מעיין אדם

"אני מבינה שאני צריכה לצאת לעוד מאבק מולו"

מריאנה דיין, אחותה של דיאנה דדבייב ז"ל שנרצחה על ידי בן זוגה, שיתפה בתחושות לאחר שנודע לה כי האחראי לרצח אחותה מנסה למכור את דירתם המשותפת


בפברואר 2021 נרצחה דיאנה דדבייב ז"ל על ידי בן זוגה לנגד עיניהם של ילדיה. השבוע הייתה צריכה לחגוג דיאנה את יום הולדתה ה־35, ולאחרונה גילו בני משפחתה כי אמיר רז, בן הזוג האחראי לרצח האכזרי, מנסה למכור את הדירה המשותפת של הזוג בעודו מאחורי סורג ובריח. מעיין אדם שוחחה עם אחותה מריאנה דיין, מייסדת עמותת 'בדרכה', וזו שאימצה את ארבעת ילדיה של דיאנה, אשר שיתפה בתחושות הקשות. 

"כל איזו תקופה אני נוסעת לשם, ובאחת מהפעמים אני מגיעה לעשות את כל הסידורים ואני קולטת מכתב מרשות מס מקרקעין, של אותה העיר שם נמצא הנכס, ופשוט מודיעים לאמיר שכדי להשלים את מכירת הדירה הוא צריך להוסיף עוד כמה כספים שחסרים לו", תיארה דיין. "אין שום התייחסות לזה שהוא בכלא, שאין לו אפשרות למכור כי החצי השני של דיאנה".

עוד שיתפה דיין כי ברגע שראתה את המכתב והבינה את התהליך אותו מנסה אמיר רז לבצע מכותלי הכלא, היא התמלאה זעם, ייאוש ואכזבה. "כבר אין לי כוח למאבקים, אני שנתיים בתוך הדבר הזה, בתוך מאבק ששום דבר לא קשור לחיים שלי. החיים שלי נמחקו ואני נאבקת אך ורק בשביל אנשים אחרים. ואני אומרת 'דיי', כמה אתה יכול? שנתיים שאתה גומר לנו על החיים, לא מודה ברצח, ועכשיו אני צריכה להתמודד על זה מולך? זה שבר אותי ממש. אני כל השבוע בכיתי, בקושי ישנתי, אני מבינה שעכשיו אני צריכה לצאת לעוד מאבק מולו".

"ברגע שדבר כזה קורה או שאחד מבני הזוג שיש נכסים משותפים נפטר, אז עד שלא מוציאים צו צוואה אין את היכולת לעשות שום דבר על פי החוק. וזה מה שעשיתי וחשבתי שזה ישמור עלינו, לא רציתי להוציא צו צוואה, אני אממן את הילדים ואחרי זה נתקזז רק כדי שהוא לא ירש אותה. אבל אני מבינה עכשיו שגם אם אני לא מוציאה הוא עדיין יכול למכור את החמישים אחוזים שלו על פי החוק", ציינה.

"זה או להאבק בבית משפט או להגיד 'טוב, אז החצי שלו'"

בנוסף, הסבירה דיין כי "בסוף המוסדות האלה לא יושבים ואומרים 'זה בן אדם שיושב בכלא'. ברגע שהוא עושה הליך לטובת מכירה למישהו הוא יכול לעשות את זה ואז זה יופיע לנו כנורת אזהרה, ואנחנו יודעים שהחצי שלו כבר לכיוון רצון למכירה. אבל זה אומר שעכשיו אנחנו נצטרך לנהל מאבק איתו, כי מבחינת החוק זה שלו ושימכור. אין לי ברירה, זה או להאבק בבית משפט כי אין לי ברירה או להגיד 'טוב, אז החצי שלו'".

באשר לגידול ילדי אחותה דיאנה ז"ל, הודתה: "יש לי חיים חדשים, כל מה שהכרתי לפני נמחק בשנייה. הפכתי להיות אמא לארבעה, אני עדיין לומדת את הדברים, אבל זה לא אמא לארבעה ילדים רגילים, זה אמא לארבעה ילדים פוסט טראומטיים. הם צורחים בלילה, לא יכולים להיות לבד בשום מקום. זה קשה, זה קשה ואני ממש מרגישה שאני עכשיו מנסה להבין איזה נקודות אני מוצאת כדי שניה להחזיר לעצמי את החיים. זה קשה".

לסיום, התייחסה דיין לעמותה שהקימה מתוך כאבה האישי ורצח אחותה דיאנה - 'בדרכה'. "בשנתיים האחרונות בגלל שעברתי מאבקים מול הרוצח, מוסדות המדינה, כל המקומות שהייתי צריכה משאבים כדי לבנות לילדים חיים חדשים, והבנתי שאין את זה בהכרח לכל המשפחות האחרות. היכולת הכלכלית מקצועית שלהם יורדת בשמונים אחוזים, והבנתי שיהיה לי קשה להמשיך לחיות אם אני אדע שיש עוד משפחות שעוברות את מה שאנחנו עוברים ואין שם יד שעוזרת להם. זה מה שאנחנו עושים".

"הפעילות שלנו מתרחבת, יש לנו את העמותה ששם אפשר לתרום לפעילות שלנו. אנחנו מחפשים עורכי דין, מורים שיעשו שיעורים פרטיים, מדריכי הורים לאפוטרופוסים. מטפלים בכל התחומים. כל מי שיש לו יכולת לסייע במעטפת, נשמח שיעמוד לצידנו", אמרה לסיום.

לעמותה ולתרומות - לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

25/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דיאנה דדבייב ז"ל
דיאנה דדבייב ז"ל  |  צילום: רשתות חברתיות
Paris