סיון כהן

"מאשימה את מיארה בחילול הפרטיות שלי"

בצל ההצעה לפיצול תפקיד היועמ"ש, ח"כ טלי גוטליב תקפה בחריפות את בהרב־מיארה • טענה: "היא הפחידה את עם ישראל מפנינו - עושה יד אחת עם המחאה"


חברי כנסת מטעם מפלגת הליכוד הגישו הצעת חוק לפיצול תפקיד היועמ"ש. זאת כחלק מהרפורמה אותה רוצה ממשלת נתניהו לבצע במערכת המשפט שלדבריהם יעניק להם את היכולת לקיים את מדיניותם. סיוון כהן שוחחה ב־103fm עם חברת הכנסת ועורכת הדין טלי גוטליב, אשר הבהירה את תזמון ההצעה והרציונל העומד מאחוריה.

"כעורכת דין תחשבי שאני מייעצת לך וחווה לך את קודש הקודשים שזה נאמנות אני מאחורי גבך גם אוספת נגדך ראיות, פוגעת בחיסיון שלי כיועצת משפטית שלך, ולכן כבר במשך עשרות שנים מבינים שמשרת היועמ"ש שגם נותנת ייעוץ משפטי ולצד זאת עומדת בראש מערך התביעה הפלילי זה בלתי סביר, בלתי תקין", הכריזה ח"כ גוטליב. "זה לא מתיישב עם העקרונות הבסיסיים של עריכת דין".

עוד הבהירה כי "פיצול משרת היועמ"ש קשור להפרדת כוחות בין מערך התביעה הפלילית. זה לא במושב, זה לא נמצא על הפרק. אתם צריכים להביא, לדוגמה יש הצעות חוק שהוגשו לפני ארבעה חודשים ובסופו של דבר רק אחרי תיקונים זה מקבל טכנית את הפ'. לדבר איתי על הטלת אימה על היועמ"שית, נמאס לי כבר מהסיסמאות הלעוסות של נציגי יש עתיד שאין להם מושג על מה הם מדברים. אין קשר בין שום דבר שאנחנו מחוקקים למשפט נתניהו. זה בורות, לא פחות ולא יותר. משפט פלילי מתנהל בבית המשפט המחוזי, זה שהתיק נחרב והשופטים אמרו לפרקליטות למחוק את תיק השוחד, זה נדיר".

כהן ביקשה לחדד וציינה כי השופטים לא אמרו למחוק, וח"כ גוטליב הדגישה: "הם הציעו לחזור בהם מתיק השוחד שבגינו ובגללו סבלנו חמש מערכות בחירות, בגלל הרדיפה הזו אנחנו עד היום סובלים. פיצול משרת היועמ"ש מתיישב עם עמדותיו של גדעון סער. הייעוץ המשפטי במתכונתו הנוכחית זה בלתי מתקבל. אם יש מישהו שמנסה להטיל אימה על הממשלה זו היועצת המשפטית שאיננה ראויה לתפקידה ואתמול היא קיבלה סטירת לחי מבג"ץ כשעמדתה לעתירה נגד הממשלה ובקשתה לתת צו מניעה כנגד הממשלה נדחתה".

"אנחנו לא במהפכה, תוציאי את המילה הזו מפיך. הז'רגון הזה מתסיס את העם ללא סיבה", זעמה, והוסיפה: "כשבית משפט עליון דוחה את עמדת היועמ"שית ובית משפט לא מוציא צו מניעה זה מדגים לך את תת הרמה המשפטית של תשובת היועמ"שית. זה היה נדמה, כשאני קראתי את התגובה, שהיא כיבסה את המילים לכדי המטרה. לא כך צריכה להתנהל יומע"שית שמציגה חוסר מקצועית מגוחכת ומדאיגה".

"מסע השנאה שהשמאל והשיח הבריוני של השמאל לא ידענו אף פעם בימין"

בהמשך, התייחסה חברת הכנסת לפיטוריו של עורך הדין אווקה זנה על ידי השר אמסלם. "עניינית, כל דבר נבדק עניינית. אני מניחה לטובת אמסלם שאם הוא איננו מעוניין לעבוד לצד מישהו המשמעות היא שהוא מרגיש שאותו אדם לא ממש את התפקיד שלו. חד וחלק. אמסלם לא מונע ממשהו אישי, אך ורק מטובת המטרה שלשמה התכנס המשרד שלו".

"את העובדה שמיארה אשמה בחילול הפרטיות שלי כחברת כנסת, חילול תחושת הביטחון שלי, כמו שאני מאשימה את מיארה בחילול הפרטיות שלי ובחילול הביטחון האישי, ואני מאשימה אותה בפגיעה במעמדם של נבחרי ציבור כי היא מממשת הנחייה שעבירות שהיא קוראת להן 'ביטוי' לא תחקרנה אלא אם היא תתן הסכמה לכך אז אנחנו מופקרים בשיח הציבורי ובמרחב הציבורי. אני מאשימה אותה. אני מבהירה שאני מאשימה את מיארה בחילול הפרטיות והביטחון שלי. אם מישהו היה מגיע אליה לדלת של הבית, הוא היה במעצר, אם הוא היה כותב לה 'תמותי', הוא היה יושב מאחורי סורג ובריח", טענה.

בתגובה לדבריה ביקשה כהן להדגיש כי רמת האיום על היועמ"שית היא הכי גבוהה, וח"כ גוטליב תקפה: "גם דרגת האיומים עליי גבוהה ורמת האיומים עליי היא גבוהה ורמת חוסר הביטחון שלי במרחב הציבורי גבוה, ולא רק שלי. לי ממש אין לי אחריות לזה. מסע השנאה שהשמאל והשיח הבריוני של השמאל לא ידענו אף פעם בימין. אני לדוגמה לא אומרת שלא כל ישראל אחים. מיארה אשמה בפגיעה בביטחונם של נבחרי ציבור, במצב, בין השאר גם היא, היא הפחידה את עם ישראל מפנינו, היא ממשיכה לעשות את זה, לפגוע בממשלה, לזלזל בממשלה, לבוז לצורך לשמור על ביטחוננו, על כבודנו ועל שלומנו. היא עושה יד אחת עם המחאה ועם ההפגנות".

"את יודעת שאתם לא באמת יכולים לפטר אותה. בג"ץ יחזיר אותה", אמרה כהן לסיום, וח"כ גוטליב סיכמה: "ועוד איך שאפשר. אם את אומרת שבג"ץ יחזיר אותה זה אומר שבג"ץ נמצא בידיים שלה".

עריכה: שני רומנו

27/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טלי גוטליב
טלי גוטליב  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris