ינון מגל ובן כספית

"בהרב־מיארה כשלה בכך שלא ביצעה חקירה פלילית מיד"

ח"כ משה סעדה בתגובה להודעת היועמ"שית על סוגיית הרוגלות • הוסיף: "יש אמצעים חוקיים שלא משתמשים בהם במאבק בפשיעה בחברה הערבית"


אתמול (ג') הודיעה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה לשר המשפטים יריב לוין כי לוועדת החקירה הממשלה שהוא מבקש להקים לבדיקת השימוש בתוכנות הריגול של משטרת ישראל אין סמכות לבחינת תיקים פליליים. חבר הכנסת משה סעדה שוחח עם ינון מגל וחיים לוינסון והביע את דעתו על הדברים. 

"אני מבין אותה, היא רוצה להגן על הפרקליטות ועל עצמה", טען. "כל העניין של הפגסוס היה צריך להיחקר מזמן במסגרת חקירה פלילית. תחילה מנע את זה מנדלבליט ואז היא מנעה את החקירה. נאלצנו מאחר ונמנעה חקירה לפתוח בוועדת בדיקה ברשות שופט כדי לחקור את העניינים הללו. אם הושגו ראיות שלא כדין, הן פסולות. שופט הוא לא גוף חוקר. שופט לא יכול לחקור, הוא לא יכול לשאוב מידע. באשר לחקירות שהן מעבר, תמיד ביהמ"ש עוצר ומעביר לגוף חוקר". 

בהמשך, הוסיף: "כדי לדעת אם ראיה הושגה שלא כדין, צריך לבדוק במערכות הטכנולוגיות. ולכן תמיד ביהמ"ש עצר את התהליך והעביר אלינו. הפרקליטות והמשטרה הודו שהם ביצעו עבירות פליליות. זה לא קשור לשמאל וימין, הייתי מצפה מבהרב־מיארה להיות הראשונה שתחקור את זה. לצערי, היא כשלה בכך שלא ביצעה חקירה פלילית מיד כשזה קרה. היא מנסה לחפות על המערכת כולה ופה הכשל. חוק האזנת הסתר קובע שראיות שהושגו שלא כדין הן פסולות. גם היועמ"שית חייבת לפעול על פי חוק". 

על התנהלות השר בן גביר, אמר ח"כ סעדה: "יש היום אמצעים חוקיים שלצערי לא משתמשים בהם במאבק בפשיעה בחברה הערבית, וזה מסכן חיי אדם כפשוטו". 

עריכה: מיכל קדוש 

23/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה סעדה
משה סעדה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris