אראל סג"ל

"כולנו צד בעניין הזה, אנחנו לא רוצים אותם פה"

שפי פז, מובילת המאבק בדרום ת"א, על המהומות האלימות אתמול: "הזהרתי כל השנים, קראו לי בשמות, אמרתי שזה לא יישאר אצלנו"


עימותים אלימים נרשמו אתמול (ש') ברחובות דרום תל אביב בין התומכים והמתנגדים למשטר האריתראי, מהומות שהובילו לפציעתם של 170 בני אדם בדרגות חומרה שונות, ביניהם שוטרים שפקדו את המקום בניסיון לפזר את ההפגנה.

שפי פז, מובילת המאבק בדרום תל אביב, שוחחה עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים ב־103fm והגיבה על האירוע: "אמרתי, הסברתי, הזהרתי כל השנים, קראו לי בשמות, אמרתי שזה לא יישאר אצלנו, ושיש פוטנציאל מאוד אלים. אתמול כל עם ישראל ראה את המראות, חבורות של אריתראים מתרוצצים ברחובות, שוברים חלונות ראווה ומציתים מועדון, ואחרי זה נכנסים לעימותים מאוד קשים עם המשטרה. בהתחלה היו רימוני הלם - בסוף, היה ירי".

"אם השוטרים הגיעו למצב שהיו צריכים לירות, הייתה סכנה גדולה", הוסיפה. "הייתה לממשלה יופי של תוכנית, אבל היא נפלה בגלל לחץ ציבורי. לא היה את האומץ להגיד לבג"ץ תקפצו לי. יש פה אוכלוסייה אלימה ומסוכנת מאוד. אני ועוד איך צד בסיפור הזה, הבן שלי לא הצליח לחזור הביתה בגלל המהומות. כולנו צד בעניין הזה, אנחנו לא רוצים אותם פה. אני רוצה שקודם כל יעיפו מפה כל מי שתומך את המשטר".

בהמשך, עוד ביקשה לציין כי "יש בעיה עם מנגדי המשטר, מפני שהגיעו לארץ מעט מאוד מתנגדים, כלומר אנשים שממש ברחו בגלל המשטר, אבל במהלך השנים הצטרפו אליהם הרבה מאוד נוכלים - אנשים שבאו לפה כדי לשפר את איכות החיים שלהם. כולם הפכו פה למתנגדים פה בארץ, כי זה נוח להם, כי זה שומר עליהם שלא יחזרו אותם הביתה. לכן, אני לא מקבלת את הטיעון הזה, לא כל מי שלובש חולצה כחולה הוא באמת מתנגד למשטר - יש גם המון פוליטיקה".

על ראש הממשלה בנימין נתניהו וחלקו בסוגיה, אמרה פז: "נתניהו עשה די הרבה, לא מספיק. עשיתי נגדו הפגנות, נפגשתי איתו והסברתי לו מה קורה. עם זאת, היו דברים שקרו. חוקי ההסתננות הוציאו מפה כעשרים אלף איש מרצונם החופשי. היו ניסיונות לעבוד, לא אמרתי מעולם שהם מושלמים, אבל כל פעם חטפנו מבג"ץ יריקה בפנים. האירוע של אתמול לא קשור למתווה האו"ם, לא קשור לנתניהו ולא קשור למעמד שלהם. זה אירוע פנימי פוליטי".

עריכה: דוד זבולוני

03/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זירת ההפגנה בדרום ת"א
זירת ההפגנה בדרום ת"א  |  צילום: עומר פיכמן/פלאש90
Paris