ינון מגל ובן כספית

לוין שולט בנתניהו? "במבחן התוצאה כן"

ח"כ זאב אלקין תקף את ההתנהלות סביב מתווה הפשרה: "בכל צומת שנתניהו בא עם עמדה, בסוף העמדה של לוין ניצחה" • פוליטיזציה במערכת המשפט: "קו אדום"


על רקע הפרסומים האחרונים סביב הרפורמה המשפטית, לפיהם הקואליציה והאופוזיציה בדרך לשיחות פשרה בבית הנשיא, יושב ראש המחנה הממלכתי בני גנץ הכריז אמש (ג') כי הוא לא מתכוון לתת יד לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך המדובר. בן כספית ונועם אדרי דנו על כך ב־103fm עם חבר מפלגתו זאב אלקין, אשר הביע את דעתו בנושא. 

תחילה הבהיר חבר הכנסת כי "היינו מוכנים, ואמר את זה גנץ אתמול, לשקול ברצינות, וכנראה שלהיכנס למו"מ על בסיסו. אבל הייתה סיטואציה, אני כמעט ולא זוכר כאלה, בן אדם העביר הצעה משל עצמו דרך נשיא המדינה ותוך כמה שעות, תוך כדי שאנחנו דנים בהצעה שלו, הליכוד הוציא הודעה רשמית שהם מתנגדים להצעה הזו. ועוד אחרי זה איש מספר 2 בליכוד הלך להתראיין בכל תחנת רדיו אפשרית והסביר שהוא מתנגד נחרצות להצעה שנתניהו הציע. איך אפשר לנהל כך מו"מ? עם מי ועל מה?"

"אנחנו יודעים לשים את האינטרס הפוליטי בצד ויודעים גם לשלם מחיר פוליטי אם צריך, הוכחנו את זה גם בעבר, אבל כדי שהעסק הזה יתקדם נתניהו צריך לעשות סדר אצלו. המתווה שהוא בעצמו מציע ואז יוצא נגדו, לאן נתקדם מפה?", התרעם, והוסיף: "מתווה נתניהו א' שהוכחש על ידי נתניהו ב' תוך כמה שעות. לגבי ההשקפות שלי, אמרתי ואני חוזר עליהן, אני שייך לאלה שחושבים שיש מקום לרפורמה במערכת המשפט. אמרתי את זה בעבר, היום, בכל ראיון שמראיינים אותי".

עוד חידד ח"כ אלקין כי "אני בעד שינויים מסויימים במערכת המשפט. אני חושב שחלק מההצעות שכרגע מביאים הן הצעות שיביאו לפוליטיזציה מוחלטת של מערכת המשפט, ופה אני חלוק על יריב לוין, אני חושב שזה רע. אני גדלתי במדינה שבה פוליטיקאי יכול היה להרים טלפון לשופט ולהגיד לו מה לפסוק, לא רוצה שישראל תהיה כזו. לכן גם כשיש לי ביקורת על מערכת המשפט הנוכחית ועל חלקים מסויימים וכל מיני מחשבות, הרפורמות האלה לא יכולות להביא לפוליטיזציה, זה קו אדום בעיניי".

"צריכים להסדיר בצורה מסודרת, בחוק יסוד חקיקה, מערכת יחסים בין בית המשפט העליון לבין הכנסת, שיכול לכלול גם את רעיון ההתגברות. אבל במקביל צריך לקבוע מה זה חוק יסוד, באיזה רוב, לפי זה לקבוע את רוב ההתגברות, זה לא יכול להיות ברוב קואליציוני רגיל. בינתיים מה שהוכח לאורך כל הקדנציה הזו, בסוף הגישה של יריב לוין מנצחת. בכל צומת שנתניהו בא עם עמדה א', בסוף העמדה של יריב לוין ניצחה", טען.

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים האם שר המשפטים יריב לוין שולט בראש הממשלה בנימין נתניהו, וח"כ אלקין השיב בנחרצות: "במבחן התוצאה כן. אתה יודע מתי ראו את זה הכי טוב? התמונות של ההצעה על עילת הסבירות. שר הביטחון מתרוצץ בניסיון להביא להסכמה, פשרה, ואז באיזשהו שלב ראית שהוא התייאש מנתניהו אז הוא התחיל מעל הראש של נתניהו לנהל מו"מ ישיר עם יריב לוין, מי שבעל הבית. ואז ראית בצורה הכי ברורה מי באמת מחליט בנושאים האלה. ראינו את זה גם עכשיו, נתניהו מעביר הצעה ואחר כך בגלל הלחץ מבפנים מוציאים הודעה שהם מתנגדים להצעה של עצמם".

עריכה: שני רומנו

06/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris