איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לאור מה שקורה היום, 95 אחוזים שתהיה שביתה"

יו"ר ארגון המורים רן ארז עדכן במו"מ לפתיחת שנת הלימודים • הבהיר כי ייקיימו צווי מניעה במידה וייצאו: "אנחנו מורים מחנכים, לא מוכרים בשוק"


פתיחת שנת הלימודים מתקרבת, ועדיין לא נראה פתרון באופן למשבר בין משרדי החינוך והאוצר לארגון המורים, שמאיימים להתחיל את השנה ב־1 בספטמבר. רן ארז, יו"ר ארגון המורים, שוחח על כך עם ענת דוידוב ב־103fm ועדכן במצב.

"כרגע אין שום הסכמה עם משרד האוצר, למרות ששר החינוך קיש מעוניין מאוד לפתוח את שנת הלימודים ולא להשבית את המערכת, שר האוצר סמוטריץ' דווקא מעוניין במשבר, במטרה לנסות בהזדמנות זאת גם לצאת בתור גיבור וגם לשבור את ארגון המורים", טען ארז. 

לדבריו, הוא (ארז) מעוניין לפתוח את שנת הלימודים. "אף אחד לא אוהב את המלחמות. במלחמות יש רק נפגעים ואנחנו מעוניינים ללמד ולפתוח את שנת הלימודים, אבל לא בכל מחיר. הגיע הזמן שיתייחסו אלינו וישלמו לנו בהתאם למה שאנחנו זכאים לקבל", הבהיר. 

אתם מוכנים שיוציאו נגדכם צווי מניעה?
"אנחנו נערכים גם לכך. כדי להוציא צווי מניעה צריך לפנות לבית הדין הארצי לעבודה, לבקש אותם ושם ניאבק משפטית על מנת שלא יוציאו לנו את הצווים. לא יכול להיות שלא מאפשרים לאנשים להיאבק על מנת לקבל הסכם קיבוצי בשכר הולם יותר".

יש אופציה שזה כן יקרה. תקיימו את הצווים?
"בוודאי שכן. אנחנו מורים מחנכים, אנחנו יודעים לקיים צווים. אנחנו לא מוכרים בשוק".

"לאור מה שקורה היום, 95 אחוזים שתהיה שביתה. אני חושב שככל שמתקרבים ל־1 בספטמבר, גם שר החינוך וגם שר האוצר מבינים שאי אפשר לשחק יותר ואי אפשר למשוך את הזמן יותר, אז לכן הם יצטרכו להתעשת ולהגיש הצעות הרבה יותר קונקרטיות", הדגיש. 

מה הפערים כרגע, נכון לרגע זה?
"יש פערים בכמה סוגיות. סוגיה ראשונה - אורך ההסכם. אנחנו רוצים הסכם ל־3.5 שנים מקסימום והם רוצים 6 שנים. דבר שני, אנחנו רוצים מינימום 2,000 שקל תוספת לכל המורים, הם מוכנים לשלם בערך חצי מזה, כ־1,000 שקל, כאשר ממול, אנחנו רואים בעצם שחיקה של השכר שלנו".

"היום עובדים אותה עבודה, אבל בגלל האינפלציה מקבלים הרבה פחות. לפני חודש-חודשיים הייתי קונה קילו בשר טחון בסופר ב־32 שקל והיום זה 50 שקל, אבל אנחנו מרוויחים אותו הדבר. אנחנו רוצים לשמור על ערך השכר שלנו", הסביר. 

"שר האוצר הוא אדם חכם ומשכיל והוא מבין טוב מאוד"

בהמשך סיפר על הפתרונות שמוצעים. "למשל בא משרד האוצר ואומר, 'מפני שאנחנו לא רוצים לתת לכם יותר כסף, אנחנו מוכנים לתת לכם שווי כסף'. מה זה אומר? 'תעבדו פחות עבור הכסף שאתם מקבלים. נפחית להם שעות עבודה עם תלמידים'. מי בעצם עלול להיפגע פה מההפחתה הזאת של השעות? התלמידים", אמר ארז. 

"הם אלה שבאים ואומרים 'על גבם של התלמידים, אנחנו נוכל לתת לכם יותר כסף. בואו נפגע בתלמידים, ניקח מהם שעות, השעות האלה שוות כסף, אתם תקבלו את זה ואז יהיה לכם שכר יותר גבוה'. הם רוצים להוריד שעות מול תלמידים. זאת אומרת, התלמידים יקבלו פחות שיעורים", הוסיף. 

לאחר מכן, העביר ביקורת על סמוטריץ': "שר האוצר הוא אדם חכם ומשכיל והוא מבין טוב מאוד. הוא רוצה ללכת לפי המדיניות של פורום קהלת, לשבור את העבודה המאורגנת. הוא רוצה את המורים חלשים, הוא רוצה להחתים אותם על חוזים אישיים, גם מורים וגם מנהלים, ואז למעשה אין להם יותר את הביטחון התעסוקתי והכלכלי ואפשר לעשות איתם מה שרוצים".

"הוא בעד חוק הג'ונגל שהחזק ישרוד והחלש ייעלם. מי שיש לו כסף יקנה חינוך פרטי, מי שאין לו כסף יישאר חוטב עצים ושואב מים", סיכם. 

29/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רן ארז
רן ארז  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris