בן כספית ואריה אלדד

"אנו לא קרובים למלחמה מול חיזבאללה בצפון"

ראש אמ"ן לשעבר אלוף (מיל') תמיר הימן על איומי נסראללה • על הלך הרוח בצה"ל: "אין אפשרות לומר שמי שלא יתנדב, יפסיק וזהו - זו תהיה שגיאה חמורה"


אתמול (ב') הגיב מזכ"ל חיזבאללה לנאומו של שר הביטחון יואב גלנט, וטען כי, לדבריו: "אני מזהיר את חיזבאללה ואת נסראללה לא לעשות טעות. עשיתם טעויות בעבר ושילמתם מחירים מאוד כבדים. אם חלילה תתפתח פה הסלמה או עימות - נחזיר את לבנון לעידן האבן". אלוף (מיל') תמיר הימן, מנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS וראש אמ"ן לשעבר, התייחס לדברים.

"אנחנו לא קרובים למלחמה מול חיזבאללה בצפון למיטב הבנתי", טען. "דברי רהב והתבטאויות חריגות של חיזבאללה הן דבר ידוע ושגרתי, אני רואה דווקא דעיכה מסוימת של החיכוך לאורך כל הגבול. במזרח התיכון אומרים שככל שמדברים יותר עושים פחות, אנו לא קרובים למלחמה וזה לא מועיל הדברים האלה, שלפעמים אנחנו מלהיבים את עצמנו". 

בהמשך, הבהיר: "אני רואה ריסון מסוים בהתנהלות המתהלמת של חיזבאללה לאורך הגדר. נסראללה פועל מטעמים אחרים, שאחד הבולטים בהם הוא המציאות הפנימית החמורה בתוך לבנון. רבע שעה מתוך הנאום הוא התנצל על רכב שנשא חימוש של חיזבאללה שהתהפך. חיזבאללה מחפש תירוצים. ארגון התנגדות חייב התנגדות. לכן נסראללה חייב את ישראל, ההתבטאויות בתקשורת משרתות את מעמדו ומדכאות טיפה את הביקורת".

"נסראללה הוא לא אחד שמקבל פקודות"

כיצד איראן קשורה לסוגיה? בתגובה, השיב הימן: "איראן מחזיקה את חיזבאללה לטובת תעודת ביטוח הרבה יותר חשובה ממשהו מקומי. זו תעודת ביטוח לתקיפה של מתקני הגרעין. זו תהיה טעות אסטרטגית של איראן כאשר היא נמצאת על הסוס מבחינת העשרה ויכולות גרעיניות להפעיל את הגפרור הזה שאי אפשר לחדש אותו. נסראללה הוא כבר בכיר הציר, הוא לא אחד שמקבל פקודות אלא שמתייעצים אותו". 

בסיום דבריו, הגיב ראש אמ"ן לשעבר לדברי השר אמסלם נגד אלו שהודיעו כי יסרבו להמשיך לשרת במילואים כאות מחאה על הרפורמה, ולצדם להתקפותיו של יאיר נתניהו כנגד הרמטכ"ל, ואמר: "ההתקפה עושה נזק לממלכתיות הפיקוד בצבא, ומקעקעת לחלוטין את המקצועיות והיושרה האתית של מפקד. כשאתה מאשים את המפקדים על שהם פועלים משיקולים אחרים, זרים ופוליטיים, אתה שומט מתחת לרגליהם את המקצועיות, ומציב אותם בשורה אחת עם אזרח מהשורה. כשאתה שולל את זה, אתה מערער את הביטחון של החיילים בהם וגם של הציבור בהם. ההתנדבות מייצרת את מרכיבי הליבה האיכותיים ביותר של צה"ל. אין אפשרות לומר בצורה בטוחה שמי שלא יתנדב, לא יתנדב וזהו. אנחנו צריכים את המתנדבים וצריכים את רוח ההתנדבות. זו תהיה שגיאה חמורה. זה יהיה צבא בינוני מאוד ומגוון הרבה פחות". 

עריכה: מיכל קדוש 

15/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


תמיר הימן
תמיר הימן  |  צילום: חן גלילי
Paris