בן כספית ואריה אלדד

גנץ בקואליציה? "לא ניתן יד לדבר כזה"

ח"כ צבי סוכות (הציונות הדתית) הדף את מתווה הפשרות של הרצוג • תקף: "הבטחנו לבוחרים שנחזיר את האיזון - המתווה הזה מנציח את המצב הקיים"


מאז הצגת הרפורמה המשפטית על ידי שר המשפטים יריב לוין, כשבוע לאחר כניסתו לתפקיד, המדינה בוערת והמחאות לא נפסקות. לאור המצב המדאיג בחברה הישראלית, הציג נשיא המדינה הרצוג את מתווה הפשרה הכולל בתוכו סעיף הגנה על היועמ"שית, לא תפוטר וסמכויותייה יישמרו. פרופ' אריה אלדד ובן כספית דנו על כך ב־103fm עם ח"כ צבי סוכות, אשר הביע את עמדתו בנושא.

"אני חושב שהדבר הזה הוא לא פשרה", הכריז חבר הכנסת בפתח השיחה. "הוא לא משאיר פה משהו שמחזיר את האיזון בין הרשויות לאיזון שהופר לפני 25 שנה. אנחנו נבחרנו, הבטחנו לבוחרים שנחזיר את האיזון. המתווה הזה מנציח את המצב הקיים ולכן לא ניתן לו יד. אנחנו לא חושבים שהאירוע הזה מפרק את המדינה, יש כאן אנשים שהחליטו לעשות כמה שיותר נזק, בלי קשר לרפורמה".

עוד טען כי "יש פה אנשים שהחליטו שהם יעשו הכול כדי שהממשלה הזו תיפול, לכן אנחנו לא חושבים שזה מה שעכשיו יעזור כדי שהרוחות ירגעו, הם ימצאו משהו אחר. אנחנו לא שם. זה לא הסיפור".

כמו כן, כאשר נשאל האם במידה ונתניהו יחליט ללכת על מתווה הנשיא, האם הם יפרקו את הממשלה, הודה ח"כ סוכות: "עדיין לא הייתה לנו התייעצות בסיעה בעניין. דעתי באופן כללי שתמיד אנחנו מתסכלים על מה האלטרנטיבות. האלטרנטיבה היום, אני לא רואה יותר טובה מהממשלה הזו. אבל אני לא חושב שזה יקרה, גם אצלנו ויש עוד הרבה חלקים בקואליציה שלא רוצים את הדבר הזה. אני לא רואה תמיכה גדולה בקואליציה לדבר הזה, לכן אני גם חושב שזה לא יקרה".

"אם הוא מכניס את גנץ לממשלה זה עניין שלו, אני חושב שזה ממשלה שלא תשרוד. נתניהו פוליטיקאי הרבה יותר שנים ממני, היום יש דבק חזק בקואליציה. אני חושב שאם יש מהלך כל כך דרמטי שיגיע עד ראש השותפים זה יהיה משהו בעייתי מאוד בהתנהלות של המשך הקואליציה הזו, ואני חושב שגם נתניהו מבין את זה", הדגיש.

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים כיצד ירגיש במידה וגנץ יגיד כן ויצטרף לשורות הממשלה. ח"כ סוכות השיב: "אני תמיד שמח שאנשים שמסכימים על דברים, בטח מול המחאה שלא נותנת לכמעט אף אחד בשמאל להתבטא בעניין הזה. אבל אנחנו לא ניתן יד לדבר כזה. כל החלקים בקואליציה הזו רוצים שהממשלה תחזיק לאורך זמן, ואם קורה מהלך כזה דרמטי, גם נתניהו מבין, שאם עושים מהלך כזה על הראש של שאר השותפות בקואליציה, זה משהו לא בריא לקואליציה".

"זה לא שאר השותפות, זה אתם, עוצמה יהודית, והציונות הדתית", ציין כספית, וח"כ סוכות סיכם: "גם בתוך הציבור החרדי יש ציפייה לא להתקפל. גם בליכוד יש חלקים גדולים שלא רוצים להתקפל. אנחנו בע"ה עוד הרבה שנים נעמוד, והממשלה הזו תחזיק".

עריכה: שני רומנו

05/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי סוכות
צבי סוכות  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris