אודי סגל וענת דוידוב

"הוא היה יוצא דופן בחשיבתו, אבל גם צנוע מאוד"

ראש המוסד לשעבר שבתי שביט הלך לעולמו במהלך חופשה באיטליה • אהרון שרף, לשעבר בכיר במוסד שטייל יחד עימו, שיתף בבכי: "ליבו לא עמד לו"


ראש המוסד לשעבר שבתי שביט הלך אתמול (ג') לעולמו בגיל 84 במהלך חופשה פרטית באיטליה, שם לקה בהתקף לב. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם אהרון שרף, לשעבר בכיר במוסד שטייל יחד עוד שביט וליווה אותו ברגעיו האחרונים, אשר סיפר בבכי ובקול רועד על חברו הטוב ושיתף בתרומתו האדירה למדינת ישראל. 

"זה אכן צער עמוק שמלווה אותנו מרגע שזה קרה", הודה שרף בכאב רב, ושיחזר: "היינו בסיציליה, היה מזג אוויר סוער, רוח חזקה מאוד. זה היה בגובה של קרוב לשלושת אלפים מטרים, שבתי בעצמו היה אחרי אירוע, הוא עבר טיפול לבבי, ובכל זאת נסע. התמודד כדרכו תמיד עם אתגרים, ותמיד הוא ידע לטפס גבוה ככל האפשר. הוא הרגיש רע מאוד, נתמך על ידי שני חברים, הוזעק אמבולנס, והאמבולנס לקח אותו למנחת מסוקים. המסוק הגיע ולקח אותו לבית חולים, ובבית החולים עשו מאמצים אדירים להציל אותו. בקבוצה עצמה היו שני רופאים שכמובן לא זזו ממנו. ליבו לא עמד לו".

באשר לתקופתם המשותפת במוסד, סיפר שרף כי "קודם כל הוא היה חדשן, הוא היה נועז אבל מאוד שקול. אחד המהלכים הראשונים שהוא עשה כבר בשבוע הראשון אחרי שנכנס לתפקיד כראש מוסד, הוא אסף את כל הסגל הבכיר של המוסד שאז מנה אולי 15 איש, וכינס אותם במקום סגור ואמר להם 'בואו נשב נכתוב מהם ייעודי המוסד ונתלה אותם על קיר של כל משרד שכל אחד בבוקר ידע מה הוא בא לעשות'. הוא היה באמת יוצא דופן בדרך החשיבה שלו".

"לעיתים קרובות קרה לי שיצאתי מפגישה איתו ואמרתי 'איך לא חשבתי על זה בעצמי?'", שיתף, "הוא היה ראש המוסד האחרון ששמו לא נחשף, שמו לאורך כל מילוי תפקידו שמו לא נחשף. רק מי שירש אותו אחר כך, דני יתום, שמו נחשף. שמו של שבתי לא נחשף, הוא היה צנוע, השכן שלו לא ידע ליד מי הוא גר".

לסיום, ספד שרף לחברו: "באמת פיו וליבו היו שווים, ואהבת המולדת הייתה בראש מעייניו".

עריכה: שני רומנו

06/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שבתי שביט
שבתי שביט  |  צילום: בן קלמר/פלאש90
Paris