אודי סגל וענת דוידוב

"נקלענו לסיטואציה בה אין בושה לחלוטין"

עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועמ"ש, על הצעת החוק לפיצול תפקיד היועמ"שית: "קשה להתייחס בצורה מקצועית כשיודעים את המוטיבציה"


אמש (ד') החליטו מספר חברי כנסת בליכוד להניח על שולחן הכנסת הצעה לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שעתידה להעביר את הסמכויות הנוגעות לאכיפה פלילית נגד חברי ממשלה מהיועמ"ש לפרקליט המדינה. עורך הדין ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וכיום ראש תחום רגולציה וממשל במשרד 'ארדינסט', הביע את דעתו על הדברים.

"אני חושב שיש פה רצון לייצר עוד מהלך, אם מהלך הפיטורים של היועצת לא יצלח בהמשך לישיבת הממשלה הדיי הזויה שהתקיימה לפני שבועיים, אם המהלך הזה לא יצלח אז ננסה במהלך אחר באמצעות פיצול התפקיד להוביל לכך שכתבי האישום בסופו של דבר או או ישהו או יבוטלו", אמר עו"ד קמיניץ בפתח השיחה.

עוד הודה כי "קשה להתייחס להצעות האלה בצורה עניינית ומקצועית. לאורך השנים היו נימוקים לכאן ולכאן וענקי המשפט היו חלוקים בשאלה הזו, אבל קשה להתייחס להצעה הזו בצורה מקצועית כשאתה יודע מה המוטיבציה".

"אנחנו מסתכלים מה קורה, אנחנו חיים בשני יקומים מקבילים - ייקום מקצועי ויש את הייקום האמיתי הלא מקצועי, היקום שיש בו רצון להפוך, למשל מי שראה את הצעת החוק בתחילת הדרך של המהפכה המשטרית, של רוטמן כהצעה של וועדת חוקה לעניין מי מחייב את הממשלה, לא רק הייעוץ המשפטי אלא שום ייעוץ, אז איך אפשר להאמין שאנחנו בעולם מקצועי?", ביקר.

בנוסף, הדגיש עורך הדין כי "אנחנו בפעם הראשונה נתקלים באמת בעתירה כבדה מאוד ומשמעותית נגד ביטול חוק יסוד. הנטייה, גם אם זה היה שופט אחר, הנטייה של שופט אחד היא לא לקחת החלטות מסוג זה לבד. הדיון יהיה עוד כחודש, אולי קצת יותר, אני חושב שזה בהחלט מבטא את תחושת הדחיפות בדיון בעתירה מסוג זה. צריך לחכות עוד חודש כדי לראות לאן הדברים הולכים. יהיה קשה מאוד ליועצים המשפטיים לבלום או לעצור או להשהות החלטות שיהיו בלתי סבירות, אפילו בלתי סבירות בעליל. יצטרכו להפיק נימוקים אחרים".

"אני צופה מאבקים קשים בתוך משרדי הממשלה שבהם ליועץ המשפטי במשרד יהיה קשה לבלום מהלכים לא תקינים. יתחיל מירוץ בהקשר המינויים, וגם שם היועצים המשפטיים יצטרכו למצוא נתיבים ייחודיים ומאתגרים משפטית כדי למנוע מינויים לא ראויים", סיכם.

עריכה: שני רומנו

27/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ארז קמיניץ
ארז קמיניץ  |  צילום: מרק ישראל סלם
Paris