אודי סגל וענת דוידוב

פעולה מוכוונת ע"י איראן? "זה רציני"

שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר, על ההסלמה הביטחונית בדמות רצף הפיגועים ביו"ש • טען: "איראן מכניסה פה לשטח המון מימון"


על רקע ההסלמה הביטחונית בשלל הזירות המקיפות את ישראל והיממה המדממת בתקופה האחרונה, הבוקר (ג') נתפסו שני המחבלים החשודים בפיגוע בהר חברון שהוביל לרציחתה של בת שבע נגרי ז"ל ולפציעתו של אריה גוטליב באורח קשה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול (ב') בהצהרתו לצד שר הביטחון יואב גלנט בזירת הפיגוע כי איראן היא זו שעומדת מאחורי גל הטרור. 

שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר (המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן), התייחס להתנהלות כוחות הביטחון בתגובה למתיחות הקשה. תחילה שיבח בן חנן את פעילות כוחות הביטחון ותפיסת המחבלים שביצעו את הפיגוע אתמול (ב'): "עוד הישג בשרשרת של הישגים, שמעיד גם על נחישות, גם על רמה מקצועית מאוד גבוהה. תוך 24 שעות לא רק שנתפסו, מודים בחקירה. כל הדבר הזה קרה בזמן שכולנו ישנו. ברכות, ואין ספק שמדובר בהישג בלתי רגיל".

"אני מאוד מבין את הכאב, ושמעתי את האיש שצערו המוצדק מובן, והלב נחמץ. פיגוע קשה עם תוצאות מצערות מאוד, אבל זה הזמן, כמו לאחר כל פיגוע אחר, זמן לקור רוח, זמן לנהוג בשיקול דעת", הדגיש, והוסיף: "אי אפשר שהכאב האישי, עם כל הצער שבדבר, הוא זה שיכתיב צעדים. מבלי למתוח ביקורת, כי הוא באמת נמצא בשעה קשה, אבל לא הצלחתי באמת להבין מה בדיוק חבריי בשב"כ או בצה"ל צריכים לעשות יותר. עשינו את כל הדברים האלה ועושים אותם כל הזמן, אני מניח שגם האיש לא התכוון וגם רבים אחרים לא מתכוונים שנעשה צעדים קשים מול אוכלוסייה שהיא אינה מעורבת".

עוד הבהיר בן חנן כי "יש לי מעט מאוד דברים טובים לומר על הרשות הפלסטינית, כל מה שאומרים על הרשות רובו נכון - רשות מאוד בעייתית, לא יציבה, מושחתת, מערכת החינוך שלה נוראית, אפילו במסגרת מערכת היחסים שיש בה עליות ומורדות עם ישראל, קשה לקבל שזו ההסתה בכלי התקשורת, שהשפה היא שפה שאנחנו לא מקבלים. אבל, נכון, אין לנו פשוט אופציה אחרת. מהסכמי אוסלו ועד עכשיו קיבלנו עלינו את המצב שבו אנחנו מניחים לרשות פלסטינית לקיים מידה כזו או אחרת של שליטה בשטח. הדבר הזה השתלם לנו, למרבה ההפתעה, עם כל הביקורת שיש לי על הרשות. הרשות הפלסטינית גם בעצם ימים אלה מבצעת, יש שיתוף פעולה ביטחוני".

"הפת"ח לאורך השנים היה פה ושם והצטרף לגלי פיגועים כאלה ואחרים. לצערי הרב הרשות היא לא גוף חזק שיש לו שליטה אבסולוטית. זה חלק מהביקורת, אבל עדיין אני חושב ששיתוף הפעולה הביטחוני והאינטרס של מדינת ישראל הוא לשמור על יציבותה של הרשות", הדגיש.

באשר לאמירתו של ראש הממשלה כי הפיגוע שאירע אתמול (ב') זו פעולה מכוונת של איראן, אמר: "זה רציני. זה לא מגוחך כמו שזה נשמע. הכוונה ישירה לא הייתה כאן, אבל איראן מכניסה פה לשטח המון מימון, תמיכה".

עריכה: שני רומנו

22/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שלום בן חנן
שלום בן חנן  |  צילום מסך 'חדשות 12'
Paris