בן כספית ואריה אלדד

הסוף לרציחות בחברה הערבית?

מנכ"ל המועצה המקומית טורעאן רבחי דחלה כואב על רצח מנכ"ל עיריית טירה • ומה בדבר הכנסת שב"כ לכפרים? "זה מעודד אותי בכל המגזר, לא רק ברשויות"


בעקבות הרצח המזעזע של מנכ"ל עיריית טירה עבד אלרחמן קשוע, מנכ"לי הרשויות המקומיות נפגשו היום (ג') עם שר הפנים משה ארבל. מנכ"ל המועצה המקומית טורעאן רבחי דחלה, שוחח עם אריה אלדד ובן כספית ב-103fm על הצעדים האפשריים במחאה נגד האלימות והרציחות בחברה הערבית.

בראש ובראשונה הבהיל דחלה כי נושא הפשיעה בחברה הערבית לא עלה בישיבה באופן ברור. שכן, הם בחרו להתמקד ברצח המתועב של מנכ"ל עיריית טירה. "הנהלת איגוד המנכ"לים העלתה שם בפני השר ומנכ"ל משרד הפנים כמה בקשות – לקבל אבטחה מידית ברמה הגבוהה ביותר, ולבצע החמרת ענישה בכל פגיעה בעובדי ציבור, וקביעת הליך אסטרטגי מהיר לביסוס מערך ההגנה לעובדי הרשויות המקומיות בדומה למערך שהוקם לטובת העובדים הסוציאליים".

"אתה מרגיש מאוים?", נשאל דאחלה וגולל את סיפורו: "נשרפו לי שלושה רכבים, וירו לעבר הרכב שלי פעם אחת, ובהזדמנות אחרת שרפו לי רכב אחר. הייתי מאוים ברמה חמש, אבל האיום ירד. תפסו שניים, אחד לא הודה. אחר שלא מכיר אותי בסוף לקח את התיק על עצמו, ומי שהיה חשוד יצא לחופשי".

דחלה התייחס לפגישה המדוברת עם שר הפנים, ואמר שהוא קיבל את עמדת האיגוד במלואה: "הוא אמר שהוא שוחח עם ראש השב"כ וקבע שפגיעה בסמלי שלטון מחייבת התערבות אחרת. השר דרש דיון בקבינט". "זה שהשב"כ בתמונה זה מעודד אותך?", נשאל והודה שכן. "זה מעודד אותי בכל המגזר, ולא רק ברשויות המקומיות".

אז איך ניתן להתמודד עם התופעה הנפשעת ברשויות הערביות? לדבריו, יש לבדוק את הנושא לגופו של עניין. שכן, יש מקומות בהם יש השתלטות של עולם תחתון, בעוד אחרים חווים אלימות על רקע פוליטי לפני בחירות. "שמעתי על השתלטות כנופיות על מכרזים. אז צריך להוציא את המרכזים? לא השתלטו על מכרזים של משרד הביטחון? הרי מדברים על זה בחדשות שכמה כנופיות השתלטו על מכרזים של משרד הביטחון. מה המקום הכי מוגן במדינה הזו חוץ ממשרד הביטחון?", תהה.

לסיום התייחס למעבר של ערבים רבים לערים יהודיות, ואמר שזה מדאיג ומפחיד. "אם המצב ימשך ככה כל הערים במדינה יהפכו לערים מעורבות. אנחנו לא רוצים את זה. כל אחד צריך לשמור על התרבות שלו ועל הסמלים שלו. שנחייה אחד ליד השני, ולא אחד בתוך השני", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי 

22/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris