ספורט
עם רון קופמן, יוני הללי, אריה מליניאק, משה פרימו, צביקה שרף ואלי סהר

עונש לוהט?

עו"ד יפתח אבן עזרא, מומחה בדיני משמעת ספורט, התייחס לעונש שקיבלה מכבי חיפה בעקבות הדלקת האבוקות במשחק 'אלוף האלופים' מול בית"ר ירושלים


שבועות לאחר המשחק בין מכבי חיפה לבית"ר ירושלים, במהלכו בחרו אוהדי הקבוצה הירוקה להדליק אבוקות במגרש, החליט השופט לקנוס את הקבוצה בקנס העומד על 60 אלף שקלים, אבל הוריד את הפחתת הנקודות מהפרק. חברי צוות התוכנית ביקשו לשוחח עם עורך הדין יפתח אבן עזרא, מומחה בדיני משמעת בספורט, שהתייחס באריכות לדברים, וטען כי יכול להיות שהיה מחליט אחרת.

בראש ובראשונה סיפר אבן עזרא כי בית הדין, בניגוד להחלטת התובע, החליט להוריד את הנסיבות המחמירות. "המשמעות של זה הייתה שלא ניתן או לא צריך היה להפעיל את התנאי של הפחתת הנקודות. קראתי את ההחלטה והוא בעצם מסתמך על כמה דברים", הסביר.

לדבריו, הוא מאמין שיוגש ערעור על ידי ההתאחדות. "השופט לא ראה את זה כאירוע בנסיבות מחמירות, וזה מה שהביא אותו לשנות את סעיף העבירה לסעיף רגיל. יכול להיות שהייתי מחליט אחרת. דו"ח השופט לא ייחס לאירוע את הדרמטיות או את הנוסח המחמיר שמצדיק את העמדתם לדין, לפי תקנון פיפ"א דוח השופט הוא ראיה מכרעת", הסביר. 

כשנשאל מדוע לא הביאו את הסרטון שמראה את התמונה המלאה שהתרחשה במגרש אמר שהוא אינו יודע. "בדין המשמעתי של הספורט, הערך הראייתי של  דו"ח השופט הוא פי 2 מעדות של שוטר. יכול להיות שישנו את הערעור - בדיוק בשביל זה יש בית דין עליון".

"האם זה נכון שב־90 אחוז מהמקרים דרישת התובע מתקבלת על ידי הדיינים?", שאל פרימו את עורך הדין אבן עזרא. "הרבה פחות. לפי דעתי בפחות מ־50 אחוז מהמקרים. בחלק מהמקרים התובע דורש הרבה, אבל מקבל פחות. היה לי מקרה כזה השנה".

פרימו המשיך והזכיר את המקרה של בית"ר ירושלים, שהדיינים קראו להוציא את הקבוצה מהתחרות האירופית, ואילו עורך הדין הסביר שהם לא נטולי החלטה. "זה קורה על בסיס יומי גם בדין הפלילי. הם לא מחויבים. יש דרך לטפל בשופטים שהדו"חות שלהם לא פוגשים את המציאות בדרכים אחרות. אני אתן לך את הדוגמה במהומה של חיפה ובאר שבע – הסרטונים היו פיראטיים, והגיעו מהאוהדים".

עריכה: עדן בן ארי 

22/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אוהדים מכבי חיפה אבוקות - ארכיון
אוהדים מכבי חיפה אבוקות - ארכיון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris