים משעל ב־103fm. 

"30 שנה, אנחנו בוחרים ובמסווה של גלימות ודמוקרטיה בסוף באה קבוצה קטנה ואומרת, 'את זה אני לא מאשרת לכם, את זה אני כן מאשרת לכם'. לא קיבלתם את זה שב־1977 התחלף השלטון, על אף שעשרות שנים שכנענו", טען. 

האם היועצת הזאת יכולה להמשיך לכהן בתפקידה?
"זה לא עניין פרסונלי. זה לא עניין של יועצת, הייעוץ המשפטי לממשלה כבר עשרות שנים פועל בלי מעמד חוקי, בלי סמכות בחוק. התופעה הזאת היא פסולה. אין דבר כזה מדינה בתוך מדינה. יש מדינה אחת, יש לה חוק אחד, אין אדם שהוא מעל החוק. לא כתוב בשום מקום בחוק שחוות הדעת שלו מחייבת".

לדבריו, "ב־150 דברי חקיקה שבהם מופיע היועץ המשפטי לממשלה, אין בשום מקום חוק שנותן לו סמכות - לייצג באופן כפוי את המדינה, לתת חוות דעת שמחייבת. הפוך מזה, ועדות ממשלתיות גם של אגרנט, גם של שמגר אמרו, 'היועץ המשפטי יכול לייעץ, אבל אם הממשלה סוברת אחרת, היא לא מחויבת לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה'. הדברים האלו נאמרו ואף נכתבו, ובכל זאת, בית המשפט העליון בחר להתעלם מזה, לתת לו מעמד".

העניין הוא את מי אתם רוצים למנות כדי שלא יפריע לכם לממש מדיניות.
"אנחנו לא מממשים מדיניות בגלל שקמנו בבוקר עם איזה רצון אישי. אנחנו מייצגים ציבור שבחר בנו, מעוניין שאנחנו נייצג אותו. ככה זה בדמוקרטיה".

אתה תתמוך בפיטוריה של היועצת?
"אני חושב שזו סוגיה שולית. עמדתי בעניין הזה שהצעד הראשון שיש לעשות הוא להגדיר בחוק את מעמד היועץ המשפטי לממשלה לפני כל התעסקות בדבר אישי".

יש שרים בממשלה שאומרים בגלוי, 'צריך לפטר אותה'.
"אני תומך בסדר הבא - קודם כל לשנות את מעמד היועץ המשפטי לממשלה, קודם כל לשנות, ואחר כך אני לא חושב שהיא תעבור על החוק. כל עוד אנחנו בתוך הוואקום הזה שבית המשפט העליון נתן מעמד, אמר ליצחק רבין 'בכל הכבוד שאתה ראש ממשלה, אתה לא יכול להיכנס לבית המשפט'".

אתה מצפה שהיא תתפטר לאחר שישונה חוק היועץ המשפטי לממשלה?
"גם לא אמרתי את זה, אני מצפה שאנשים יעבדו לפי החוק. העובדה שהיום הייעוץ המשפטי לממשלה פועל ללא חוק זאת חרפה חוקית במדינת ישראל. זה מאפשר לו לזלוג הרבה מעבר למעמדו ולסמכותו. זה דבר פסול. הייתי שמח מאוד שהיא תבין את זה לבד, אבל איך אומרים? זה לא קורה והיא לא הראשונה. היה לפניה יועץ משפטי שחרג מסמכותו חריגות גדולות".

26/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמית הלוי
עמית הלוי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris