אנשי השנה
עם ניסים משעל

"אם יש מישהו שמסמל את הממשלה - זה דורפמן"

שורת המינויים של הממשלה הפתיעה רבים, והובילה את המגיש לבחור בראש המטה של השר לביטחון לאומי - האמנם? • אנשי השנה תשפ"ג


הייתה זו אחת השנים הסוערות בפוליטיקה הישראלית. לאחר הבחירות האחרונות, בהן ניצח גוש הימין עם 64 מנדטים, החלה ממשלת הימין על מלא מלא בראשותו של נתניהו להטמיע את המדיניות בה היא דוגלת, דבר שבא לידי ביטוי הן ברפורמה המשפטית שהונחה על שולחן הממשלה ועד המינויים לתפקידים הבכירים. אודי סגל לא יכל להתעלם מכך, ובחר לאיש השנה שלו את חנמאל דורפמן, ראש המטה של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. בשיחה עם ניסים משעל הסביר את העומד מאחורי החלטתו. משדר 'אנשי השנה' המלא ישודר ביום חמישי ב־9:00.

"איש השנה שלי הוא איש לא מאוד מוכר להרבה מאוד אנשים - חנמאל דורפמן, ראש המטה של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר", אמר סגל. "אני חושב שבסוף, כמו הסמל של הקאדילק שאיתמר בן גביר עקר כמה חודשים לפני רצח ראש הממשלה, לפעמים אתה מחפש את הסמל, את הרגע המכונן שמגדיר את הממשלה. ואם יש מישהו שמסמל אולי את הממשלה הזו, ממשלת נתניהו השישית, זה חנמאל דורפמן".

עוד סיפר על עברו של דורפמן, והדגיש כי "מדובר בנער גבעות, אדם שנעצר בעבר כשהוא ניסה להפריע לשיירה של ברק אובמה, אדם שמאמין בבית המקדש השלישי, והעובדה שהוא עשה את המהפך המטורף הזה והוא אחד האנשים החזקים במדינה, ראש המטה של השר לביטחון לאומי, והתמונה שלו האייקונית, שלו ושל בן גביר, במדים של מג"ב שהם קיבלו במהלך האימון - לדעתי מבטאת בצורה סמלית את המהלך של הממשלה כולה".

נוכח בחירתו המפתיעה של המגיש, תהה ניסים משעל מה רמת השפעתו של אותו חנמאל על השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. סגל הסביר: "אני חושב שהוא מאוד משפיע. הוא מייצג זרם די שולי בחברה הישראלית, גם בקרב המתיישבים ביו"ש, אני מכיר הרבה מאוד קולות בתוך הימין הממלכתי, המפא"יניקי שהקים את ההתנחלויות שחושב שזו תקלה חמורה גם להתיישבות. הוא מבטא את העובדה שאין כבוד יותר למה שמכונה המסורת. העובדה שבא בן אדם שעד לפני רגע כפר בסמכות המדינה, יצא נגדה, השמיץ את השב"כ, חמק מחקירות, והוא פתאום האיש שאחראי על החוק, זה לדעתי הופך אותו לאיש השנה. מהשוליים של השוליים של החברה הדתית חרדית, פתאום הופך לעמדת כוח משפיעה ליד השר לביטחון לאומי".

"בן גביר מרגיש שהוא עשה את המהפך המושלם - חנמאל הוא דוגמה לכך"

"אני חושב שהוא מינה את חנמאל מכיוון שהוא חושב בדיוק כמוהו", טען סגל על השר בן גביר, והוסיף: "אני חושב שיש בו זהות רעיונית, ששניהם יחד נפגשים בכניסה למשרד, טופחים אחד לשני על השכם, צובטים את עצמם כי הם לא מאמינים שהגיעו לעמדת הכוח הזו, עושים דאחקות על השב"כ ומרגישים שתפסו את אלוהים בביצים. ומכיוון שאי אפשר לתפוס את אלוהים בביצים, אפשר לחשוב את מי את תפסו. לפי דעתי בן גביר מרגיש שהוא עשה את המהפך המושלם, חנמאל הוא דוגמה לכך. לדעתי בן גביר לא האמין שהוא יגיע למהלך הזה".

לסיום, התייחס סגל למדיניות אותה מוביל השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, אותה לא היסס לבטא לאורך כל הדרך, עוד לפני ימיו בפוליטיקה. "הוא חושב שהוא מממש בדיוק את הדבר שהוא רצה לעשות. מדובר באדם שהוא תלמידו של הרב כהנא, שחושב שצריכה להיות שליטה יהודית מוחלטת ביו"ש, אדם שהיה רוצה שכל הערבים יעלמו איכשהו, והוא מרגיש שיש לו הזדמנות היסטורית לבטא את הזרם הזה פעם ראשונה סביב שולחן הממשלה, ולדעתי הוא נהנה מכל שנייה".

עריכה: שני רומנו

14/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אודי סגל וניסים משעל
אודי סגל וניסים משעל  |  צילום: 103fm
Paris