אראל סג"ל

"קורא לכל חבריי להפסיק לשתוק ולהגיש תביעות"

יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן על דרישת צו הרחקה מ־400 מפגינים שטענו, לדבריו, בקבוצת ווטסאפ, כי "יחריבו את חופשתו": "יש חוק במדינת ישראל"


הבוקר (ד') פורסם כי יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן ביקש מבית המשפט להרחיקו ממאות פעילים נגד הרפורמה במערכת המשפט, זאת מאחר והם "רודפים" אותו לדבריו, גם בחופשות בארץ ובעולם. עוד תואר כי ח"כ רוטמן דרש צו הרחקה נגד אותם 400 פעילים, וביקש לסגור קבוצות וואטסאפ המעודדות מעקב אחריו.

"בית המשפט לא דחה את העתירה אלא קבע דיון במעמד הצדדים ביום ראשון", תיאר. "השופט אמר שהדבר מתאים יותר לתביעה אזרחית רגילה. מדובר בקבוצות וואטסאפ שכל מטרתן היא להתחקות ולהעלות תמונות שלי, של משפחתי ושל ילדיי הקטנים. הפגנות הן נשמת אפה של הדמוקרטיה, אבל יש חוק במדינת ישראל. יש חוק שקובע שלבלוש אחרי אדם זו עבירה פלילית. מי שרוצה להפגין אפשר, הכול בסדר, לגיטימי, חוקי ודמוקרטי, אך לא להתחקות אחר בן אדם, לרדוף אחריו ולהציק לו כאשר המטרה היא 'לא ניתן לו ליהנות מאף אטרקציה'. אלה לא מילים שלי".

אופנהיימר טען: "אתה לא סתם בן אדם. אתה מקבל החלטות במדינת ישראל, יש לך כוח, אתה ח"כ, אתה נבחר ציבור ולכן בניגוד לכל אדם אחר, אתה חשוף להפגנות. אם אתה נוסע לחופשה ומפגינים רוצים לבוא לחופשה שלך ולעשות לך רעש, הם יעשו את זה".

רוטמן השיב: "האמירה להפגין זה משהו אחר. להגיד 'בואו נחרב לו את החופשה', מעקבים צמודים, אלו עבירות פליליות. כשהדבר הזה היה בעדינות רבה הרבה יותר כנגד אנשים אחרים, אתה לא חשבת שזה בסדר. מי שעברה ליד מנדלבליט ואמרה לו 'פרשת משפטים בושה', נעצרה".

בתגובה אמר אופנהיימר: "גם מנדלבליט וגם מיארה וגם חיות, אפשר להפגין מולם ומפגינים, והם לא נבחרי ציבור. אתה נבחר ציבור, ולכן יש לך כוח על פני אחרים, ולכן מותר להפגין מולך. מי שכתב ש'יחרב לך את החופשה', הוא חשב שהצלילים של הזמבורות ושל המגפונים יחרבו לך את החופשה. אל תדאג, לא ייגעו בך".

לדברי רוטמן, "ללכת אחרי אדם, לדווח לכל מקום לאן הוא הולך, זו עבירה פלילית. החלטתי להפסיק לשתוק, קורא לכל חבריי להפסיק לשתוק ולהגיש תביעות, כולל תביעות אישיות. מי שעובר על החוק, צריך לדעת שהחוק צריך להשיג אותו. מי שעומד פה למשפט זו חבורה חסרת אחריות וחסרת מוסר. במדינה דמוקרטית הזכות להפגין מקודשת, אין זכות לאף אחד לעבור על החוק. פגיעה בפרטיות היא עבירה על החוק".

עריכה: מיכל קדוש 

23/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שמחה רוטמן
שמחה רוטמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris