איריס קול

צפייה נעימה?

נדב מנוחין ('וואלה') על הסרט 'אופנהיימר', שגרף לא מעט צופים ברחבי העולם מרגע עלייתו לאקרנים • טען: "לצד ההצלחה, הסרט מרגיז הרבה מאוד אנשים"


הספקתם לצפות בסרט 'אופנהיימר', המגולל את חייו של הפיזיקאי האמריקני שעמד בראש המיזם שהוביל לפיתוח פצצת האטום הקטלנית? נדב מנוחין ('וואלה') שוחח עם איריס קול ב־103fm, וסיפר על הסרט שזכה לאהדה רבה של קהל הצופים, ובאותה נשימה גם לביקורת נוקבת.

"אני חושב שההצלחה של הסרט קשורה בהצלחה של 'ברבי'", טען. "יש פה שני סרטים שסחפו אותם למערכת שיווקית יוצאת דופן, שנגד כל הסיכויים מביאה להצלחה גדולה. צריך לזכור שהבמאי כריסטופר נולאן הוא מותג בפני עצמו. אנחנו מדברים על משהו שהוא מעבר לסרט. בסוף השבוע הסרט חצה את רף חצי מיליארד ההכנסות ברחבי העולם. הדבר המעניין הוא שבעוד שאנו בחגיגה של 'ברבי', 'אופנהיימר' לצד ההצלחה מרגיז הרבה מאוד אנשים. ביפן מציינים השבוע את יום השנה להפצצה בהירושימה ונגסאקי. זה אחד הרגעים המחרידים בהיסטוריה האנושית כולה. מי כמונו יודעים שהעיסוק של אמנות בטראומות יכול להיות עדין ויכול להתקרב לחוסר רגישות. ביפן, 'אופנהיימר' לא מוצג כרגע". 

בהמשך, סייג: "זה לא כל כך חריג שסרטים הוליוודיים עולים ביפן באיחור, גם 'ברבי' עולה בסוף השבוע. ביפן כועסים דווקא על 'ברבי', החגיגה המשותפת עם 'אופנהיימר' גרמה להצגת כל מיני פוסטרים ברשת של העולם הוורוד של ברבי עם פטריה גרעינית. בשביל צופים אמריקניים זה נראה כמו תופעת פופ, בשביל צופה יפני זו פגיעה ברגשות. הם מאוד כועסים על זה". 

בסיום, הדגיש מנוחין: "יש שם הרבה ביקורות על כך שאין באמת יפנים בסרט ולא רואים את ההשלכות במקום עצמו. יש גם עניין כזה שאמריקה שוב עסוקה בעצמה, בגיבורים שלה ובטרגדיה של הגיבורים שלה, ושוכחת את הטרגדיה האמיתית". 

עריכה: מיכל קדוש 

07/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קיליאן מרפי בתפקיד רוברט אופנהיימר
קיליאן מרפי בתפקיד רוברט אופנהיימר  |  צילום מסך: מתוך הסרט 'אופנהיימר'
Paris