בן כספית ואריה אלדד

"צורם לי שעושים בכוונה לדתיים"

משה רדמן אבוטבול, ממובילי המחאה, מתנגד למחאת המסעדנים בערב ט' באב: "זה מרגיש לא בכיוון הנכון, וזה מרגיש לי יותר נזק מתועלת"


עשרות מסעדנים הודיעו כי יפתחו את המסעדות בערב ט' באב, זאת כמחאה על העברת חוק עילת הסבירות. אחד מראשי המחאה משה רדמן אבוטבול ביקש לשוחח עם אריה אלדד ואיתן כבל ולהציג דעה קצת פחות פופולרית בקרב המחנה שלו. לדבריו, הוא מרגיש שההחלטה לפתוח מסעדות בערב שכזה לא חכמה. שכן, תשעה באב הוא מועד של כל העם היהודי באשר הוא.

בתחילת דבריו ביקש אבוטבול להדגיש כי חברי המחאה מאמינים בפלורליזם כתפיסת עולם, והסביר: "אצלנו במחאה אנחנו מאמינים שכל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה, ואנחנו לא ממשטרים אף אחד. באופן אישי, לי צורם הנגיעה בתשעה באב, כי כאילו מה שמצטייר מפה זה שעושים בכוונה לדתיים", הסביר.

לדבריו, פתיחת המסעדות והפגיעה במועד החשוב לעם היהודי לא מתכתב נכון עם רוח התקופה. "התפיסה שזה חג של דתיים היא תפיסה שגויה – לי זה מרגיש לירות לכיוון הלא נכון, ולייצר הרבה יותר נזק מתועלת, אבל שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה".

אבוטבול ביקש להדגיש: "יש הרבה דברים שהציבור החילוני צריך להילחם בהם – החל מהממסד העסקני החרדי כמו רבנות, כשרות, שבת, שזה הרבה פעמים במהלך השנה, אבל מועד אחד שמסמל חורבן בתקופה כזו שגם ככה אנחנו מרגישים את החורבן הזה - זה מרגיש לי לא נכון, לא בזמן, וחבל שזה נעשה. כמו שאמרתי – אנחנו מאמינים בפלורליזם, ואני יכול להבין אנשים ככה מביעים את המחאה שלהם".

"זו פרפרזה לחרדי שעושה דווקא ולא עומד בצפירה?", נשאל אבוטבול. הוא טען שכן, והוסיף: "אתה יכול להחליט שאתה נגד הציונות במובן הרחב, אבל פעם בשנה? דאחיל ראבק. השנה אני יש תחושה של חורבן הבית. אני מבין שזה בא מתסכול, אחרי שאנחנו מוכנים לעשות את המקסימום ולכבד בכיפור ובתשעה באב, ובתמורה בפעם הראשונה שקיבלתם כוח העפתם לנו את הפרצוף? והתעלמתם? הדרך להחזיר את הדמוקרטיה לא קשורה לפירוק את היהדות – זה לא יחזיר לנו את הדמוקרטיה – אנחנו נצא מופסדים מכאן ומכאן", סיכם אבוטבול.

עריכה: עדן בן ארי 

26/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: סרגיי אטל/פלאש90
Paris