בן כספית ואריה אלדד

"הכוכבים נפגשו, חבל שבזבזנו את ההזדמנות"

ד"ר יוסי ביילין, שיזם את המגעים שהובילו להסכמי אוסלו כסגן שר החוץ, שיתף בפרטים מרתקים לקראת חשיפת הפרוטוקולים המקוריים מלפני 30 שנה


הערב (ג') יחשוף הכתב הפוליטי עמית סגל ב'חדשות 12' את הפרוטוקולים מישיבות הממשלה של ממשלת יצחק רבין השנייה מלפני 30 שנה, הנוגעים להסכמי אוסלו. לקראת החשיפה, אריה אלדד ובן כספית שוחחו ב־103fm עם ד"ר יוסי ביילין, יזם את המגעים שהובילו להסכמי אוסלו כסגן שר החוץ, אשר שיתף בגרסתו הבלעדית והמרתקת. 

לדבריו, "הדבר שמצער אותי זה שלא הלכנו ישר להסדר קבע אז, הכוכבים נפגשו, זה היה מצב מאוד מאוד מיוחד גם מבחינת ישראל, גם מבחינת אש"ף, גם מבחינת אמריקה, ובזבזנו את ההזדמנות הזאת על הסדר ביניים, שהקיצוניים משני הצדדים טרפדו אותו. אני לא חושב שהיה פיצוץ אם היה הסדר קבע, כי הייתה נכונות גדולה מאוד לציבור אחרי שנודע דבר החתימה ללכת להסדר עם הפלסטינים, רבים חשבו שזה כבר שלום, על פי הצילומים מוושינגטון, ואני חושב שאילו היינו הולכים להסדר קבע, בנוסח שהלכנו עם מצרים – כלומר, שההסדר היה ידוע מראש והיו צריכות להיות כמה שנים כדי ליישם אותו, אני חושב שהציבור היה מקבל את זה, רובו ככולו".

הוא סיפר לגבי ההסכם כי "אני אומר בשנים האחרונות שיפסיקו עם זה, תבטלו את זה. אם לקחתם גשר חבלים שאמור היה להספיק לחמש שנים, עשיתם ממנו הסכם קבע, אתם גם מתפלאים נורא שזה לא מיושם על ידי הצד השני למרות שזה גשר חבלים. תבטלו את זה, אמרתם שתבטלו את זה מזמן, אם זה כל כך אסון היה. ואז מישהו אחר יממן את התקציב ואת הביטחון את החינוך ואת הבריאות, ותיקחו את זה על עצמכם בחזרה, וזהו".

באשר לעמדתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי דאז, הסביר ביילין: "הוא מאוד התלהב מההסכם, ובאמת הוא נתן את הנאום הכי תומך בהסכם אוסלו מכל השרים, לא היה כמותו. אלא מה, הוא אמר, 'תראו, אנחנו לא נוכל להצביע בעד ההסכם הזה משום שאני עוזב את הממשלה ואז אני לא אוכל להיות אחראי את יישומו, אז אני אמנע'. בגדול הוא היה בעד אבל בגלל העניין שהוא היה צריך לעזוב את הממשלה אז הוא נמנע".

"אסור להגיד להם שהם אחראים על הביטחון אצלם, אבל שהנשק שלהם יהיה עם מקלות"

בהמשך, הגיב בטון ציני לטענות כי בעקבות העברת הנשקים בהסכם אוסלו, אנחנו מרגישים מאוימים ומפוחדים על הביטחון האישי שלנו כיום אל מול הפלסטינים: "בכלל לא הייתה בעיה לפני אוסלו, לא חטפו חיילים, לא הרגו אנשים, עד שאיזו חבורה של מטורפי שלום החליטו שהכי טוב זה שיהיה שלום והביאו לכאן את כל אויבינו. גם ההתחלה של הטרור הפלסטיני הייתה בעיקר אחרי ברוך גולדשטיין, אבל האינתיפאדה עצמה, זה קרה יום אחד אחרי העלייה של שרון להר הבית, וגם היו מוכנים מראש לאיזו היתקלות איתנו, זה יהיה הטריגר".

ולאחר מכן, הבהיר: "לגופו של עניין, אי אפשר היה ואסור היה להגיע להסכם עם הפלסטינים ולהגיד להם שהם אחראים על הביטחון אצלם, אבל שהנשק שלהם יהיה עם מקלות. הרי כל הרעיון של משטרה פלסטינית, הוא ציטוט של בגין וסאדאת, והציטוט הוא שאם תהיה להם אוטונומיה, יהיה להם גם נשק משטרתי".

לבסוף, נשאל "אם רבין לא היה נרצח, היה הסכם קבע כיום?", והשיב: "נורא קל לי להגיד שכן ואני חושב שיש סיכוי לא מבוטל בזה, אבל אני מודה שגם לפני שהוא נרצח הסקרים לא היו נפלאים מבחינתו, יכול היה להיות שבכל מקרה ביבי היה נבחר ולא היה. אני חושב שאילו היה נבחר הוא היה עומד בלוח הזמנים. לוח הזמנים היה להגיע בארבעה במאי 1999 להסכם קבע, ואני חושב שהוא היה עושה מאמץ להגיע לזה".

עריכה: נויה חסון 

29/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יוסי ביילין
יוסי ביילין  |  צילום: אמיר לוי/פלאש90
Paris