אודי סגל וענת דוידוב

"כיוון ההרס ברור - אנשים לא יחזרו"

פרופ' גילי רגב (ביה"ח שיבא תל השומר) על הקבוצת וואטסאפ המעודדת רילוקיישן בקרב אנשי רפואה: "אנו עוד יכולים לשנות, אסור להתייאש כ"כ מוקדם"


לאחר אישור החוק לצמצום עילת הסבירות בקריאה שנייה ושלישית, כ־1,200 אנשי רפואה ברחבי הארץ הצטרפו לקבוצת וואטסאפ המעודדת רילוקיישן אל מעבר לים. פרופ' גילי רגב, מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בבית החולים שיבא תל השומר, הגיבה על הפרסומים. 

"אני שומעת בדיוק את הדברים האלה, זה נורא עצוב", הודתה פרופ' רגב בפתח השיחה. "ממש כואב ואין לי ספק שזה מה שיקרה אם לא נעשה משהו. אני כרגע בניסיון לומר לאנשים שאנחנו עדיין במאבק. נכון שהצעד הראשון לתוך דיקטטורה התרחש, וגם אצלי אני שואלת איפה יהיו הקווים האדומים. אני עוד לא יודעת ואני לא רוצה לחשוב על זה, כי זה כל כך עצוב לי. אני לא יכולה לקלוט את זה. מבחינתי ייאוש זו לא תוכנית עבודה ומנסה להרים את הדגל שאנחנו עדיין במאבק".

עוד אמרה כי "אני מאוד מקווה שבית המשפט לפחות יפסול את החוק הזה. כל דבר כזה הוא נקודת שבר שללא ספק עוד אנשים יצטרפו וישקלו את הדבר הזה ברצינות. רפואה זה מקצוע חופשי, הרופאים הישראלים מצויינים, אין לי ספק שכל מי שירצה ימצא את מקומו, בין אם זה לעבוד באפריקה במקומות אקזוטיים לבין ארה"ב ואירופה".

כמו כן, כאשר נשאלה האם זו מגמה שהתגברה עקב הרפורמה המשפטית או שמדובר ברצון לשיפור תנאי הקיום, זאת כיוון שבחו"ל תנאי הרופאים טובים יותר מבארץ, הבהירה: "חד משמעית יש פה מגמה, אין בכלל שאלה. אני יכולה לספר על מתמחה אצלי ביחידה אצלי שהיא מצויינת, מדהימה, הבחורה הכי ציונית שאני מכירה, וכבר היא אמרה לי 'אני לא יודעת מה יהיה, ברור שאני רוצה לחיות בארץ אבל אני לא אחיה אם אלו יהיו הדברים'. אני חושבת שאנחנו עוד יכולים לשנות את זה, אבל הכיוון של ההרס נורא ברור ואנשים לא יחזרו".

"אנשים מחפשים את הפתרונות לעזוב. הרבה מהאנשים כרגע שוקלים וכל אחד שואל את עצמו מה הקווים האדומים שלו. אני מאלו שמעדיפים לא לחשוב על קווים אדומים אלא על המלחמה שאנחנו צריכים לעשות", הדגישה. "שאני חושבת שזה מוקדם מדי ושאסור לנו להתייאש כל כך מוקדם, אנחנו חייבים כרגע להילחם ושיציבו את הקו האדום קצת יותר רחוק. בואו נחכה קודם כל להחלטת בית המשפט, מתי ואם יש פיטורי היועמ"שית, אולי זה צריך להיות הקו האדום".

לסיום, הסבירה פרופ' רגב כי "אין לי ספק שאין הדבר הזה לא ייעצר תהיה פה הגירה עצומה של רופאים החוצה. אני מסתכלת על ראייה ארצית, יש לנו קבוצות של רופאים. כולם ימצאו עבודה בחו"ל, אני מבטיחה לך, גם רופאי המשפחה. המצב הוא באמת קשה".

עריכה: שני רומנו

27/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה נגד הרפורמה המשפטית
הפגנה נגד הרפורמה המשפטית  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris