אודי סגל וענת דוידוב

"תנו למערכת המשפט לנהל את עצמה"

עו"ד עמית בכר, יו"ר לשכת עורכי הדין, על הודעת הנשיא על הצעת הפשרה על חוקי הרפורמה: "ההצעה הזו טובה מהאחרות אבל היא עדיין מגבירה פוליטיזציה"


אחרי הדלפת מתווה הפשרה החדש על הרפורמה המשפטית משיחות המשא ומתן הסודיות בבית הנשיא, ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו עם יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד עמית בכר ב־103fm, שהתייחס להצעת הנשיא לפשרה, ולהיתכנות כי נתניהו יתמוך בה. 

לדבריו, "אני מברך על כל התקדמות וניסיון לסיים את המשבר החברתי שאנחנו עוברים פה, והוא לא משבר חברתי, הוא משבר שמאיים ממש על הזהות הדמוקרטית שלנו. כי הבסיס של הדבר הזה זה ניסיון לאלף את מערכת המשפט ולהפוך אותו לעוד מקום שהוא מוטה השפעה של שלטון. כל שלטון. וזו נקודת ההכרעה, אני חושב שצריך להיאבק ולא להתפשר, כי זה לא נכון למדינת ישראל".

הוא הבהיר כי "לא רוצה להתעסק בהערכות שלי. אני לא במקום כראש לשכת עורכי הדין להגיד 'אני כן או לא מאמין', לא. אבל השאלה היא מה תהיה התוצאה, וכרגע צריך לברך על זה שיש התקדמות, למשל בוועדה לבחירת שופטים שדנים בהרכב הקיים ולא בשינוי ההרכב, זה התקדמות חיובית". 

באשר להצעה על רוב של שבעה מתשעה בוועדה, הביע דעתו: "זו הצעה שתגביר פוליטיזציה. היא יותר טובה מאחרות, אבל אני חושב שעל דמוקרטיה אסור להשתפר אבל ההצעה הזאת היא עדיין מגבירה פוליטיזציה. זכות וטו זו זכות מאוד חזקה במשא ומתן, תמיד בוועדה יש משא ומתן, לכל שר יש כוח גדול ובהסכמות ודיונים בתוך הוועדה אפשר להגיע להסכמות ולגיוון מערכת המשפט ולכל מה שרוצים. שגם ככה היא מגוונת ואפשר לעשות עוד. אבל לתת וטו לממשלה זה אומר שהמערכת הזאת תהיה יותר שפוטה, יותר תלויה בממשלה, וזה אחת העקרונות, אני חושב, הכי הכי חשובים שאנחנו נאבקים עליהם היום".

לבסוף, הביע דאגה באשר לתגובת הקואליציה במידה וייפסל החוק לצמצום עילת הסבירות: "אני יודע מה צריכה להיות מבחינה משפטית התוצאה, לבטל את התיקון לביטול עילת הסבירות, כל אנשי המקצוע הרציניים חושבים ככה, וראינו גם את עמדת היועצת המשפטית לממשלה. אבל אף פעם בבית משפט אתה לא יודע, בסופו של דבר השופטים הם אלה שמחליטים. ויותר חשוב ממה תהיה התוצאה, מטריד אותי מה תהיה התוצאה אם הממשלה לא תאהב אותה. אם הממשלה לא תכבד את ערכאות בית המשפט, אנחנו במשבר. לצערי גם חבר הכנסת רוטמן אומר את זה 'אני לא אכבד צו של בית משפט', זה כבר משבר נורא ופגיעה איומה בדמוקרטיה כבר היום. ואם נלך צעד נוסף ויהיה צו של בית משפט והממשלה או שר משרייה לא יכבד אותה, זו אנרכיה והפקרות שישראל לא ראתה מעולם. ומהדבר הזה אני מאוד מאוד חרד".

עריכה: נויה חסון 

05/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עו"ד עמית בכר, יו"ר לשכת עורכי הדין
עו"ד עמית בכר, יו"ר לשכת עורכי הדין  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris