בן כספית ואריה אלדד

"המטרה שלנו היא להגן על פרטיות האזרחים"

ח"כ משה סעדה על החלטת השר לוין להביא את הוועדה בנושא הרוגלות לאישור הממשלה, בניגוד לדעת היועמ"שית: "איך נדע אם לא נחקור?"


היום (ה') פורסם כי חרף התנגדותה של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה למהלך, שר המשפטים יריב לוין החליט להעלות לאישור בישיבת הממשלה את ועדת הבדיקה הממשלתית בנושא השימוש בתוכנות ריגול. חבר הכנסת משה סעדה התייחס לדברים.

"זו כבר פרשייה שמתנהלת מינואר 22'. ששאלו את מפכ"ל המשטרה אמר שהיו אפס רוגלות. וראו איזה פלא, התברר שהיו 1086", תקף ח"כ סעדה, והדגיש: "כל שימוש כזה לא חוקי, עבירה על חוק הגנת הפרטיות, עבירה של חמש שנות מאסר. אין שופט שיכל להתיר לשאוב מידע. החוק לא מתיר את זה. לשאוב מידע אסור. אני מדבר על שימושים אסורים. מה שקורה כרגע, אתה צריך לייצר צדק. בהאזנת סתר, יש את תורת פרי העץ המורעל, אם הושגה ראיה לא כדין אסור להציג אותה בבית המשפט. עכשיו איך נדע אם לא נחקור? הרי לבית משפט אין כלים לחקור".

עוד טען כי "נכון היה מלכתחילה לפני שנתיים להעביר את זה למח"ש, אם זה נכון תגישו כתבי אישום אם לא תפריכו את זה. במקום להגיד למח"ש לחקור, מנע את החקירה. מי ששואב את המידע זו המשטרה. המשטרה הרבה פעמים שואבת את המידע ומשתמשת בזה כחומר מודיעיני. עצם שאיבת המידע היא פעולה שלא נעשתה כדין. הסיטואציה הזו תחת חיסיון, ולכן קשה מאוד גם בעתירה לגילוי ראייה להגיע לזה. אני דיברתי עם אנשים מהיחידה עצמה ואמרו לי 'העברנו ליחידות חוקרות מידע'. זו עבירה פלילית. הרי יש מחלקה במשרד המשפטים הרשות להגנת הפרטיות, הם היו צריכים להגיד 'אנחנו רוצים שתחקרו את זה'".

בנוסף, ביקש חבר הכנסת להבהיר כי "המטרה שלנו להגן על פרטיות האזרחים, לבדוק את האירוע הזה מתחילתו עד סופו". לאור אמירותיו תהו צמד המגישים כיצד גישה זו מסתדרת עם הקריאה לשילוב שב"כ ואמצעיו בכל הקשור למאבק באלימות ובפשיעה במגזר הערבי, וח"כ סעדה השיב: "יש כלים שמותר להשתמש על פי חוק, אי אפשר למנוע את השימוש הזה. אני חושב ואמרתי את זה לגורמי מקבלי ההחלטות שחייבים לאפשר את כל השימוש בכל הכלים הטכנולוגיים".

"במרבית הדברים אפשר להשתמש כבר עכשיו, לא צריך הצעת חוק. אני מגיש הצעת חוק שכמו ששר יכול להגדיר ארגון טרור ולא צריך החלטת בית משפט, הגיע הזמן ששר לביטחון לאומי יוכל להגדיר ארגון פשיעה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

24/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה סעדה
משה סעדה  |  צילום: פלאש90
Paris