אראל סג"ל

"יש ניסיון לאתר את המחבלים, אבל הם הספיקו לברוח"

טל לב רם ('מעריב', 103fm) התייחס לפיגוע בו נרצחה אישה בת 40: "במציאות בה אנו נמצאים המחבלים מוצאים את נקודת התורפה, וישנו פיגוע רודף פיגוע"


היום (ב') אירע פיגוע ירי קשה, בו נרצחה בת שבע נגרי, בת 40 מבית חגי, וגבר נפצע באורח קשה. כמו כן, ילדה בת 6 אשר נכחה ברכב יצאה ללא פגע. המצוד אחר המחבלים נמשך. טל לב רם ('מעריב', 103fm) עדכן בפרטים החדשים בנוגע לאירוע.

"פיגוע קשה. העדכונים מהזמן האחרון קשים מאוד. אישה שנרצחה בפיגוע הזה. מותה נקבע במקום", אמר, והוסיף: "אנחנו מדברים על כביש 60, אזור צומת הכבשים, איפשהו בין בית חגי לכניסה לחטמ"ר יהודה. ממש לא רחוק מהחטמ"ר עצמו. אנחנו מכירים גם את הכביש הזה, כביש שידע הרבה מאוד פיגועים. יש מצד אחד את הציר הזה של הכביש, שמוביל לירושלים, שיותר עמוס בתנועה, כוחות ביטחון וכו', ומכרמל לכיוון באר שבע, אזור שאנחנו מכירים בו לא מעט מארבים של פיגועי ירי וכו'. אבל יש כוחות. ממש מתחת לאף של החטמ"ר".

עוד הסביר כי "הם נוסעים באותו רכב, כנראה בעל ואישה, הבעל עצמו פונה לסורוקה, ממה שאני מבין הוא בהכרה. ברכב ככל הנראה הייתה גם ילדה, שלא נפגעה במהלך הפיגוע הזה. ברכב הלבן, על פי הדיווחים הראשוניים, היו לפחות שני מחבלים, שזה מסביר את טכניקת הפיגוע. פשוטה עד כואבת. מחבל שנוהג ברכב ומחבל שפותח בירי אחרי שהוא עוקף וכדומה. פוגע פגיעות קטלניות מטווח קצר, ממה שאני מבין באוטומטי או חצי אוטומטי. מי שמגיע ראשון זה כוחות צבאיים".

באשר למצוד אחר המחבלים האחראיים לפיגוע, ציין: "יש מה שאנחנו מכירים, ניסיון לאתר את המחבלים אבל הם הפסיקו כבר לברוח. האזורים שסגורים הם באזור של אזור התעשייה של חברון אבל אנחנו מכירים את המורכבות שיש. כוח של דובדבן הוקפץ באופן מיידי בשביל להשתתף באותו מרדף. כרגע האינפורמציה בעיקר על בסיס מודיעין והמחבלים הצליחו לברוח מהאירוע. הצירים זו נקודת תורפה. אם אני צריך לסמן הבדלים בין התקופה הקשנה הזו של השנה וחצי האחרונות לבין טרור הסכינאות והדריסות, בשנים האחרונות כמות הנשק שנכנסה ליו"ש היא בלתי נתפסת. בעיקר מירדן, צריך לומר שמצה"ל עד היום יש בעיה של גניבת תחמושת אבל דווקא באופן יחסי גניבת הנשקים הצטמצמה. יש בעיה עם הבונקרים, קליעים, זו בעיה שעדיין קיימת. רוב הנשקים מוברחים מירדן".

"מערכת הביטחון התעוררה מאוחר בכל מה שקשור לנשק, אבל הזמינות הופכת את הפיגועי ירי לפיגועים לצערנו פשוטים", הודה, והדגיש: "זה יכול להיות התארגנות מסודרת, ולפעמים שני מחבלים שיוצאים, תכנון יחסית פשוט. זה לא משנה אם זה ארגון או שני פעילי טרור. זה נכון שאם תבדוק מאיפה יוצאים רוב המחבלים תסמן את צפון השומרון, אבל הכביש הזה, אני יכול לתת לך מבלי להתאמץ בשש שנים האחרונות אינספור דוגמאות לפיגועי ירי. אני חושב שזה כבר זולג מזה תקופה. זה נכון שצפון השומרון יותר בולט אבל זה לא שלא היו פיגועים בתקופות האחרונות. האזור צבוע חמאסית באופן ברור, המוטיבציה גבוהה, ולצערנו הזמינות לנשק גבוהה - אנחנו במצב מאוד מורכב ביטחונית, למערכת הביטחון קשה לעצור את הפיגועים הללו".

"האתגר האמיתי של מערכת הביטחון הוא אבטחת הצירים"

בנוסף, טען לב רם כי "האתגר האמיתי של מערכת הביטחון הוא אבטחת הצירים. בצה"ל מבינים את זה ואתה רואה שיש מעל 20 גדודים ביו"ש, והמארבים קיימים. יש צמתים מרכזיים שבהם חוזרים פיגועים, והרבה פעמים צירים שהם קצת יותר שוליים בהם הסכנה לפעמים יותר גבוהה. יצטרכו לבחון ולשפר את היכולת לתת הגנה, ועם זאת אני אומר בצער כבד במציאות שבה אנחנו נמצאים, המחבלים כל הזמן מחפשים את נקודות התורפה. המוטיבציה יוצרת אירוע רודף אירוע. גם ביהודה ושומרון על כל פיגוע צירים שמתרחש ומוביל לתוצאות קשות, יש עוד כמה וכמה כאלו שסוכלו בבסיס שלהם עוד לפני שיצאו אל הפועל. לצערי זה דבר שימשיך ללוות אותנו, אני מסכים שצה"ל צריך לראות איך הוא משפר. לא צריך מומחיות גדולה כדי לייצר פיגוע כזה".

באשר לגל הטרור הקשה שחווה מדינת ישראל מעל שנה, הבהיר: "ההקשר המדיני בוודאי שיש לו משמעות, גל הטרור הזה חוצה את שתי הממשלות, אני לא אוהב את זריקת האחריות, לסביבה מדינית בוודאי שיכולה להיות השפעה אבל היא לא רק סיבה בלעדית. יש תמיד בין שחור ללבן הרבה גוונים, אי אפשר להתעלם מזה שגל הטרור הזה היה גם בתקופת הממשלה הקודמת וגם לפני זה. מצד שני, בוודאי שבגוונים אחרים יש גם משמעויות על השטח. תפקידה של ממשלה הוא מצד אחד להילחם בטרור ומצד שני להיות מקצועית בתחומים האחרים. הרשות הפלסטינית אחרי מבצע בית וגן לפחות בעיר ג'נין מראה מאמצים. ממה ששמעתי מגורמים צבאיים יש שביעות רצון, אם כי פעולה נוספת במחנה הפליטים של ג'נין בעיניי היא עניין של זמן".

עריכה: שני רומנו

21/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זירת הפיגוע בחברון, היום
זירת הפיגוע בחברון, היום  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris