אודי סגל וענת דוידוב

ניר ברקת וגילה גמליאל? "חבורת סמרטוטים"

השר לשעבר גדעון סער תקף את השרים שאינם מתנגדים במופגן למהלכי הממשלה • על האפשרות להידברות: "עצתי לחבריי - לא להיות אידיוטים שימושיים"


אתמול (ג') התייחס יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ להחלטתו של שר המשפטים יריב לוין לפנות אליו בכדי לחדש את ההידברות, וטען כי מדובר בספין. הדברים באים על רקע התקפותיו של השר דודי אמסלם נגד אלו הבוחרים לסרב לשרת במילואים בעקבות התקדמות הרפורמה.

שר המשפטים לשעבר חבר הכנסת גדעון סער, התייחס לדבריו של דודי אמסלם: "לא לייחס חשיבות תהומית לאמירותיו של אמסלם הן נועדו לתכלית של השגת תשומת לב".

לאחר מכן, הגיב לדברים ותקף את חברי הממשלה: "הוא מתיימר להיות תובע כללי, שופט ותליין גם יחד אבל באופן מעשי אין לו שום סמכות. אני מזדעזע משרי הליכוד והממשלה כולה מתפקדת כארגון חתרני שחותר תחת כל מוסדות ומערכות המדינה. זה הדבר שצריך להטריד אותנו. אין לנו ממשלה יש לנו קבוצה אנרכיסטית מופקרת שהורסת את המדינה".

לטענתו, "כל יום אנחנו קמים למעשים מטורללים של הממשלה ושריה. אנחנו מבינים עם מי יש לנו עסק. הם לא מנהלים את המדינה, מדובר בקבוצה ששמו לעצמם מטרה להרוס את כל מערכות המדינה על מנת להגיע לשינוי משטר במדינת ישראל".

ה'קבוצה', מה שאתה מכנה אותה, הם לא האנשים היחידים בליכוד. אתה מכיר את שר הביטחון.
"לשאר אין משמעות".

אין משמעות לשר הביטחון?
"אין להם משמעות. הם נדרסים על ידי הקיצוניים. תגידי, כמה פעמים התראיינה אצלכם נניח גילה גמליאל בקדנציה הזאת? וניר ברקת, כמה פעמים התראיין אצלכם? מדובר בחבורת סמרטוטים, הם יושבים ושותקים, גם אלה שלא מסכימים עם מה שקורה ואין להם שום משקל מעשי. העובדה שהם מכהנים כשרים בממשלה, זה תואר, אבל אין לו משמעות מעשית ואין לו משמעות פוליטית".

עם זאת, הדגיש: "שר הביטחון הוא היחיד שעשה מעשה על מנת למנוע פגיעה בביטחון המדינה. מצפה ממנו למעשים נחרצים, לעמידה איתנה. נתניהו מהמר על עתיד המדינה, פשוט לא אכפת לו. נתניהו מעוניין לקיים אך ורק את ממשלת המופרעים כדי להשיג את המטרות שהוא הציב לעצמו". 

והוסיף על ראש הממשלה: "בניתוח שלי נתניהו מהמר על עתיד המדינה, יש לו מספיק אורות מהבהבים מכל הסוגים. החברה הישראלית קרועה לחלוטין. כל ראש מדינה אחראי היה מחשב מסלול מחדש והוא לא עשה את זה".

"המשבר הפנימי מגביר את ההסתברות שנגיע למלחמה"

שר המשפטים לשעבר, התייחס לאיומים מכיוון נסראללה: "אפשר לראות בהתנהלות האויבים שלנו שמרבים להתגרות ועושים זאת בתדירות הולכת וגוברת, שהמשבר הפנימי מגביר את ההסתברות שנגיע למלחמה. כמובן זה באחריות הממשלה והתיקון נדרש, בין היתר ביחסים שלנו עם האויבים שלנו והיחסים כוללים את התפיסה והראייה של הצד השני".

בהמשך, הרחיב על מחאת המילואימניקים: "אני חייב להגיד בצורה ברורה, אני קורא לאנשים להמשיך להתנדב ולשרת. עם כל החומרה שאני רואה במצב ופירטתי אותה, אני חושב שהנושא של קיום ישראל שמותנה בצה"ל וכוחות הביטחון לא נכון להכניס אותו למערכה ואנחנו לא יכולים להבטיח שבשברים עתידיים אנשים שונים לא יעשו דברים דומים. ולכן הייתי מציע לקיים את המערכה נגד הממשלה ומדיניותה בכל האמצעים שמקנה המשטר הדמוקרטי ולקבל החלטה מתוך אחריות. כמובן שיש אנשים שמחליטים לעצמם, אבל ככל שיש למנהיגים השפעה הם צריכים להשמיע את קולם. להמשיך לשרת ולשמור על צה"ל כמגן של המדינה".

"יריב לוין צריך לתפקד בתור שר המשפטים ולהפסיק לתפקד כאנרכיסט"

עוד חזר להביע דעתו על ראש הממשלה: "הוא לא נותן לו שום גיבוי, הוא אמר דברים אחרי שכל אנשיו, לרבות בנו, התסערו על הרמטכ"ל וקרה משהו? על הבוקר טלי גוטליב המשיכה. הוא לא קורא אף אחד לסדר ולא מגנה את האמירות של שרי הממשלה או המשפחה שלו. הוא מפעיל לחץ על הרמטכ"ל ואנשי הצבא לטייח ולא להציג לציבור את המצב כפי שהוא. אבל העסקים אינם כרגיל ואני לצערי נאלץ לקבוע שהוא מפר את החובה שלו כראש ממשלה לתת את הגיבוי לאנשים שנושאים בעול הביטחון של ישראל".

על מתווה רביבו והניסיון להגיע להסכמה רחבה בעניין הוועדה למינוי שופטים, טען: "אני חושב שמה שעומד על הפרק זה כינוס הוועדה לבחירת שופטים. אחרי עיכובים רבים הכנסת בחרה את נציגיה לוועדה. כרגע שר המשפטים צריך להפסיק את ניסיונות ההתחמקות שלו מכינוס הוועדה ולכנס אותה כדי לבחור את השופטים הנדרשים, מנשיא בית המשפט העליון ועד שופטי בית משפט שלום, כדי לתת מענה לעומס הליכים בבתי המשפט". 

חידד: "אפשר לדבר ולקיים דיון על השיטה, אני לא חושב שצריך לשנות אותה אבל אפשר לדון על דברים שרלוונטים מהכנסת ה־26. לכנסת ה־25 נבחרה ועדה והיא צריכה לפעול. יש עתירה לבג"ץ בנושא כינוס הוועדה לבחירת שופטים וכל הניסיונות עכשיו לזרוק כדורים וירטואליים לאוויר נועדו לשתי מטרות: להמשיך ולהימנע מקיום החובה החוקית לכנס את הוועדה ולבוא לבג"ץ עם סיפורי 'גרנדמייזר' כאילו יש הידברות ולא צריך לדון לעתירות".

על יריב לוין, אמר בצורה נחרצת: "יריב לוין צריך לתפקד בתור שר המשפטים ולהפסיק לתפקד כאנרכיסט שפועל וחותר נגד המערכת שהוא עומד בראשה".

"עצתי לחבריי היא לא להיות אידיוטים שימושיים. ואם רוצים לקיים הידברות תחת הכותרת של שינוי מוסכם, אם ניתן להגיע אליו, לכנסת ה־26 צפונה אפשר לקיים את זה". אבל לא מהלך שכל תכליתו הוא הימנעות מכינוס הועדה והשפעה על ההליך המשפטי שקורה כרגע", סיכם.

עריכה: שי איידלר

16/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדעון סער
גדעון סער  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris