אראל סג"ל

"ישראל צריכה להיות חכמה, יש לה הזדמנות"

פרופ' עוזי רבי על הקשר בין ישראל לסעודיה על רקע המגעים מול ארה"ב • הדגיש: "הסעודים יהיו חייבים לקבל נדוניה כי הם לא באים לבד לעניין"


על רקע המגעים בין ארה"ב לסעודיה בימים אלה שעשויים להיטיב עם ישראל, טען ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי, לדבריו: "בעתיד נוכל לחבר את ישראל ברכבת גם לסעודיה ולחצי האי ערב". פרופ' עוזי רבי (ראש מרכז משה דיין באוניברסיטת תל אביב) שוחח עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר והגיב לדברים. 

"יש כאן משולש עם שלושה קודקודים, מסכים שהחשוב ביותר הוא האמריקני, משהו קורה שם", הבהיר. "ביידן צריך לחלץ מהמזרח התיכון יוזמה חיונית בהנחיה אמריקנית, משהו שישרת את הממשל אלקטורלית בשנה הקרובה, הם רואים פוטנציאל לתנועה סיבובית ומנסים לבוא לסעודים ולרצות אותם אחרי שכל הסיפור של סין הגיע לשולחן. ארה"ב לא אוהבת שסין תהיה יותר מדי חזק בתמונה. הסעודים רוצים הגנה על הגבולות שלהם, טכנולוגיה צבאית מתקדמת וערובה לביטחון מצד האמריקנים". 

בהמשך, הודה: "אני לא יודע לומר את ההשלכות על הפוליטיקה הישראלית, אך הסעודים דואגים לסעודים, זו מדינה חרדתית שרואה את איראן הולכת לגרעין ואומרת לעצמה שהיא לא תוותר. אנחנו כבר לא יכולים להתנהג כמו במאה העשרים, איראן תהיה גרעינית. ישראל צריכה להיות חכמה ולנהל את הדברים בהתאם למה שקורה כאן. הסעודים לא יהיו מוכנים להיות דקה אחת במזרח תיכון של איראן גרעינית. השאלה הפלסטינית חשובה. ישראל לא תוכל לתת לסעודים הבטחה לא לספח ביו"ש ובגדה. מה שחשוב לסעודים זה לא העניין הפלסטיני. יחד עם זאת, הם יהיו חייבים לקבל נדוניה כי הם לא באים לבד לעניין. ישראל צריכה להיות חכמה, יש לה הזדמנות. הסעודים פותחים דלת כבדה". 

על תגובתו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה להלך הרוח בישראל, אמר פרופ' רבי: "נסראללה רואה משהו שלא כתוב בגלל בטרמינולוגיה, מאבק יהודי יהודי, והוא לא יכול שלא להתפתות לבדוק את המים. אי אפשר לנתק את זה מהמצב הפנימי בארץ". 

עריכה: מיכל קדוש 

31/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אראל סג"ל ויריב אופנהיימר
אראל סג"ל ויריב אופנהיימר  |  צילום: 103fm
Paris