בת הדייג

דודי פטימר חוזר לסיפורה ולשיריה של הזמרת מרים אביגל, מהכוכבות הגדולות של שנות ה־50, שהפכה את המדינה עם להיטיה • בלעדי לדיגיטל של 103fm


מילים ולחן - עם דודי פטימר

בשנות ה־50 נחשבה מרים אביגל לאחת הזמרות הפופולריות ביותר במוזיקת הפולקלור הישראלית ולאחת מכוכבות הילדים הראשונות במדינה הצעירה. שירים שביצעה כמו 'בדרך התבור' ו'בת הדייג' הפכו לשלאגרים וחרכו את הרדיו באותן שנים, כמו גם שירים שביצעה במקור (אך פחות מזוהים עמה), בראשם 'ערב של שושנים', 'מים, מים' ('ושאבתם מים בששון') ו'בנות ראשון לציון' ('אם נמות יקברו אותנו').

אביגל, שהחלה את דרכה המוזיקלית עוד כנערה, התגלתה על ידי המוזיקאי עמנואל זמיר, שטיפח אותה ובהמשך הייתה חלק מ'חבורת האש' של סולימאן הגדול. שם גם הכירה את מי שהיה לבעלה הראשון ואבי ילדיה, הפזמונאי בנימין (בנג'ו) אביגל, שכתב מרבית משיריה.

בשנות ה־60, עם שינויי המקצבים ובחירתה לנהל חיי משפחה יציבים לצד קריירה כפקידה, הורידה הילוך בקריירת הזמרה אך לרגע לא חדלה מלשיר. בערוב ימיה לא זכתה להערכה הראויה והלכה לעולמה באוקטובר 2016 בגיל 79.

דודי פטימר, שפגש אותה, ראיין אותה ותיעד את סיפורה שבועות ספורים לפני פטירתה, בחר להקדיש לה ולמורשתה המוזיקלית את פרק זה של 'מילים ולחן', במסגרתו חזר לסיפורים הקטנים מאחורי שיריה הגדולים שחושפים חלק משמעותי בשנותיו הראשונות של הזמר העברי במדינה הצעירה.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן.

22/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מרים אביגל
מרים אביגל  |  צילום: באדיבות המשפחה
Paris