"זה חוק בזוי"

איילת השחר סיידוף ('אימהות בחזית') על דברים שהטיחה בח"כ גפני באשר לחוק יסוד לימוד תורה: "איך אפשר להשוות בין ישיבה במזגן ללחימה בחזית?"


עורכת הדין איילת השחר סיידוף הגיעה אל מפתן ביתו של חבר הכנסת משה גפני בכדי למסור לידיו צו גיוס עבור נגדו גבריאל בן ה־18. בשיחת מדרגות קשה מאוד הודיעה לו עורכת הדין שבשל הגשת חוק היסוד ללימוד תורה היא הקימה את תנועת המחאה 'אימהות בחזית', והכריזה על מלחמה בחוק זה. בשיחה עם אריה אלדד ואיתן כבל סיפרה סיידוף על המפגש הקשה, והרצון לייצר שוויון בין תלמידי הישיבות לחיילי צה"ל.

"את יודעת שהחוק הזה לא הוגש אתמול נכון? הוא הונח מזמן", אמר אלדד לעורכת הדין. היא טענה כי היא יודעת מתי החוק הונח, וטענה כי הבחירה לעשות את זה אתמול מראה שאין לנו באמת פרטנרים לשיח. "הטיימינג הוא פרט שולי, זה 2 אחוז בכל השיחה כרגע. אנחנו זועמות על החוק הזה בכלל, איזה מין דבר הזה? לבוא ולהשוות ישיבה במזגן עם ספרי לימוד למי שהולך ועושה שירות משמעותי שלוש שנים ותורם למען המדינה? להשוות בין האמא החרדית לאמא החרדה? שאנחנו לא ישנות. ועוד היום? אחרי שביטלו את עילת הסבירות, היום? כשהילדים שלנו חשופים לתביעות בבית הדין בהאג?", אמרה בכאב.

בהמשך הוסיפה סיידוף כי עצם האמירה כי נכדו של גפני לא מתגייס בשל העובדה שהוא צריך להחזיק תורה על עם ישראל היא שיקרית. "זה שקר גס! מחזיקים תורה על עם ישראל בגיל 30, ולא בגיל 18. בג"ץ אמר כבר משנת 2005 שזה לא חוקי. בג"ץ קבע שזה פוגע בכבוד המשרתים ובביטחון המדינה. ממתי מחזיקים תורה על עם ישראל בגיל 18? זה אסור. החוק צריך להיות שוויוני – אם הוא לא יהיה שוויוני הוא לא יהיה חוקי. חוץ מלעוור אותנו שנה אחרי שנה איפה ניסו? אי אפשר".

"אם אני אשתף פעולה עם הנרטיב השקרי הזה יבוא חורבן על הבית כך או אחרת"

עורכת הדין סיידוף סיפרה על המאבק המתמשך שלה, והזכירה: "אנחנו 80 אחוז מהמדינה – זה הדבר שיציל אותנו מאבדון. כאישה דתייה ומאמינה אני לא אשתף פעולה עם הדבר הזה. אנחנו סיימנו לספר סיפור שהוא שיקרי. מפקירים את הילדים שלנו בשטח, ורוצים לפטור ציבור שלם – יש לנו זכות על הארץ הזו, וגם חובה להגן עליה.".

"יש לך ילד שעמוד להתגייס, נכון?", שאל אלדד. עורכת הדין סיידוף האזינה לדבריו ברוב קשב, ואמרה שיש לה ילד חייל קרבי, ועוד שני ילדים שעתידים להתגייס. "אחד בעוד שנה וחצי, ואחד בעוד ארבע שנים. אנחנו כבר אומרות לילדינו: 'או כולם או אף אחד'. תראו, אני לא אהיה היחידה. אם אני אשתף פעולה עם הנרטיב השקרי הזה יבוא חורבן על הבית כך או אחרת. בכל מקרה, אנחנו נלך לאבדון. בכל מקרה, המדינה הזו תיפול. כרגע, אנחנו מצילות את הילדים שלנו".

רגע לפני סיום הריאיון ביקשה לתאר תרחיש, והסבירה: "תראו, אם מחר תהיה מלחמה – המילואימניקים לא יבואו, החרדים לא יתגייסו, אז למה שאני אשים את הילד שלי שם. בכדי שיחזור בארון? אני לא פוליטיקאית, אני אמא".

עריכה: עדן בן ארי 

26/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90
Paris