אודי סגל וענת דוידוב

אליהו במתקפה: "לכו תעשו שלום עם מחבלים ורוצחי ילדים"

השר למורשת וגיא פלג בעימות חריף בשידור - שהסתיים בניתוק • פלג: "חבל שלא אמרתם בבחירות שעוד עשור יהיה טוב" • אליהו: "אנחנו כבר רואים שינויים"


במהלך השידור ביקשו גיא פלג וטל שלו לשוחח עם שר המורשת עמיחי אליהו סביב אמירותיהם של חברי הכנסת בוארון וסון הר־מלך נגד אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס. השר לא אהב, בלשון המעטה, את נימתו של פלג ובשידור, ובין השניים התפתח עימות חריף שהסתיים בניתוק מצידו של השר.

בפתח השיחה התייחס השר אליהו לגינויו של ראש הממשלה נתניהו בתגובה לדבריהם של חברי הקואליציה נגד אלוף פיקוד מרכז. "אני אומר שקודם כל אנחנו חייבים תודה רבה לכל קציני צה"ל שעושים ימים ולילות לשמור על החיים של מדינת ישראל. יש מקרים בהחלט יוצאי דופן, אף אדם לא חף מביקורת. אני לא מכיר ספציפית את דעותיו של פוקס ומה שהוא עושה, אני גר באזור בנימין והמצב פה לא טוב. יש פה יום יום זריקות אבנים ובקת"בים. אני חושב שביקורת צריך ויש פה באמת כמו שאתה אומר הבדל בין האשמה לביקורת".

"זה באמת קו דעת שמפריד, וביקורת מותרת, ואנחנו לא רוצים להאשים אף אחד, בעיקר לא קציני צה"ל, גם ככה מעמד צה"ל למרבה הצער נשחק. אני לא חושב שהוא מגבה מחבלים, קשה לי להאמין שמישהו בישראל מגבה מחבלים", אמר, והביע את דעתו על דבריה של סון הר־מלך: "אני מעריך את חברתי לסיעה, גם היא בעצמה נפגעת טרור, בעלה נרצח, היא נפגעה כשהייתה בהריון בפיגוע טרור מטורף לפני יותר מעשור. אני חושב שהתחושות שעולות בה בקשר למה שקורה היום בצירים הן קשות. כדאי להעלות אותה".

לאור אמירותיו טען פלג כי למרות נוכחותו של איתמר בן גביר, יו"ר עוצמה יהודית, בתפקיד השר לביטחון לאומי הוא מתאר מציאות קשה בשטח, והשר אליהו השיב: "בתוך השאלה נמצאת התשובה. יש הבדל בין דרג מבצע היום בישראל, שכפי שאנחנו יודעים למרבה הצער והאירוניה, הוא לא תמיד מבצע את ההחלטות של הדרג המדיני. ברור שאנחנו נמצאים היום באיזושהי מורכבות. כשאנחנו מדברים על סיטואציה שפקידים, לא משנה אם זה בצבא, זה דרג מבצע, זה אומר פקידות בכירה".

פלג ביקש להדגיש כי מדובר בקצינים, ואילו השר אליהו חידד: "גם רמטכ"ל הוא פקיד בכיר מאוד, חשוב מאוד. אבל בסוף אנחנו מבינים שיש פה דרג מדיני ודרך שאמור לבצע החלטות. חלק מהרפורמה שאנחנו רוצים להעביר זה כדי לחזק את האפשרות של מקבלי ההחלטות להעביר את ההחלטות שלהם".

"איתמר בן גביר רץ לבחירות עם טיקט מרכזי - הגברת הביטחון האישי. איפה הבעיה?", תהה פלג, והשר אליהו פרש את משנתו: "יש פה שלושה עשורים שבהם תפיסות העולם שהוטמעו בצבא הן תפיסות אוסלו ארורות שהביאו לפה חבורת מרצחים עם נשק ומכרו לכולנו יונה עם עלה של זית. הבאתם לפה רוצחים, אנשי אוסלו כולל בגיבוי התקשורת, כולל זה שהשחרתם את הפנים של המתנחלים, הפכתם אותם לגזענים, סיפרתם סיפורי בדיות והיום אנחנו מתמודדים פה עם רוצחים שמסתובבים עם נשקים ובמשך שנים מכרו לנו שיש פה מפגעים בודדים".

פלג: "חבל שלא אמרתם בבחירות שעוד עשור יהיה טוב" • אליהו: "כבר רואים את השינויים"

בנוסף, הכריז השר כי "מול המציאות ההזויה הזו שהביאו עלינו, וצעקנו אל תתנו להם רובים ולגיטימציה בינלאומית, אז היום עכשיו מה שהכניס טיפש אחד לתוך בור אנחנו צריכים יותר ממאה חכמים ויותר משלושה עשורים לתקן. הגיעה עוצמה יהודית לפני שבעה חודשים לממשלה וברוך השם יש שינויים מאוד משמעותיים. היום אנשים מסתובבים עם נשק ויורים במחבלים הארורים האלה, ולא אחרי זה נכנסים לחדרי חקירות ומחרימים להם את הנשקים. בשביל להביא את הספינה הזו שהכניסו אותה למסלול התנגשות לכיוון ימין, לכיוון נורמלי".

"חבל שלא אמרתם בבחירות שעוד עשור יהיה טוב", ציין פלג, והשר אליהו התרעם נוכח משמע אוזניו: "למה עשור? אנחנו כבר רואים את השינויים". בתגובה לכך הזכיר המגיש כי בחברה הערבית נרצחו 140 בני אדם בחצי שנה, והשר אליהו תקף: "החברה הערבית, אנחנו אשמים? מי העלים עין מהפרוטקשן? מי נתן להם את הנשקים האלה? מי מכר לנו הזיות?"

דבריו של השר אליהו הובילו לדין ודברים בינו לבין המגיש, ולשימוש רב בכינוי 'יקירי', עד שהדגיש פלג כי הוא אינו יקירו ואינו מעוניין שיכנה אותו כך. השר אליהו לא התייחס לכך, וזעק: "תפסיק לתת לעצמך תירוצים, שהייתה פה פשיעה לאומנית אמרתם, 'זה פרחים', יקירי. מכרתם לנו שקרים והמדינה היום מתמודדת עם זה, אז מה אתם רוצים?"

נוכח העימות שהחל בין השניים ניסתה טל שלו להרגיע את הלהבות באולפן וביקשה את התייחסותו של השר אליהו לדיון בג"ץ בגין עילת הסבירות, עליו אמר כי הוא אינו חוקי ולא מחייב אותו. "אני אמרתי את הדברים? הנשיאה חיות אמרה בכמה וכמה הזדמנויות שבג"ץ לא יכול לפסול חוק יסוד", טען השר, ופלג חידד כי אמנם זה לא דבר שנעשה עד היום אך לא נאמר שאין באפשרותו של בג"ץ לבצע זאת.

לאור הערתו של גיא פלג, שר המורשת עמיחי אליהו החליט להביע את דעתו על טון הדיבור של המגיש. "תפסיק לזלזל בהתנשאות הזו. תכבד. אם לא תתפרץ לדברים שלי יהיה אפשר לנהל שיח. חצי מהעם לא מסוגל לסבול את הצורה הזו. אי אפשר לנהל איתך שיח מכבד, אתם לא יודעים לכבד. לכו תעשו שלום עם מחבלים ורוצחי ילדים ולא תדעו לדבר עם אחים שלכם שמדברים איתכם בצורה מכובדת".

"אתה לא אח שלי ואל תקרא לי יקירי ואחי", הבהיר פלג, והשר אליהו תקף בחריפות: "לא יקירך ולא אחיך, תדע לכבד בן אדם כבן אדם. אתה לא יודע לכבד, אתה מתפרץ לדברים שלי. אנחנו ננתק את השיחה פה עד שתלמד להיות אדם מכובד".

עריכה: שני רומנו

03/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמיחי אליהו
עמיחי אליהו  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris